Reklama

Świat

Watykan apeluje, by dzieci i młodzież jak najszybciej wróciły do szkół

Karol Porwich/Niedziela

Papieska Akademia Życia przygotowała raport na temat pandemii i wyzwań związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Wskazuje w nim na straty jakie zostały poniesione przez uczniów w związku z zamknięciem szkół na całym świecie. Nie chodzi jedynie o braki w edukacji, ale o stres, który generuje wiele patologii, z którymi coraz więcej nieletnich sobie nie radzi oraz o zerwanie międzyludzkich relacji, tak ważnych w wieku dojrzewania.

„Usuńmy wszelkie przeszkody, które uniemożliwiają zdrowy i pozytywny powrót dzieci i młodzieży do społeczeństwa. Żeby to stało się możliwe muszą oni móc na nowo chodzić do szkoły” – apelują twórcy watykańskiego raportu. Wskazują, że zamknięcie placówek edukacyjnych było wywołane sytuacją epidemiczną, jednak, jak podkreślają, w przyszłości należy jak najrzadziej uciekać się do nauki zdalnej i korzystać z innych środków mogących realnie ograniczyć zagrożenie sanitarne. Przypomniano, że zamknięcie szkół sprawiło, iż na całym świecie, co najmniej 10 mln dzieci nigdy więcej nie wróci już do szkolnej ławy, ponieważ okoliczności zmusiły je do pracy lub stały się ofiarami wykorzystywania.

Autorzy raportu wskazują, że należy podjąć refleksję nad wcześniejszymi przyzwyczajeniami i nie wracać do wszystkich sposobów działania. Zauważają wagę relacji rodzinnych w okresach lockdownów i większej obecności rodziców w życiu swych dzieci. Przypominają, że pandemia i związane z nią cierpienie wywołane chorobą czy stratą bliskich może być doskonałą okazją do podjęcia z dziećmi tematów ostatecznych i kształtowania ich wrażliwości moralnej. Globalny wymiar pandemii otwiera też na temat powszechnego braterstwa i może sprawić, że młodzi ludzie staną się bardziej świadomi tego, co dzieje się na świecie. Na zakończenie autorzy raportu wskazują, że czas pandemii jest też okazją do przekazywania wiary w Boga życia. Podkreślają, że należy wyciągnąć wnioski także z zamykania duszpasterstw w czasie pandemii i zastanowić, jak teraz objąć lepszą troską duszpasterską młode pokolenia. Twórcy watykańskiego raportu wskazują, że nie możemy bać się pytań o to, skąd bierze się zło; gdzie był Bóg w czasie pandemii; czy jaka jest relacja między wiarą a nauką choćby w kontekście szczepionek. Podkreślają, że jest to sposobny czas, by dzieci i młodzież poznały „Jezusa, lekarza dusz i ciał”, do którego pójdą z pytaniami, które zrodziły się w ich sercach również w czasie pandemii.

2021-12-22 15:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Piontkowski do uczniów: czas wrócić do normalnego życia

PAP/Artur Reszko

Epidemia doprowadziła do tego, że w wielu dziedzinach życia musieliśmy zmienić swoje przyzwyczajenia, także w szkole. Jest jednak czas by wrócić do normalnego życia, a kształcenie na odległość ma pewne ograniczenia - mówił we wtorek minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Więcej ...

Ks. Andrzej Gidziński – Wolontariusz z wielkim sercem

2022-12-06 14:50

Mateusz Sobczak

Konkurs Wolontariusz Roku 2022 Powiatu Bolesławieckiego rozstrzygnięty

Więcej ...

Przewodniczący Episkopatu: na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani

2022-12-08 20:30

episkopat.pl

Modlitwa o pokój na Ukrainie towarzyszyła procesji światła w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP w Poznaniu. Procesję prowadził abp Stanisław Gądecki. „Na skutek wojny wszyscy jesteśmy pokonani! Nawet ci, którzy nie biorą w niej udziału i którzy stoją i przyglądają się z boku temu horrorowi, nie angażując się w celu zaprowadzenia pokoju” – mówił przewodniczący polskiego Episkopatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Maria czy Maryja?

Wiara

Maria czy Maryja?

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Wiara

Niepokalanie poczęta. Co to znaczy?

Niepokalana – nasz ideał

Duchowość

Niepokalana – nasz ideał

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Niedziela Kielecka

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...

Kościół

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana...