Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 240. rocznicę beatyfikacji Wincentego Kadłubka

Z okazji 240. rocznicy wyniesienia na ołtarze bł. Wincentego Kadłubka odbyły się w Sandomierzu uroczystości odpustowe ku jego czci.
W sobotę 9 października w kościele św. Michała Archanioła została odprawiona Msza św. przy relikwiach bł. Wincentego oraz wygłoszona przez red. Krzysztofa Burka prelekcja nt. Kult bł. Wincentego w Sandomierzu, zaś wykład o bł. Wincentym i jego aktualności na czasy jednoczącej się Europy wygłosił prof. Jerzy Stępień.
Główne uroczystości odbywały się w niedzielę: otworzyła je sesja historyczna połączona z prelekcją prof. dr. hab. J. Szymańskiego nt. Początki kapituł polskich.
Relikwie bł. Wincentego Kadłubka zostały przeniesione w uroczystej procesji z kościoła św. Michała do bazyliki katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie miała miejsce uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. prof. Andrzeja Dzięgi, który w wygłoszonej homilii powiedział m.in.: „Patrzymy z zaskoczeniem, że gdy niektórzy w naszym pokoleniu chętnie przestaliby mówić już o Polsce i chcieliby mówić tylko o Europie, ten, który w Europie mądrość zdobywał i zaliczany był do jej najbardziej wykształconych mężów, powrócił do rodzinnej ziemi i stanął pośrodku jej spraw, aby swoją wiedzą ubogacić myśl polską. Tak umiłował Polskę, Naród, że zechciał na kartach swego wiekopomnego dzieła - Kroniki polskiej zapisać mądrość swego serca i dać ją Narodowi. Od tej jego myśli rozpoczęło się mówienie o wspólnocie Narodu polskiego, o jedności polskich serc i zadań stojących przed Polską, które sam Bóg w dziejach nam postawił i które dał nam jako nasz «talent», abyśmy pracując i modląc się, «talent» ten pomnażali - także we współczesnym pokoleniu” - zakończył bp Dzięga.
Bł. Wincenty Kadłubek zapisał się jako czciciel Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej oraz jako kochający Ojczyznę jej dziejopis. Jest patronem diecezji sandomierskiej i kieleckiej, Sandomierza i Jędrzejowa.

Reklama

Alicja Trześniowska

Św. Maksymilian - patronem Pabianic

Św. Maksymilian Maria Kolbe został patronem Pabianic, w których mieszkał przez 10 lat oraz gdzie przyjął I Komunię św. i sakrament bierzmowania. W dekrecie watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, proklamowanym przez łódzkiego metropolitę - abp. Władysława Ziółka, podkreślony został fakt „otaczania Świętego Kapłana i Męczennika szczególnym i nieprzerwanym kultem”.
Uroczystościom, które stanowiły jednocześnie IX Pielgrzymkę Rodzin Archidiecezji Łódzkiej do Sanktuarium o. Kolbego, przewodniczył kard. Henryk Gulbinowicz. W swojej homilii podkreślił wyjątkową rolę rodziców w wychowaniu dzieci i płynące z tego konsekwencje, zarówno w życiu doczesnym, jak i wiecznym. Emerytowany metropolita wrocławski, wspominając rodzinny dom, powiedział m.in.: „Kiedy rozpoczynałem młodzieńcze lata, mój ojciec rzekł mi: «Synu, żyj tak, aby Cię nikt nie przeklinał, tak postępuj, żeby z powodu twoich czynów nikt nie płakał i nie splam naszego nazwiska». I ja to pamiętam do dziś, choć mam już ponad 80 lat”.
Po homilii Pasterz Kościoła łódzkiego dokonał aktu oddania Pabianic pod opiekę św. Maksymiliana - „by w dziejach miasta, tak jak w życiu Patrona, wypełniła się wola Boga”. Na zakończenie Mszy św. wierni wysłuchali pozdrowień, jakie Ojciec Święty przesłał dla pabianickich pielgrzymów podczas modlitwy Anioł Pański, zawierzając Bogu mieszkańców miasta i archidiecezji.

Ks. Paweł Maciaszek

Sanktuarium św. O. Kolbego w Zduńskiej Woli

11 października br. w Zduńskiej Woli odbyła się uroczystość nadania kościołowi parafialnemu pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tytułu Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Uroczystość rozpoczęła się poświęceniem przez biskupa włocławskiego Wiesława Meringa groty znajdującej się na terenie Ośrodka Pamięci św. Maksymiliana. Następnie w kościele parafialnym rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Władysława Ziółka - metropolity łódzkiego, który również wygłosił homilię. W koncelebrze wzięli udział m.in. bp Wiesław Mering, biskup pomocniczy włocławski Stanisław Gębicki i biskupi seniorzy Bronisław Dembowski i Czesław Lewandowski, kapłani - członkowie kapituł katedralnych: włocławskiej, uniejowskiej, sieradzkiej, łódzkiej i kaliskiej oraz proboszczowie parafii noszących wezwanie św. Maksymiliana Marii Kolbego, przybyli z różnych stron Polski. W Liturgii uczestniczyli prezydenci miast: Pabianice, Łódź, Oświęcim oraz Pietrasanta (Włochy), Zarasai (Litwa), Valmiera (Łotwa), wójt Teresina, siostry maksymilianki oraz grupa pielgrzymów z Japonii.
Na zakończenie w pobliżu domu, w którym urodził się przyszły Męczennik, został poświęcony ołtarz polowy.
Część artystyczną uroczystości stanowił montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Miejski Dom Kultury w Zduńskiej Woli.

Barbara Sawic

Tydzień w Polsce

O budowę silnie zakorzenionego pokoju i bezwzględne zwalczanie „tych, którzy chcą, aby w Iraku królowała przemoc”, apelował w Poznaniu 9 października br. arcybiskup Bagdadu Jean Benjamin Sleiman. W kościele Karmelitów Bosych na poznańskim Wzgórzu św. Wojciecha abp Sleiman odprawił Mszę św. w intencji pokoju w Iraku i na Bliskim Wschodzie.

Nowo wybudowany gmach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego poświęcili 12 października w Katowicach prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego - kard. Zenon Grocholewski i wielki kanclerz tego Wydziału - abp Damian Zimoń. Uroczystości przewodniczył rektor Uniwersytetu - prof. Janusz Janeczek.

Z okazji 350. rocznicy przybycia sióstr wizytek do Polski i założenia pierwszego klasztoru w Warszawie prymas Polski kard. Józef Glemp przewodniczył 14 października koncelebrowanej Mszy św. Siostry z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny żyją w ścisłej klauzurze. Ich klasztor w Warszawie jest rzadkim przypadkiem życia kontemplacyjnego w środku wielkiego miasta. Przy kościele Wizytek od lat mieszka poeta - ks. Jan Twardowski.

14 października prymas Polski - kard. Józef Glemp, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski - bp Piotr Libera oraz ordynariusz warszawsko-praski - abp Sławoj Leszek Głódź wzięli udział w dyskusji panelowej pt. Biskup: władca czy sługa, zorganizowanej przez KAI i Edycję św. Pawła. Spotkaniu towarzyszyła promocja książki pt. Idziemy (wyd. Edycja św. Pawła), będącej zapisem rozmów z polskimi biskupami na temat wspomnień Jana Pawła II zamieszczonych w książce Wstańcie, chodźmy!. Rozmowy przeprowadzili: Piotr Chmieliński, Milena Kindziuk, Wojciech Świątkiewicz, Irena Świerdzewska i ks. Henryk Zieliński - redaktorzy warszawsko-praskiej edycji Niedzieli.

Prasa ujawniła, że Jan Kulczyk, magnat finansowy i udziałowiec „Orlenu”, spotkał się w ubiegłym roku w Wiedniu z byłym rosyjskim szpiegiem Włodzimierzem Ałganowem.

Rząd i UE zapowiedziały po wsiach kontrolę bydła: każde zwierzę musi mieć paszport i kolczyk. Stan pogłowia będzie dokładnie kontrolowany, niezewidencjonowane bydło będzie wybijane.

Zeznając przed sejmową komisją śledczą badającą aferę „Orlenu”, dwaj wysocy rangą prokuratorzy, Zygmunt Kapusta i Ryszard Stefański, złożyli sprzeczne zeznania.

Po pierwszych prawyborach w Lidze Polskich Rodzin jest niemal pewne, że prof. Maciej Giertych, absolwent Oxfordu, członek Rady Prymasowskiej w latach 1986-90, zostanie kandydatem LPR na prezydenta Polski w przyszłorocznych wyborach.

Według raportu Banku Światowego, w Polsce przybywa najszybciej nowych uczelni i studentów: w minionych 10 latach liczba uczelni wzrosła czterokrotnie, a studentów - trzykrotnie.

Rząd zapowiada od nowego roku wzrost podatku akcyzowego na autogaz o 10 proc.

Sąd Najwyższy uznał, że państwo winne jest Zabużanom odszkodowania nie tylko za pozostawiony na Kresach majątek, ale także za 60 lat bezskutecznego oczekiwania na rekompensaty.

W dniach 5-7 listopada Polacy będą mogli uczestniczyć w amerykańskiej loterii wizowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Więcej ...

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...