Spotkanie poprowadzili Magdalena Wolińska-Riedi, polsko-watykańska dziennikarka oraz Claudio Marchisio, były reprezentant Włoch w piłce nożnej i zawodnik Juventusu, gość specjalny.
Prowadzący rozpoczęli Festiwal od rozmowy o pokoju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Wśród kibiców piłki nożnej jest także młodzież, są dzieci. Oni są szczególnie ważni w wołaniu o pokój. Im można już od wczesnych lat przekazać tę prawdę, że jedynymi barwami, które mogą nas różnić, powinny być barwy klubów piłkarskich” - powiedział Marchisio. „Pamiętam, że podczas jednego z meczów w czasie Mistrzostw Europy w Polsce moja drużyna odwiedziła jeden z obozów koncentracyjnych. To była okazja do wsłuchania się w tę okrutną historię cierpienia. Ta historia to dla nas zobowiązanie do pamięci” – zaznaczył były sportowiec.
Reklama
Na scenie pojawiła się m.in. Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, występująca w imieniu premiera Polski Mateusza Morawieckiego. Nawiązując do trudnej historii XX w. ambasador podkreśliła, że „miliony Żydów i Polaków wołało o zaprzestanie wojny. To był mroczny czas, kiedy pokój trzeba było nieść wśród ognia wojny. Choć ratowanie Żydów wiązało się z karą śmierci, a Polakom – co chcę podkreślić – groziła za ratowanie Żydów kara śmierci, to Polacy, którzy sami byli wywożeni do obozów, byli gotowi zostawić wszystko i ratować bliźnich, nawet innego narodu i religii.. Polacy są najliczniejszą grupą Sprawiedliwych wśród narodów świat”. „Ten koncert to oddanie czci tym, którzy żyli prawdą i pokojem, przypłacając to nawet swoim życiem” – podsumowała ambasador.
Głos zabrał również Bogdan Romaniuk, dyrektor generalny festiwalu. W imieniu Fundacji SOAR podziękował zebranym za udział w wydarzeniu, będącym hołdem dla Sprawiedliwych.
Romaniuk nawiązał do tragicznej historii Ulmów, którzy zginęli za pomoc okazaną Żydom: „Rodzina Ulmów i wiele innych osób, chroniąc swoich przyjaciół Żydów – wyraziła miłość, oddając własne życie. Kierujemy apel o pokój do rządzących światem. Jednocześnie wznosimy te śpiewy jako modlitwę do Boga, bo jak czytamy w Biblii w Księdze Jonasza –‘Kto wie, może się odwróci i ulituje Bóg, odstąpi od zapalczywości swego gniewu, a nie zginiemy?’ Módlmy się, aby świat był wolny od jakichkolwiek konfliktów zbrojnych” – powiedział dyrektor Festiwalu.
Swoje wystąpienia mieli również ks. prał. Tomasz Trafny z Papieskiej Rady Kultury w Watykanie, reprezentujący kard. Gianfranco Ravasiego, oraz ambasador Izraela Dror Eydar. Obecny był także Janusz Kotański, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej.
Reklama
W części artystycznej wydarzenia goście mogli obejrzeć i posłuchać występów wielu wybitnych artystów reprezentujących Polskę i kulturę Izraela. Wystąpili: Golec uOrkiestra, Andrzej Lampert, Kuba Badach, Dariusz Malejonek, sopranistka Dominika Zamara, Barbara Gąsienica-Giewont, Stanisław Plewniak, Magdalena Kołcz, muzycy Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Sienna Gospel Choir, Anna Bajak (dyrygent), a także wybitni kantorzy żydowscy: Shulem Lemmer i Yaakov Lemmer z Nowego Jorku i pianista z Izraela Manachem Bristowski. Nie zabrakło także kompozycji Michała Lorenza, Piotra Rubika i Michała Jurkiewicza.
Spotkanie zakończył wspólny występ artystów, a całość wydarzenia doceniono owacją na stojąco.
Festiwal organizowany w Rzymie dofinansowano dzięki wsparciu: Ministerstwa Spraw Zagranicznych w konkursie „Dyplomacja Publiczna 2021”, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura inspirująca 2021”, Województwa Podkarpackiego, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Instytutu Pamięci Narodowej, PKN Orlen oraz Fundacji State of Poland.
Patronem wydarzenia była także m.in. Papieska Rada Kultury, a partnerami Ambasady RP we Włoszech i przy Stolicy Apostolskiej.
24 marca będzie można obejrzeć retransmisję telewizyjną z tego wydarzenia. Tego dnia przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali rodzinę Ulmów i ukrywających się u nich ośmioro Żydów.
Festiwal Psalmów Dawidowych odbył się po raz pierwszy w 2016 roku. Inicjatywa ta, od samego początku, wpisuje się w misję Muzeum Polaków Ratujących Żydów, polegającą na ukazaniu historii ratowania Żydów przez Polaków podczas II wojny światowej, polsko-żydowskich relacji w czasach Holokaustu oraz upowszechnianie wiedzy o losach Rodziny Ulmów z Markowej.