Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siostry Wizytki dziękują

14 października w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie zakończyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 350. rocznicy przybycia sióstr do Polski i założenia klasztoru w Warszawie. W kolejne dni obchodów Msze św. celebrowali: ks. Marek Białkowski - proboszcz bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie, abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski, abp Józef Życiński - metropolita lubelski i kard. Józef Glemp - Prymas Polski.
W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Eliane Menat - małżonka ambasadora Francji w Polsce, Adam Struzik - marszałek województwa mazowieckiego, Jan Maria Jackowski - przewodniczący Rady Miasta Stołecznego Warszawy oraz inni zaproszeni goście, duchowieństwo, siostry zakonne, wielu wiernych darzących ten klasztor i kościół serdecznym przywiązaniem.
Uroczystościom w kościele towarzyszyła sesja naukowa na Zamku Królewskim. Jej temat brzmiał: Warszawskie Wizytki - skarbnica historii i kultury artystycznej.
Siostry wraz z ks. rektorem Aleksandrem Seniukiem bardzo gorąco dziękują wszystkim za udział w uroczystościach, za modlitwy, za wiele miłych i serdecznych gestów.

S. Maria Stanisława Czarnecka - Przełożona Sióstr Wizytek

Filmy, które poruszają!

Najnowsze niezwykłe zdjęcia i filmy o dziecku poczętym, wykonane trójwymiarową techniką komputerową, znajdziesz na stronie www.hli.org.pl - ikonka „ZOBACZ SAM”. Pozwalają one lepiej zrozumieć zachowanie człowieka w prenatalnej fazie życia. Poruszyły one brytyjską opinię publiczną, a premier Tony Blair po obejrzeniu filmu wezwał do rewizji prawa dotyczącego aborcji. Zobacz i zachęć do obejrzenia innych!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Rok Eucharystii

Za tydzień w „Niedzieli” - papieski list o Eucharystii
W związku z trwającym w Kościele Rokiem Eucharystii - za tydzień wydrukujemy w „Niedzieli” pełny tekst listu o Eucharystii Ojca Świętego Jana Pawła II pt.: „Mane nobiscum Domine” - „Zostań z nami, Panie”.

Inauguracja roku akademickiego Na KUL

Reklama

17 października br. Katolicki Uniwersytet Lubelski uroczyście zainaugurował 87. rok akademicki. Tegoroczna inauguracja przypadła w 27. rocznicę posługiwania Kościołowi przez Jana Pawła II, w czasie nawiedzenia archidiecezji lubelskiej przez Matkę Bożą w kopii Jasnogórskiego Wizerunku. Ponadto 50 lat temu, w roku akademickim 1954/1955 r., rozpoczął wykłady z etyki na Wydziale Filozofii KUL ks. doc. Karol Wojtyła. Uroczystość była okazją do podziękowania ustępującym rektorom uczelni za wieloletni trud ponoszony dla rozwoju i umacniania Alma Mater i oficjalnego przedstawienia nowych władz. Podczas inauguracji miała także miejsce immatrykulacja studentów I roku, którzy w imieniu ponad 3000 żaków rozpoczynających studia na KUL złożyli ślubowanie i odebrali indeksy. Wśród nich byli studenci, którzy otrzymali indeksy o numerach 99 999, 100 000 i 100 001. Odbyły się również promocje doktorskie, wręczono nominacje profesorskie oraz nagrody, odznaczenia i wyróżnienia.
„Uczcie się mądrości z kontaktu z Bogiem i z ludźmi - mówił w homilii podczas uroczystej Liturgii pod przewodnictwem abp. Józefa Życińskiego, sprawowanej w kościele akademickim bp Wiesław Mering - w poczuciu odpowiedzialności za współtworzenie historii i świadectwo wiary pisane codziennym życiem”.
„Uniwersytet musi się stać wspólnotą ludzi poszukujących sensu życia, musi się stać warsztatem człowieczeństwa” - w auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego podkreślał ks. prof. Stanisław Wilk, nowy rektor KUL.
Wśród obecnych na inauguracji byli kard. Józef Glemp oraz abp Józef Kowalczyk.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w roku akademickim 2003/2004 na 25 kierunkach studiów i specjalizacjach studiowało łącznie 20 317 osób, w tym ponad 650 obcokrajowców i 1929 osób na studiach doktoranckich.

Agnieszka Strzępka

100 lat „Bulandowej” kapliczki na Jaworzynie Kamienickiej

Na polanie Jaworzyna Kamienicka, leżącej w centrum Gorców, stoi kapliczka, murowana, pobielona, nakryta gontowym daszkiem. Została wzniesiona w 1904 r. przez śp. Tomasza Chlipała, zwanego Bulandą, który przez blisko pięćdziesiąt lat wypasał tutaj stado owiec i wołów. Na początku października 2004 r., w dzień wspomnienia św. Franciszka - patrona ekologów (4 października), z inicjatywy Gorczańskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajduje się wspomniany zabytek sakralny, odbyły się uroczyste obchody 100-lecia tej osobliwej fundacji.
Głównym punktem uroczystości była Msza św. celebrowana przy polowym ołtarzu przez dziewięciu kapłanów z okolicznych parafii pod przewodnictwem duszpasterza turystów - ks. prof. Macieja Ostrowskiego. Homilię wygłosił ks. Stanisław Wojcieszak z Ochotnicy Dolnej. Przybliżył on zebranym historię kapliczki i osobę fundatora. Zwrócił uwagę na znaczenie kapliczek i krzyży przydrożnych w ubogacaniu duchowym człowieka wędrującego po górach. Przedstawił również bogaty poczet świętych, patronujących pasterzom, rolnikom i leśnikom.
Na uroczystość przybyli licznie mieszkańcy okolicznych miejscowości, a w szczególności młodzież ze szkół leżących u podnóża Gorców. Obecni byli także potomkowie fundatora, przedstawiciele samorządów, gorczańscy leśnicy, przewodnicy PTTK, goprowcy i turyści.
Po wspólnej modlitwie spotkano się przy ognisku, gdzie dr Urszula Janicka-Krzywda opowiadała o „Bulandzie”, gorczańskich pasterzach i ich zwyczajach, a także o gorczańskich zbójnikach. Opowieść o fundatorze kapliczki kontynuował Stanisław Kurek z pobliskiej Koniny, znany gawędziarz ludowy. Całość uroczystości uświetniła kapela zespołu „Gorce” z Kamienicy.

Janusz Tomasiewicz

Tydzień w Polsce

Radykalne ugrupowanie w Iraku, za pośrednictwem telewizji Al-Dżazira, wyemitowało nagranie przedstawiające kolejną zakładniczkę. Jest to Polka od 30 lat mieszkająca w Iraku. Według Al-Dżaziry, porywacze z nieznanego dotąd ugrupowania Brygady Fundamentalistów Abu Bakr al-Siddik żądają wycofania polskich wojsk z Iraku oraz uwolnienia z irackich więzień wszystkich kobiet.

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia zwróciła się do prezesa Trybunału Konstytucyjnego o przyspieszenie wydania orzeczenia dotyczącego sprzeczności z Konstytucją ustawy o świadczeniach rodzinnych. Po kilku miesiącach funkcjonowania ustawy także Ministerstwo Polityki Społecznej przyznało, że ustawa przyczynia się do fikcyjnych rozwodów w celu uzyskania gwarantowanego przez ustawę dodatku dla osób samotnie wychowujących dzieci. Z danych Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w I kwartale 2004 r. do sądów wpłynęło o 32% wniosków rozwodowych więcej niż w I kwartale 2003 r., a w II kwartale 2004 r. było ich już o 63% więcej.

Określenie „ten Goebbels stanu wojennego” nie narusza dóbr osobistych Jerzego Urbana - orzekł 28 października br. Sąd Apelacyjny w Lublinie, który po raz kolejny rozpatrywał sprawę z powództwa cywilnego, wytoczoną przez Jerzego Urbana prof. Ryszardowi Benderowi. Wyrok nie jest prawomocny.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zwróciło się do wszystkich wojewodów z prośbą, by zgodnie ze swoimi uprawnieniami nadzoru nad sprawami rejestracji stanu cywilnego podjęli „odpowiednie kroki wyjaśniające” wobec kierowników USC protestujących przeciwko legalizacji tzw. związków partnerskich. Rzecznik prasowy resortu Jarosław Skowroński poinformował, że urzędnik nie może odmówić wykonania obowiązków ustawowych w momencie, gdy dana ustawa wejdzie w życie.

Sejm zdecydował, że polsko-czesko-niemiecka umowa o budowie drogi przez tzw. worek żytawski może być ratyfikowana bez zgody Sejmu wyrażonej w ustawie. Cała opozycja sprzeciwia się tzw. małej ratyfikacji, wskazując, że umowa ta niesie poważne zagrożenia dla polskiej gospodarki i powinny ją poprzedzić stosowne ekspertyzy. Posłowie SLD-UP i SdPl chcieli jednak pozostawić sprawę ratyfikacji w gestii rządu i prezydenta.

Sejm opowiedział się za... nierealizowaniem własnej uchwały: posłowie odrzucili projekt rezolucji wzywającej rząd do zaoferowania akcji PKO BP tylko inwestorom krajowym, co zastrzegała sejmowa uchwała z 24 września br. w sprawie wprowadzenia do obrotu publicznego akcji PKO BP.

Liga Polskich Rodzin zgłosiła w Sejmie projekt uchwały, by uznać za nieważne zrzeczenie się w 1953 r. reparacji wojennych od Niemiec.

Wniosek Lecha Jaworskiego o odwołanie przewodniczącej KRRiT Danuty Waniek nie uzyskał poparcia większości. W radzie nadal większość stanowią ludzie kojarzeni z lewicą, którzy pod czujnym okiem Włodzimierza Czarzastego starają się odzyskać utracone wpływy w TVP.

Były szef klubu parlamentarnego SLD Jerzy Jaskiernia został uznany za kłamcę lustracyjnego. Sąd Lustracyjny II instancji utrzymał orzeczenie z maja br.

Vaclav Havel otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wniebowstąpienie Pańskie

Rafael Santi

Rafael Santi

Rafael Santi "Przemienienie Pańskie" (1516-1520)

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Zapraszamy na KULturalia

2024-05-12 15:22

Tomasz Koryszko/KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania