Reklama

Z Polski

Ostra Brama w Skarżysku-Kamiennej

Archiwum Sanktuarium

Ostra Brama w Skarżysku-Kamiennej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obradowała Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu i Episkopatu

Kościół oczekuje stanowiska rządu w sprawie zaleceń Komisji Praw Człowieka ONZ nt. złagodzenia ustawodawstwa aborcyjnego w Polsce - oświadczył bp Stanisław Wielgus po zakończeniu posiedzenia Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie odbyło się 17 listopada w Warszawie.
Bp Wielgus, który współprzewodniczy Komisji razem z min. Sławomirem Cytryckim, powiedział dziennikarzom, że Kościół jest zaniepokojony ustawą o świadczeniach rodzinnych. Hierarcha zaznaczył, że wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Kościoła byłoby przyjęcie przez Sejm proponowanej przez rząd poprawki do tej ustawy.
Podczas posiedzenia Komisji Wspólnej rozmawiano także o Komisji Majątkowej, wyrażając nadzieję na zintensyfikowanie jej prac.

Ks. Jankowski zwolniony z obowiązków proboszcza

Ks. Henryk Jankowski z dniem 17 listopada mocą dekretu biskupiego został zwolniony z obowiązków proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku. Abp Tadeusz Gocłowski mianował administratora parafii, którym został ks. Krzysztof Czaja, od dziesięciu lat sprawujący w parafii św. Brygidy funkcję wikariusza. Komunikat w tej sprawie - podpisany przez ks. kanclerza Stanisława Ziębę - wydała Kuria Metropolitalna.
Abp Gocłowski zdecydował, iż ks. Jankowski zamieszka w domu parafialnym św. Brygidy lub w klasztorze Sióstr Brygidek w Oliwie, gdzie podjąłby obowiązki kapelana. Dekret został doręczony ks. Jankowskiemu 16 listopada.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dziennikarze mają działać na rzecz odnowy moralnej narodu

Ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli, 17 listopada br. uczestniczył w pielgrzymce dziennikarzy diecezji radomskiej do sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej. Podkreślił, że środowisko mediów powinno uwzględniać powołanie do szukania prawdy, uczciwości i przejrzystości w życiu codziennym. Potrzebna jest ponadto ogromna odpowiedzialność za przekazywanie prawdy.
„Dziś, kiedy wszyscy jesteśmy obserwatorami zapaści życia moralnego, świat mediów powinien podjąć odpowiedzialne działania na rzecz odnowy moralnej narodu także poprzez odnowę moralną polskiej rodziny i szkoły” - powiedział ks. Skubiś.

Reklama

Gdański Areopag

Czy dziennikarz tylko opisuje, czy może również zmienia rzeczywistość? Czy pracując w mediach, można mieć prywatne poglądy? Jakie są relacje między dziennikarstwem a polityką? - To tylko niektóre z wątków debaty nt. Między wolnością a odpowiedzialnością za słowo, jaka zakończyła 14 listopada Gdański Areopag 2004. Wzięli w niej udział znani dziennikarze i komentatorzy życia publicznego: Kamil Durczok, Monika Olejnik, Daniel Passent, Bronisław Wildstein i ks. Adam Boniecki.
Ostatnie areopagowe spotkanie cieszyło się największym zainteresowaniem, bowiem dyskusji przysłuchiwało się ok. tysiąca gdańszczan i gości, którzy wypełnili po brzegi salę koncertową Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Debatę moderowali: ks. Krzysztof Niedałtowski - duszpasterz środowisk twórczych i prof. Jerzy Bralczyk - językoznawca.
Czterodniowe debaty i imprezy kulturalne zorganizowały: gdańskie Duszpasterstwo Środowisk Twórczych oraz Duszpasterstwo Dziennikarzy we współpracy m.in. z Akademią Sztuk Pięknych, Biblioteką Gdańską Polskiej Akademii Nauk, Nadbałtyckim Centrum Kultury i Polską Filharmonią Bałtycką.

Polak nowym przełożonym Kustodii w Boliwii

11 listopada Kapituła zwyczajna Kustodii prowincjalnej św. Franciszka z Asyżu w Boliwii urząd przełożonego na najbliższe cztery lata powierzyła o. Antoniemu Pytlikowi.
O. Antoni Pytlik urodził się w 1954 r. w Legnicy. Do Krakowskiej Prowincji Franciszkanów wstąpił w roku 1973. Po święceniach w 1978 r. pracował jako katecheta w Przemyślu i Krakowie. W roku 1985 wyjechał na misje do Boliwii, gdzie m.in. pełnił urząd gwardiana w Santa Cruz, a przez ostatnie lata - rektora Wyższego Seminarium Duchownego bł. Jana Dunsa Szkota w Cochabamba. W ostatnich latach sprawował również funkcję sekretarza boliwijskiej Kustodii.

Tydzień w Polsce

„Nie możemy zamykać oczu na rzeczywistość: po wycofaniu się z Iraku Węgrów, niepewności co do dalszego udziału wojsk ukraińskich, po ograniczeniu polskiego kontyngentu - może zabraknąć żołnierzy, by kontrolować jakąkolwiek strefę stabilizacyjną w tym kraju” - oświadczył odpowiedzialny za kontakty z Irakiem w MSZ wiceminister Bogusław Zaleski, sugerując rychłą likwidację „polskiej” strefy w Iraku. Obecnie polski kontyngent przeniósł się z Karbali do nowej bazy w Diwanii.

Roszczenia Niemców przesiedlonych na mocy traktatu poczdamskiego nie mają szans na realizację ani przed sądami krajowymi, ani międzynarodowymi, a niemiecki rząd zobowiązał się bronić Polski przed pozwami ze strony m.in. niemieckich obywateli - wynika z ekspertyzy przygotowanej przez polsko-niemiecki zespół prawników. Niejako na marginesie głównego tematu analizy eksperci podważyli w dokumencie prawo Polski do reparacji oraz zasugerowali, że roszczenia „późnych przesiedleńców” przed polskimi sądami mogą się okazać skuteczne.

Po spotkaniu w Warszawie rządowej i kościelnej Komisji Konkordatowej przewodniczący Komisji ze strony rządu - min. Włodzimierz Cimoszewicz poinformował, że rząd zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o opinię na temat senackiego projektu przewidującego likwidację Funduszu Kościelnego. Z inicjatywy Kościoła powstał w ramach Komisji specjalny zespół roboczy ds. dziedzictwa kulturalnego.

Premier Marek Belka uczestniczył w zamkniętym dla prasy spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych, podczas którego dyskutowano o sytuacji na Białorusi i Ukrainie. Po jego zakończeniu ujawniono m.in., że Polska będzie wspierać z budżetu demokratyczne inicjatywy u wschodnich sąsiadów.

Jako bezprawne minister zdrowia ocenił jakiekolwiek pobieranie opłat za zabiegi od osób ubezpieczonych w NFZ przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej (ZOZ-y, które w ub.r. wprowadzały taki proceder, tłumaczą się złą sytuacją finansową oraz wciąż zbyt niskimi środkami z NFZ).

Sejm uchwalił ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rolnicy nie będą płacili podatku od rent strukturalnych, a pracodawcy, którzy nie płacą za pracowników składek na ZUS, nie będą mogli ich wliczyć w koszty. Na takie poprawki Senatu w ww. ustawie posłowie zgodzili się. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Sejm uchwalił ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych. Posłowie nie zgodzili się na wprowadzenie języków mniejszości narodowych jako języków „pomocniczych” w urzędach gmin.

SLD, SdPl i UP forsują antynatalistyczny projekt ustawy o świadomym rodzicielstwie, legalizujący zabijanie dzieci poczętych bez żadnych ograniczeń przez cały okres przed ich urodzeniem. Projekt ustawy godzącej w życie dzieci poczętych i zdrowie matek spotkał się z gwałtownym sprzeciwem środowiska lekarskiego, większości partii politycznych, klubów parlamentarnych, organizacji społecznych i Episkopatu Polski.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie wniosku o delegalizację SLD, który - zdaniem Jarosława Kaczyńskiego - jest „strukturalnie” powiązany z działalnością przestępczą.

Na ponad 45 mld dol. oszacowała straty materialne Warszawy podczas II wojny światowej specjalna komisja powołana przez prezydenta stolicy. Raport ma trafić do najwyższych władz w państwie.

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W 10. rocznicę kanonizacji

2024-04-28 17:42

Biuro Prasowe AK

Głosił Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego na wszystkich areopagach świata – mówił o świętym metropolita krakowski.

Więcej ...

Św. Katarzyna ze Sieny

Niedziela łowicka 41/2004

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

Sailko / pl.wikipedia.org

Grób św. Katarzyny w rzymskiej bazylice Santa Maria Sopra Minerva, niedaleko Piazza Navona

25 marca 1347 r. Mona Lapa, energiczna żona farbiarza ze Sieny, urodziła swoje 23 i 24 dziecko, bliźniaczki Katarzynę i Joannę.

Więcej ...

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42
Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...