Reklama

II Kongres Kultury Chrześcijańskiej

„Europa wspólnych wartości”

Jakie wartości powinni wnosić chrześcijanie do wspólnoty narodów europejskich? Jak przezwyciężać kryzys własnej wiary? Jak szukać tego, co łączy? Jak być obecnym w świecie, który coraz bardziej oddala się od swych tradycji i korzeni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań szukali uczestnicy II Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, który pod hasłem: „Europa wspólnych wartości. Chrześcijańskie inspiracje w budowaniu zjednoczonej Europy” odbywał się w dniach 24-26 września br. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Chcemy objąć troską to, co autentycznie ludzkie i naznaczone niepokojem i niepewnością, rozdarciem; chcemy poczuć odpowiedzialność za przyszłość tego kontynentu, który chrześcijaństwo rzeźbiło w sposób szczególny. Z judeochrześcijańskiej koncepcji człowieka, stworzonego na obraz Boga, Europa wzięła to, co największe w jej humanistycznej kulturze, czerpiąc inspiracje dla humanizmu, w którym wysoko ceniona jest twórczość intelektualna i artystyczna. Proszę Boga, abyśmy podczas obrad potrafili nawiązywać do najpiękniejszej polskiej tradycji i wydobywać z niej to, co służy budowaniu Europy wspólnych wartości. Niech wielkie fascynacje Pięknem i Prawdą ochronią nasz świat przed tym poczuciem życiowej pustki, które grozi sympatykom bezkrytycznej konsumpcji” - mówił podczas inauguracji abp Józef Życiński, pomysłodawca i organizator Kongresu.
Pierwszy dzień Kongresu poświęcony był nadaniu doktoratów honoris causa. Otrzymali je Krzysztof Zanussi i Henryk Mikołaj Górecki.
Drugi dzień rozpoczął się wykładem prof. Jerzego Kłoczowskiego o duchowym dziedzictwie Rzeczypospolitej wielu narodów. Prelegent zwrócił uwagę na proces kształtowania się kultury chrześcijańskiej w Europie i w Polsce. „Ukształtowanie w średniowieczu fundamentu społeczności chrześcijańskiej, zgodne współistnienie różnych nurtów chrześcijaństwa, tolerancja wyznaniowa - to duchowe dziedzictwo Polski, które nie traci na aktualności także dziś, gdy nasz kraj wszedł do Unii” - stwierdził. W kolejnym wykładzie ks. prof. Tomasz Halik zastanawiał się nad europejskimi ranami przeszłości i wyzwaniami jutra. Jego zdaniem, współczesna debata o stosunku Europy do chrześcijaństwa ciągle będzie powierzchowna, jeśli zabraknie interpretacji tego tematu w odniesieniu do przesłania płynącego z Chrystusowego zmartwychwstania. Uczestnicy Kongresu z zainteresowaniem wysłuchali także wystąpienia prof. Chantal Delsol, która mówiła na temat relacji między mówieniem o godności osoby ludzkiej a polityczną poprawnością.
Prof. Władysław Bartoszewski wykładem: Jak być patriotą w zjednoczonej Europie? rozpoczął trzeci dzień obrad. Wyjaśnił różnice miedzy pojęciami: „nacjonalista” i „patriota”. „Nacjonalista to - jego zdaniem - człowiek, który jest przekonany o tym, że jego naród jest lepszy od innych i gotów jest to udowodnić w praktyce, nie cofając się przed zbrodnią. Patriota zaś to ten, kto w potrzebie gotów jest ponieść dla ojczyzny, społeczeństwa i ludzi swojego otoczenia ofiarę. Patriota rozumie, że wszystkie narody zasługują na szacunek, tak jak na szacunek zasługują wszyscy ludzie”.
W ramach II Kongresu Kultury Chrześcijańskiej przygotowano kilka dyskusji panelowych, podczas których - w liczebnie mniejszych grupach - szukano odpowiedzi na najpilniejsze pytania współczesnego świata. Jerzy Buzek, Stefan Niesiołowski i Leon Kieres zastanawiali się, czy polityk może być uczciwy, a jeśli tak, to za jaką cenę. Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Juliusz Braun debatowali nad jakością kultury wyższej. Marcin Przeciszewski prowadził rozmowę z Tomaszem Lisem i Janem Skórzyńskim na temat roli mediów, zaś abp Tadeusz Kondrusiewicz i prof. Michał Łesiów zastanawiali się, w jaki sposób można wykorzystać doświadczenia Wschodu w procesie budowania „Europy ducha”.
Program Kongresu został ułożony w taki sposób, że w tok naukowych rozważań harmonijnie włączono program spotkań modlitewnych i artystycznych. Msze św. były okazją do głębokiej refleksji i „przemodlenia” usłyszanych treści, a udział w wydarzeniach artystycznych (m.in. koncert w Filharmonii Lubelskiej, wystawa malarstwa Tadeusza Boruty, spektakl: Odchodzi Sceny Plastycznej KUL, misterium: Poemat o miejscu czy koncert poezji ks. Jana Twardowskiego) dawał satysfakcję, że wśród różnorakich propozycji znajduje się wiele takich, w których sztuka łączy się z sacrum. W ramach Kongresu został zaprezentowany album Skarby Archidiecezji Lubelskiej, wydany przez Wydawnictwo „Gaudium” z okazji 200-lecia istnienia diecezji, ukazujący najpiękniejsze zabytki kultury sakralnej Lubelszczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

„Ojcze nasz” otwiera modlitwę w liczbie mnogiej

Vatican News

Więcej ...

40 pytań Jezusa: "Za kogo Mnie uważacie?"

2026-02-22 21:05

Adobe Stock

Każdego dnia Wielkiego Postu podamy Ci jedno konkretne pytanie, które Jezus zadaje w Ewangeliach (np. „Czy wierzysz?”, „Czego szukacie?”, „Czy miłujesz Mnie?”). Bez moralizowania. Niech to będzie zaproszenie do osobistej konfrontacji i zmierzenie się z własnymi trudnościami w czasie tegorocznej wielkopostnej drogi.

Więcej ...

Wielkopostny Kadr z Niedzielą #6

2026-02-24 12:30

screen YT

Zapraszamy przez wszystkie dni Wielkiego Postu na codzienny cykl: "Wielkopostny Kadr z Niedzielą"

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Wiara

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

84-letni kapłan z Polski wystartował w zawodach...

Kościół

84-letni kapłan z Polski wystartował w zawodach...

Portugalia: co druga świątynia w diecezji Leiria-Fatima...

Kościół

Portugalia: co druga świątynia w diecezji Leiria-Fatima...

Rekolekcje Papieża: O Bożej pomocy, gdy wali się nam...

Kościół

Rekolekcje Papieża: O Bożej pomocy, gdy wali się nam...

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Wiara

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Słowacja: Rząd ogłosił stan wyjątkowy

Wiadomości

Słowacja: Rząd ogłosił stan wyjątkowy

Twórcy filmu

Kościół

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał...

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Czego szukacie?"

Polska premiera filmu „Najświętsze Serce”

W wolnej chwili

Polska premiera filmu „Najświętsze Serce”