Reklama

Niedziela Łódzka

Archidiecezja Łódzka: Pozostaje w naszej pamięci

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku mija 25 rocznica śmierci Ks. kan. Antoniego Supadego, zasłużonego kapłana Archidiecezji Łódzkiej.

Ks. Antoni przyszedł na świat 10 lutego 1932 w Milejowie koło Piotrkowa Trybunalskiego, w jednej z najstarszych świątyń Archidiecezji Łódzkiej. W 1951 roku po ukończeniu szkoły ogólnokształcącej st. licealnego im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Tryb. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął 10 czerwca 1956 roku z rąk J.E. ks. bp. Michała Klepacza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pierwszą placówką duszpasterską nowo wyświęconego kapłana była parafia św. Katarzyny w Witoni (dziś diecezja łowicka), następnie od 1 września 1959 roku rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Zduńskiej Woli – Karsznicach. Po czterech latach został przeniesiony do parafii św. Stanisława Biskupa w Rzgowie. Od 1 września 1968 roku posługiwał w parafii św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Trybunalskim. 21 października 1971 roku dla Księdza Antoniego rozpoczął się nowy etap swojej pracy duszpasterskiej, otrzymał nominację na administratora parafii św. Jana Chrzciciela w Brzykowie. Pracując tam, do 10 czerwca 1978 roku pełnił również funkcję dziekana dekanatu widawskiego. W czerwcu 1978 roku został mianowany najpierw wikariuszem – ekonomem, a kilka tygodni później – administratorem parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Kurowicach, pełnił również jednocześnie funkcję referenta ds. duszpasterstwa kobiet oraz dziekana dekanatu kurowickiego. 16 marca 1984 roku został przeniesiony na nową placówkę do parafii Trzech Króli i Najświętszego Serca Jezusowego w Długowie była to najdłuższa posługa proboszczowska połączona z funkcją dziekana nowo powstałego dekanatu w Dłutowie. W grudniu 1990 roku Ks. Antoni został odznaczony rokietą i mantoletem. W ostatnim roku swojej posługi w parafii w Dłutowie uczestniczył 25 maja 1996 roku w uroczystym otwarciu III Synodu Archidiecezji Łódzkiej. Ks. Supady powrócił do Domu Ojca po krótkiej chorobie 29 listopada 1996 roku w Łodzi. Msze święte pogrzebowe zgromadziły ponad 150 kapłanów oraz liczne rzesze wiernych.

We wspomnieniach wielu księży, sióstr zakonnych oraz wiernych Ks. Antoś - bo tak się o nim zazwyczaj mówiło - pozostał zapamiętany jako wyjątkowy kapłan. W tym zdrobnieniu imienia kryła się ta nuta miłości, którą wszyscy znający go żywili względem niego. Na tę powszechną miłość ks. Antoni Supady rzetelnie zapracował. Jego dobroć serca, życzliwość wobec otoczenia i miłość do drugiego człowieka zyskiwały mu powszechny szacunek, przyjaźń zarówno w kręgach kapłańskich, jak i wśród wiernych. W sprawach zasadniczych dotyczących wiary był bezkompromisowy. Troszczył się o rodziców i rodzeństwo, inicjował wspólne rodzinne spotkania.

Sprawdzianem autentycznej wiary każdego chrześcijanina jest częsta spowiedź, taką postawę u swojego proboszcza obserwowało wielu księży z którymi współpracował Ks. Antoni w miejscach swojej posługi. Zawsze można było go spotkać z różańcem. Zawsze o wszystko gorliwie się modlił. Ks. Antoś chodził zawsze ze swoim brewiarzem, który codziennie odmawiał, przed mszą świętą odprawiał zawsze rozmyślanie a po eucharystii zawsze klękał na dłuższe dziękczynienie. Parafianom zawsze okazywał szczególną troskę, walczył o świętość każdej z rodzin. W czasach komunizmu nie bał się budowy kaplic i rewitalizacji wnętrz kościołów w których pełnił posługę. Zapisał się jako serdeczny przyjaciel dzieci i młodzieży.

Kapłaństwo to piękna służba, którą można tylko zrealizować z zaangażowaniem duchowym, ks. Antoni był również znakomitym kaznodzieją jego słowa wygłaszane w kazaniach do wiernych przeniknięte były olbrzymią wiedzą teologiczną, poparte życiowym doświadczeniem, co powodowało, że wypowiedzi były owocne dla wiernych i wielu wskazywały drogę na przyszłość. Ks. Antoś zostawił po sobie spuściznę ponad 3 tysięcy kazań w rękopisie, które niebawem doczekają się opracowania w pracy doktorskiej.

Pamięć o Ks. Kanoniku Antonim Supadym jest nadal żywa, wśród księży którzy mieli okazję pracować wraz z nim na parafiach naszej Archidiecezji, a w sposób szczególny wśród mieszkańców Parafii w Milejowie, gdzie na parafialnym cmentarzu znajduje się grób Apostoła Dobroci. Ze wspomnień wyłania się postać dobrego, ubogiego i uczynnego kapłana o którym konfratrzy mawiali Brat Łapa.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-05 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: bycie autentycznym chrześcijaninem bardzo często budzi wielki sprzeciw ludzi

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Pierwsza beatyfikacja Leona XIV: ksiądz zaangażowany w edukację

2025-05-17 10:18

Vatican Media

W sobotę, 17 maja żyjący w XIX w. kapłan z Sabaudii, zaangażowany w edukację zostanie pierwszym beatyfikowanym za pontyfikatu Papieża Leona XIV. „Camille Costa de Beauregard to wzór działania wobec ludzkiego cierpienia” – podkreśla arcybiskup Chambéry, Thibault Verny.

Więcej ...

Jednoczy nas wszystkich

2025-05-17 19:33

Archiwum parafii

- To duchowe wydarzenie jednoczy nas wszystkich. W tych niespokojnych czasach przypomina, że Maryja jest naszą Matką i Orędowniczką – przekonuje ks. Włodzimierz Kurek i zaprasza na koronację obrazu Matki Bożej Wniebowziętej w Biórkowie Wielkim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które jutro...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Wiara

Panie! Spraw, aby moja wiara przynosiła obfite owoce!

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Leon XIV

Opublikowano oficjalną fotografię Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Kościół

Kard. Krajewski o chwilach przed ogłoszeniem wyboru...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim