Reklama

Niedziela Częstochowska

Nie narzekać! Za nami pierwsze spotkanie animatorów synodalnych

Marian Florek/Niedziela

Spotkanie odbyło się 4 grudnia w Sali Papieskiej na Jasnej Górze. Poprzedziła je Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

– Zdajemy sobie sprawę tutaj, przy sercu Matki, że pewne wzorce synodalności i Kościoła w innych regionach świata czy Europy nie są dla nas wzorcowe. Dlatego tym bardziej musimy poddać się działaniu Ducha Świętego, a klimat Adwentu współgra z naszymi prośbami, aby Pan Bóg podtrzymywał nas w drodze i uczył całym sercem szukać tego, co prawdziwe i co wieczne – powiedział w homilii metropolita częstochowski.

Zobacz zdjęcia: Spotkanie animatorów synodalnych archidiecezji częstochowskiej

W obradach wzięło udział ponad 200 animatorów synodalnych z parafii i wspólnot archidiecezji częstochowskiej. Przybyli z nadzieją, że dyskusja stanie się zaczynem zmian w Kościele na wszystkich płaszczyznach społecznej aktywności.

Reklama

Pierwsze słowa do zebranych skierował bp Andrzej Przybylski, przewodniczący zespołu koordynującego prace synodalne w archidiecezji częstochowskiej. Duchowny podziękował za wiarę w Kościół. Następnie tłumaczył, po co jest synod i jakie wyznaczył sobie cele. Podkreślił, że schemat pierwszego spotkania synodalnego odbywającego się pod hasłem: „Komunia – uczestnictwo – misja” powinien być wzorem dla podobnych spotkań we wspólnotach parafialnych. Biskup przywołał także symptomatyczny przykład rozmowy z młodą dziewczyną, która zarzuciła kapłanom hipokryzję: „Mówicie, byśmy nie odchodzili od Kościoła, a jaką ofertę, chociażby na poziomie parafii, macie dla nas?”.

W dalszej części grupa wspomagająca bp. Przybylskiego w realizacji procesu synodalnego odpowiadała na pytania z sali. Dyskusję moderowała Aleksandra Mieczyńska, zastępca dyrektora Radia Fiat, należąca do zespołu koordynującego prace synodalne.

Bardzo sensowną propozycją odbywania spotkań w ramach działań synodalnych była sugestia, by odbywały się one nie tylko na terenie parafialnym, kościelnym, ale w miejscach neutralnych, tak by ośmielić osoby mniej związane ze wspólnotami katolików, niewierzące albo nawet wrogie Kościołowi.

Reklama

Ostatnim etapem spotkania była praca w grupach. Ksiądz Andrzej Kuliberda z zespołu koordynującego prace synodalne przeczytał na wstępie Ewangelię o uczniach idących do Emaus i wygłosił krótką katechezę, w której odsłonił paradygmat synodalności.

Prace w grupach polegały na udzieleniu odpowiedzi na pytania zamieszczone w „Konspekcie spotkania synodalnego parafialnych rad duszpasterskich w archidiecezji częstochowskiej”.

Optymistycznym znakiem dla efektywności synodu była frekwencja, która nie zmniejszyła się znacząco po kilkugodzinnej obecności obradujących na Jasnej Górze.

2021-12-04 20:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Odpust Matki Bożej Różańcowej

Karol Porwich/Niedziela

- Człowiek jest na właściwej drodze, gdy idzie za Maryją z różańcem w ręku - mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo. Przewodniczący Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski przewodniczył Mszy św. odpustowej ku czci Matki Bożej Różańcowej z udziałem częstochowian i pielgrzymów, głównie z Jasnogórskiej Rodziny Różańcowej. Uroczystość upłynęła w duchu dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i przy jego relikwiach.

Więcej ...

Zabytkowa Biblia, odkryta w archiwum parafii w Rajczy, wciąż rodzi wiele pytań

2022-01-22 11:20

Adobe.Stock.pl

Odkryto najstarszy znany egzemplarz Pisma Świętego przechowywany w parafiach diecezji bielsko-żywieckiej. Wydana w 1561 r. w Pradze Biblia znajdowała się dotąd w archiwum parafii w Rajczy na Żywiecczyźnie, przy granicy polsko-słowackiej. Stamtąd trafiła w ręce ks. dr. Czesława Chrząszcza, archiwisty i notariusza w bielskiej kurii, który podkreśla, że wokół zagadkowego woluminu jest wciąż wiele pytań.

Więcej ...

USA: „diaboliczny” atak zwolenników aborcji na narodowe sanktuarium maryjne w Waszyngtonie

2022-01-22 10:18

nationalshrine/facebook

W czwartek 20 stycznia, w przeddzień Marszu dla Życia w Waszyngtonie, organizacja „Catholics for Choice” (Katolicy za wyborem) przypuściła hybrydowy atak na tamtejsze Narodowe Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia. Podczas wieczornej Mszy św. i modlitwy w intencji matek, które popełniły grzech aborcji oraz za ich nienarodzone dzieci, na wieży świątyni wyświetlono napis „Katolicy «za wyborem», nie jesteście sami” (Pro-Choice Catholics – You Are Not Alone).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Firma HENKEL w specjalnym liście przeprosiła bpa. Jacka...

Niedziela Wrocławska

Firma HENKEL w specjalnym liście przeprosiła bpa. Jacka...

Biskup Legnicki prosi o modlitwę za Biskupa Seniora...

Niedziela Legnicka

Biskup Legnicki prosi o modlitwę za Biskupa Seniora...

Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św....

Niedziela Wrocławska

Oświadczenie Rady Naczelnej Towarzystwa Pomocy im. św....

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

Niedziela Wrocławska

Tu miał być inny tekst [Komentarz]

Watykan:  Benedykt XVI słaby fizycznie, bacznie śledzi...

Benedykt XVI

Watykan: Benedykt XVI słaby fizycznie, bacznie śledzi...

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących...

Wiara

Jak działa Boża Opatrzność? Poznaj kilka inspirujących...

Przeciwniczka aborcji nową przewodniczącą Parlamentu...

Wiadomości

Przeciwniczka aborcji nową przewodniczącą Parlamentu...

Watykan: dwie osoby z Łodzi otrzymają z rąk papieża...

Niedziela Łódzka

Watykan: dwie osoby z Łodzi otrzymają z rąk papieża...

Belgia: w tym kraju dokonuje się eutanazji noworodków, bo...

Wiadomości

Belgia: w tym kraju dokonuje się eutanazji noworodków, bo...