Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończenie Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

w diecezji zamojsko-lubaczowskiej 18 września 2004 r.


Bp Mariusz Leszczyński

W sobotę 18 września br. zakończy się trwające od 6 marca br. w diecezji zamojsko-lubaczowskiej nawiedzenie kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, przebiegające pod hasłem: Z Matką Odkupiciela - mocni nadzieją! Przekazanie Obrazu odbędzie się podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 na Rynku Wielkim w Zamościu.
O godz. 10.45 wyruszy z katedry na Rynek Wielki procesja z Obrazem, gdzie o godz. 11.00 rozpocznie się przy ołtarzu polowym Msza św. koncelebrowana przez biskupów polskich pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego - metropolity krakowskiego. Okolicznościowe kazanie wygłosi abp Józef Michalik - metropolita przemyski i przewodnicący Konferencji Episkopatu Polski.
Matkę Bożą w kopii Ikony Jasnogórskiej żegnać będzie cała diecezja, reprezentowana przez delegacje duchowieństwa i wiernych ze wszystkich jej parafii. Widocznym znakiem tego będzie też procesja z darami ofiarnymi, w której pójdą po dwie osoby z każdego dekanatu. Na zakończenie Mszy św. zostanie odśpiewany hymn dziękczynny: Ciebie, Boga, wysławiamy, a po nim słowa wdzięczności Bogu za dar nawiedzenia wypowiedzą przedstawiciele rodzin i prezydent Zamościa Marcin Zamoyski. Biskup diecezjalny Jan Śrutwa odczyta przed Obrazem Matki Bożej Akt Zawierzenia i skieruje swoje podziękowanie do uczestników Liturgii. Po Mszy św. kopia cudownego Obrazu Pani Jasnogórskiej zostanie przeniesiona do samochodu-kaplicy. Zanim to nastąpi, Księża Biskupi podejmą Obraz i pobłogosławią nim uczestników Liturgii, po czym odjedzie on do Lublina na nawiedzenie tamtejszej archidiecezji.
Duchowieństwo i wierni diecezji zamojsko-lubaczowskiej pragną szczerze, aby owoce nawiedzenia kopii Obrazu Jasnogórskiego były obfite i trwałe, zgodnie z życzeniem Ojca Świętego Jana Pawła II, wyrażonym w jego liście z okazji nawiedzenia (3 marca br.), skierowanym do bp. Jana Śrutwy: „Jasnogórskie peregrynacje w polskich diecezjach stały się już tradycją, która sięga okresu przygotowania do Milenium Chrztu Polski. Zawsze przynosiły one błogosławione owoce w postaci rozmodlenia pojedynczych osób i wspólnot, pojednania zwaśnionych, umocnienia jedności rodzin, nowych powołań kapłańskich i zakonnych, jak też szczerych nawróceń pośród zagubionych, którym Maryja z matczyną czułością pozwoliła doświadczyć miłości Jej Syna. Gorąco wierzę, że te owoce i inne obfite dary duchowe staną się udziałem duszpasterzy i wiernych w Waszej Diecezji. O to też się modlę, zawierzając całą diecezjalną Wspólnotę Jasnogórskiej Królowej”.
W podobnym duchu biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa kieruje swój list pasterski, pt. Uczyńcie, co wam powie Syn!
- do duchowieństwa i wiernych na zakończenie peregrynacji Obrazu w diecezji, na niedzielę 12 września br. Oto jego fragmenty: „Ludziom naszych czasów bardzo jest potrzebna gotowość do słuchania Ewangelii i prowadzenia życia według jej zasad. Tylko tędy wiedzie droga do poprawy tego świata i warunków życia na nim. (...) Nie wolno nam zatem żyć w taki sposób - przed czym przestrzega Ojciec Święty Jan Paweł II - jakby Boga nie było. (...) Przed Obrazem Jasnogórskim uczymy się od nowa prawdziwego życia. Z każdym dniem dojrzewamy w naszym człowieczeństwie. (...) Wiara w opiekuńczy płaszcz Matki Odkupiciela pomaga nam lepiej rozumieć naukę Ewangelii o Opatrzności oraz niezmierzonym miłosierdziu Boga wobec świata i każdego człowieka”.

Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi

Aktu dokonał Prymas Polski kard. August Hlond 8 września 1946 r.

Niepokalana Dziewico, Boga Matko Przeczysta! Jak ongiś po szwedzkim najeździe król Jan Kazimierz Ciebie za Patronkę i Królowę państwa obrał i Rzeczypospolitą Twojej szczególnej opiece i obronie polecił, tak w tę dziejową chwilę my, dzieci narodu polskiego, stajemy przed Twym tronem z hołdem miłości, czci serdecznej i wdzięczności. Tobie i Twojemu Niepokalanemu Sercu poświęcamy siebie i naród cały, i wskrzeszoną Rzeczypospolitą, obiecując Ci wierną służbę, oddanie zupełne oraz cześć dla Twych świątyń i ołtarzy. Synowi Twojemu, a naszemu Odkupicielowi ślubujemy dochowanie wierności Jego nauce i prawu, obronę Jego Ewangelii i Kościoła, szerzenie Jego królestwa.
Pani i Królowo nasza! Pod Twoją obronę uciekamy się. Macierzyńską opieką otocz rodzinę polską i strzeż jej świętości. Natchnij duchem nadprzyrodzonym i pobożnością naszą parafię: ochraniaj jej lud od grzechu i nieszczęść, a pasterza umacniaj i uświęcaj swymi łaskami. Narodowi polskiemu uproś stałość w wierze, świętość życia, zrozumienie posłannictw. Złącz go w zgodzie i bratniej miłości. Daj tej polskiej ziemi, przesiąkłej krwią i łzami, spokojny i chwalebny byt w prawdzie, sprawiedliwości i wolności. Rzeczypospolitej Polskiej bądź Królową i Panią, Natchnieniem i Patronką.
Potężna Wspomożycielko Wiernych! Otocz płaszczem opieki papieża oraz Kościół święty. Bądź mu puklerzem w dni prześladowania. Wyjednaj mu świętość i żarliwość apostolską, swobodę i skuteczne działanie. Powstrzymaj zalew bezbożnictwa. Ludom od Kościoła odłączonym wskaż drogę powrotu do jedności Chrystusowej owczarni. Okaż niewierzącym słońce prawdy i podbij ich dusze czułością Twego Niepokalanego Serca.
Władna świata Królowo! Spojrzyj miłościwym okiem na troski i błędy rodzaju ludzkiego. Wyprowadź go z udręki i bezładu, z nieuczciwości i grzechów. Wyproś narodom pojednanie szczere i trwałe. Wskaż im drogę powrotu do Boga, by na Jego prawie budowały swe życie. Daj wszystkim trwały pokój, oparty na sprawiedliwości, braterstwie i zaufaniu.
Przyjmij naszą ofiarę i nasze ślubowanie. Matko Boga i nasza. Przygarnij wszystkich do swego Niepokalanego Serca i złącz nas na zawsze z Chrystusem i Jego świętym Królestwem. Amen.

Tydzień w Polsce

Jan Paweł II mianował Andrzeja i Wandę Półtawskich konsultorami Papieskiej Rady ds. Rodziny.

Mszą św. w obozie KL Auschwitz w Oświęcimiu zakończyła się Kapituła Generalna oraz Międzynarodowy Kongres Wychowawców Zakonu Franciszkanów Konwentualnych w Polsce. Uczestnicy kapituły i kongresu z 40 krajów świata modlili się przy bloku 11., w którym śmierć męczeńską poniósł św. Maksymilian Maria Kolbe.

Z wizytą w Polsce przebywał król Jordanii. Rozmowy z władzami RP dotyczyły sytuacji w Iraku, w Iranie oraz na Bliskim Wschodzie, a także współpracy między naszymi krajami.

Rząd Marka Belki przyjął założenia do budżetu na 2005 r. Deficyt ma wynieść 35 mld zł, ceny mają rosnąć aż do połowy przyszłego roku; wzrośnie też akcyza na paliwa płynne, papierosy i używane samochody, a VAT na usługi internetowe wyniesie 22%. Założenia budżetu podporządkowane są zamiarowi rządu, by w 2007 r. Polska spełniła kryteria konwergencji, czyli była gotowa do wyrzeczenia się własnej waluty i przystąpienia do strefy euro.

Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą 24 marca Narodowym Dniem Życia. W zamierzeniu jej autorów, powinien on stać się okazją do refleksji nad odpowiedzialnością za ochronę życia ludzkiego, szczególnie najsłabszych - dzieci poczętych. „Przyjęcie tej uchwały to wielki sukces obrońców życia” - skomentował dr Antoni Zięba, prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. „Ta uchwała pozwala zaangażować w promocję świętości życia także organy naszego państwa” - dodał. Narodowy Dzień Życia będzie obchodzony w przeddzień Światowego Dnia Świętości Życia, którego inicjatorem był Ojciec Święty Jan Paweł II.

Przyjęcie stanowiska z okazji 24. rocznicy powstania NSZZ „S” " i wydarzeń Sierpnia’80 było jednym z głównych punktów obrad Komisji Krajowej związku w Szczecinie. Członkowie KK podziękowali przywódcom strajków oraz ich uczestnikom, a także w sposób szczególny Ojcu Świętemu i Kościołowi za „duchowe wsparcie w walce o Solidarność i wolność”.

Robotnicy, którzy 24 lata temu podjęli strajk w Stoczni Gdańskiej, w rocznicę podpisania porozumień z rządem, 31 sierpnia, tradycyjnie już zgromadzili się na modlitwie. Liturgii w bazylice św. Brygidy w Gdańsku przewodniczył abp Tadeusz Gocłowski, metropolita gdański. Obecny był m.in. Lech Wałęsa. Po Mszy św. wierni przeszli w procesji pod pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie po modlitwie delegacje złożyły wieńce i kwiaty.

Insp. Dariusz Nagański został nowym zastępcą Komendanta Głównego Policji. Nowym redaktorem naczelnym Rzeczpospolitej został Grzegorz Gauden, dotąd kierujący wydającą dziennik spółką Presspublika.

Komitet Katyński i krewni Polaków pomordowanych w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku i Charkowie złożyli w Kancelarii Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu wniosek, w którym domagają się wszczęcia śledztwa w sprawie zbrodni przeciw ludzkości dokonanej w 1940 r. na polskich jeńcach wojennych przez NKWD.

W bazylice mariackiej i klasztorze na Skałce w Krakowie odbył się pogrzeb Czesława Miłosza. Uroczystościom przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Noblistę pochowano w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 150. zebranie plenarne przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

2025-05-06 15:24
Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

Hubert Gościmski

Siostry podczas odnowienia ślubów zakonnych 2 lutego w świdnickiej katedrze

150. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych potrwa od 6 do 8 maja w Licheniu. W obradach weźmie udział ponad 160 sióstr - przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...