Reklama

Niedziela 17/2018

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Święci z sąsiedztwa

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

Wszyscy wiemy, kto kryje się pod określeniem „Brat naszego Boga”. Historia życia Adama Chmielowskiego – krakowskiego malarza to jakby lustro, w którym odbija się życie Hanny Chrzanowskiej – krakowskiej pielęgniarki.

drogowskazy
3

O mocny głos sumienia

Ks. Ireneusz Skubiś, Honorowy Redaktor Naczelny „Niedzieli”

Wielu polityków różnych opcji przyznaje się do wiary chrześcijańskiej, ma przyjaciół wśród duchownych, powołuje się na znajomości z hierarchami – co oczywiście nie jest złe. Jednak ludzie ci kierują się w swej służbie nie swoim wewnętrznym sumieniem, lecz swoistym sumieniem politycznym, a w polityce często obowiązuje zasada: Cel uświęca środki

z Watykanu
4

Z Watykanu

ŚDM Panama 2019
5

Bilet do Panamy od Ambasadora

Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej i Zakonie Maltańskim Janusz Kotański ufunduje ze środków własnych bilet lotniczy na Światowe Dni Młodzieży w Panamie dla jednego uczestnika z Polski.

dookoła świata
6

Dookoła świata

o. Federico Lombardi SJ w Polsce
7

Na fundamencie prawdy

Ks. Paweł Borowski

Poszukiwanie prawdy to wyzwanie dla każdego człowieka. Podjęli je uczestnicy międzynarodowej konferencji naukowej „W poszukiwaniu prawdy – od Mikołaja Kopernika do Benedykta XVI”, która odbyła się 17 kwietnia br. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

z Jasnej Góry
8

Z Jasnej Góry

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry

dookoła Polski
9

Dookoła Polski

V Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę
10-11

W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi

Ks. Mariusz Frukacz

Ponad 2 tys. seminarzystów, wykładowców i rektorów wyższych seminariów duchownych z całej Polski spotkało się w dniach 17-18 kwietnia br. w Częstochowie w ramach V Ogólnopolskiej Pielgrzymki Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę, która przebiegała pod hasłem: „W Sercu Jezusa, w Sercu Maryi”.

temat numeru: maryjny maj
12-17

Polskie Drogi…

Rozmawiała Małgorzata Bartas-Witan/Polskie Radio

Z Anną Rastawicką z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i o. Mariuszem Tabulskim – definitorem generalnym Zakonu Paulinów rozmawia Małgorzata Bartas-Witan/Polskie Radio

Korona Rzeczypospolitej na świętych skroniach Maryi

Ks. Łukasz Jaksik

Ogromne bogactwo treści wiąże się z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tytuł ten – wbrew zapędom niektórych – nie mówi o wyjątkowości polskiego narodu. Bardziej przy okazji 3 maja trzeba by powiedzieć o jego zobowiązaniach. Królową się bowiem czci, ale królowej się także słucha. Jest się jej posłusznym

3 maja 1916 - preludium „upragnionej wolności”

Bogdan Kędziora

Siła, którą wyzwoliły obchody 125. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja – podobnie jak wiele lat później pierwsza wizyta Ojca Świętego w Ojczyźnie – to ważny krok w marszu ku Niepodległej. To były momenty wielkich zwycięstw ducha wolności i jedności naszych rodaków, które kruszyły kajdany niewoli

2 maja - Dzień Flagi RP
18

Z biało-czerwoną w sercu

Redakcja „Niedzieli”

Jest z nami w podniosłych chwilach: na uroczystościach i jubileuszach, międzynarodowych konkursach i zawodach sportowych. Często jest symbolem polskiego sukcesu, chociaż okrywa też trumny wybitnych Polaków.

moim zdaniem
19

Czy istnieją trzy kościoły?

Witold Gadowski, dziennikarz

– Ten kapłan należy do Kościoła radykalnego, to nie jest nasz styl, my poszukamy Kościoła umiarkowanego – kwituje mężczyzna i ująwszy żonę, odchodzi. Ta sytuacja skłoniła mnie do gruntownej refleksji nad tym, czy w Polsce funkcjonują dwa Kościoły: radykalny i umiarkowany, a może jest jeszcze trzeci, ten najbardziej pożądany przez „Gazetę Wyborczą” – Kościół postępowy.

Europa Christi
20-21

Wkład Polski w dziedzictwo europejskie

Krystyna Czuba

Historia Polski znaczy wielowiekowy etap zmagań o jej miejsce wśród narodów Europy. Był także „krzyk o prawo do własnego miejsca na mapie Europy” – przez prawie 150 lat rozbiorów Polski. Prymas Stefan Wyszyński napisał: „Największą zbrodnią przeciwko kulturze zachodniej były rozbiory Polski”

bł. Hanna Chrzanowska
22-25

Siostra naszego Boga

Paweł Zuchniewicz

– To była nadzwyczajna osoba – mówiła z zapałem p. Aleksandra – wymyślała najróżniejsze rzeczy, aby ulżyć chronicznie chorym w domach.

muzyka chrześcijańska doceniona
26

Feniks dla „Dekalogu”

Anna Przewoźnik

W ramach XXIV Targów Wydawców Katolickich w Warszawie nagrodę „Feniks 2018” w kategorii „muzyka chrześcijańska – muzyka nowoczesna” Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznało autorom projektu „Dekalog”

350 lat - Wigry - kameduli
28-29

Perła nad Wigrami

Z ks. dr. Jackiem Nogowskim rozmawia Anna Wyszyńska

O śladach Jana Pawła II nad Wigrami, rewitalizacji pokamedulskiego klasztoru i wigierskich drożdżówkach z ks. dr. Jackiem Nogowskim – proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach i prezesem Fundacji Wigry Pro – rozmawia Anna Wyszyńska

1 maja - wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika
30

Uświęcił ludzką pracę

Ks. Marek Łuczak

Każdego roku w kalendarzu liturgicznym można spotkać te same wspomnienia i uroczystości. Zawsze jednak przeżywane są one w innym kontekście. Ta świadomość pozwala na głębsze ich przeżycie

wiara i życie
31

Bóg albo nic w „Niedzieli”

Kard. Robert Sarah

Jak dzieci

Ks. Mariusz Rosik

liturgia tygodnia
32-33

Kto trwa w Chrystusie, przynosi owoc obfity

Nasze wojowanie

O. Stanisław Jarosz OSPPE

Życie nasze jest wojowaniem, jest zmaganiem się z przeciwnościami. W domu walczymy z bałaganem i brudem, w ogrodzie i w polu walczymy z chwastami, w życiu duchowym walczymy z pokusami i grzechem. Chcemy dobrze, a nie wychodzi. Jesteśmy skażeni grzechem (por. Rz 7, 19).

tryptyk dla powołanych
34

Kuszona duchowość

Ks. Krzysztof Pawlina

Powołanie jest skarbem. Dziś w świecie pełnym pokus, gdzie wszystko nęci i wabi, to, co ma jakąś wartość, powinno być pilnie strzeżone. Jak obronić drogocenną perłę swojego powołania?

felieton
35

Fałszywa troska

Michał Karnowski

Gdyby człowiek miał nieco krótszą pamięć, mógłby każdego dnia wzruszać się tym, ile wrażliwości społecznej i troski o bliźniego okazują posłowie opozycji. Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w Sejmie – pędzą z kocami i herbatą. Lekarze i pielęgniarki domagają się podwyżek – sypią obietnicami.

Między kim ten kompromis?

Marian Salwik

galerie handlowe
36-37

Współczesne galernictwo

Wiesława Lewandowska

Wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę pokazało, że włóczenie się po galeriach handlowych nie musi być najchętniej wybieranym przez Polaków sposobem spędzania wolnego czasu. Okazało się, że bez niedzielnych zakupów da się żyć

fakty, opinie
38

Putin już po raz czwarty

Jan Maria Jackowski

Władze na Kremlu po okresie „smuty” z czasów upadku Związku Sowieckiego i lat 90. ubiegłego wieku chcą skonsolidować to, co od dawna uważają za rosyjską strefę wpływów w środkowej Europie i Azji, oraz stać się jednym z najważniejszych światowych graczy

Rozmaitości

pr

z prasy zagranicznej
39

Na co idą pieniądze od katolików?

pr

Spotkają się drugi raz?

pr

Dyskusja o jedności

pr

Chór papieża leci za ocean

pr

Ludzie to wiedzą, bo nie są głupi

pr

felietony
40-41

Dobre inicjatywy

Alina Czerniakowska

Nieznajomy

Zdzisław Skotnicki

Ekonomia i polityka

Mirosław Piotrowski

Nord Stream 2 nie jest już projektem ekonomicznym. A przecież był. Wiele miesięcy, nawet lat.

Zatrzymaj Aborcję
42-43

Czy PiS stanie po stronie życia?

Artur Stelmasiak

Obywatelski projekt „Zatrzymaj Aborcję” jest wstrzymywany przez koalicję PiS, PO i .Nowoczesnej. Czy istnieje szansa na uchwalenie życiodajnego prawa?

co się dzieje w szkole
44-45

Rodzice – chrońmy nasze dzieci

Mateusz Wyrwich

Zajęcia z młodzieżą szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod nośnym tytułem „działań antydyskryminacyjnych” prowadziły od lat bardzo często środowiska LGBT bądź sprzyjające im stowarzyszenia propagujące te rozwiązłe idee

45

Wybierz się na pielgrzymkę po zdrowie!

rodzina - poradnik
46

Punkt zwrotny

Maria Paszyńska

Każdy z nas doświadczył w życiu niejednego tytułowego punktu zwrotnego. Nie poradziwszy sobie z własnymi wyborami, gubił się coraz bardziej i bardziej, aż znalazł się w miejscu, w którym nie chciał być. Miejsce to popularnie nazywane jest dnem.

Cicha przyjaciółka domu

Jarosław Kumor

Tegoroczną majówkę będę miał okazję spędzić wraz z bliskimi w małej wioseczce, gdzie maj oznacza nieodzowne nabożeństwo przy przydrożnej kapliczce

muzycznie
49

W każdym jest to ziarno

Piotr Iwicki, muzyk, publicysta

Każdy człowiek ma jakiś talent. Rzecz w tym, że w życiu często bywa tak, iż na swojej drodze taki utalentowany człowiek nie znajduje mistrza, który ten talent odkryje. Predyspozycje często są głęboko ukryte.

Muzyczne Dary

Lista przebojów Dariusza Ciszewskiego i Janusza „Yaniny” Iwańskiego

Niedziela Młodych
50-53

O poszukiwaniu harmonii w życiu

Z ks. Marianem Rajchelem, egzorcystą w archidiecezji przemyskiej, rozmawia Irena Markowicz

– Pomaga Ksiądz ludziom w trudnych sytuacjach jako duszpasterz, rekolekcjonista, egzorcysta... Rekolekcje przez Księdza prowadzone zatytułowane „Dekalog czy antydekalog” – to lapidarna diagnoza przyczyn problemów współczesnego człowieka.

Naznaczony słowami

Mateusz Fryc

Cytując św. Augustyna: „Świat jest książką i ci, którzy nie podróżują, czytają tylko jedną stronę”. Co prawda niniejszy artykuł nie będzie o moich przygodach. Powyższym cytatem odrobinę zasugerowałem temat moich rozważań, a mianowicie czytanie książek. Ostatnio wracające do łask przez jego promocję w akcjach społecznych typu „Czytam i podaję dalej”. Czemu właściwie uwielbiam to robić i jak to się zaczęło?

Lednica: Potrzebujemy Ciebie

Maria Kuczek

Każda para rąk się przyda! Chociaż pracy jest dużo, to czeka nas wiele radości podczas przygotowań i satysfakcja z efektów – kilkadziesiąt tysięcy uśmiechów i pełne serca wielu młodych ludzi...

kultura
54

Jak Maczek został barmanem

Witold Dudziński

Posłuchajcie Casha

wd

Spotkanie z rybą

wd

Ból dorastania

jk

Nagła utrata obojga rodziców i zmiana miejsca zamieszkania to traumy, z którymi problem miałby niejeden dorosły, a co dopiero 6-letnia dziewczynka.

bliżej świata - Kuba
55

Nowy etap rewolucji

Wojciech Dudkiewicz

Ustąpienie Raúla Castro i objęcie fotela prezydenta przez Miguela Díaz-Canela najpewniej nie oznacza punktu zwrotnego w historii Kuby. Wyspa zmienia się od dawna, tyle że bardzo powoli i w wytyczonych granicach

58-67

Sałatka z białego mięsa i selera

Opracowanie: Jolanta Marszałek

Sałatka z mięsem to zawsze dobry wybór. Białe mięso z warzywami i sosem – przygotowanie takiej potrawy nie zajmuje wiele czasu, a smakuje ona zawsze dobrze. To dobry pomysł na obiad do pracy.

Spotkanie ze średniowieczem

Organizatorzy

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Biblijne kryjówki Maryi

Ks. Piotr Bączek

O biblijnych obrazach odnoszących się do Matki Bożej opowiadał ks. Jacek Pędziwiatr podczas kwietniowej katechezy w hałcnowskiej bazylice.

Muzyczna dedykacja dla Papieża

Mariusz Rzymek

Ortorium Sanctus” – będące hołdem złożonym św. Janowi Pawłowi II w 10. rocznicę śmierci – 16 kwietnia zainaugurowało XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica” na Podbeskidziu.

Margaretka – modlitwa za kapłanów

PB

Kiedy wpatrujemy się w postać Jana tutaj urodzonego, to stwierdzamy, że jego cechy, nam księżom, są dziś tak bardzo potrzebne – mówił w Kętach Krajowy Opiekun Apostolatu Modlitwy za Kapłanów Margaretka podczas diecezjalnego spotkania osób podejmujących modlitwę za duchownych w naszej diecezji.

Niedziela częstochowska

Czy kocham swoją wiarę?

Ks. Ireneusz Skubiś

Wciąż aktualne są słowa św. Anzelma z Canterbury, zaczerpnięte z myśli św. Augustyna: „Fides quaerens intellectum” – wiara poszukująca zrozumienia.

Poznawać i głosić Słowo Boże

Izabela Tyras

W obchodzony w Polsce Tydzień Biblijny wpisały się odbywające się 18 kwietnia w całym kraju etapy diecezjalne 22. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego organizatorem jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Hanna i Alina – jak dwie siostry...

Agnieszka Raczyńska

28 kwietnia br. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja niezwykłej kobiety i pielęgniarki Hanny Chrzanowskiej. Mówiąc o nowej Błogosławionej, nie sposób przejść obojętnie wobec jej najbliższej współpracownicy, Aliny Rumun, która urodziła się i wychowała w Zawierciu

Dwa olbrzymy

Bp Andrzej Przybylski

Kiedy ponad dwadzieścia lat temu zostawałem księdzem, to często mówiło się, a nawet czytało w wielu książkach, że koniecznie trzeba w Kościele w Polsce obudzić „śpiącego olbrzyma”.

Niedziela lubelska

Bezdomni w pielgrzymce do Matki

Ks. Mieczysław Puzewicz

Pan Stanisław po raz pierwszy w życiu uczestniczył w pielgrzymce; stwierdził, że spodobało mu się. Pan Andrzej wahał się długo, pochodzi spod Wąwolnicy, od sześciu lat mieszka w schroniskach albo na klatkach schodowych i w stronach rodzinnych nie był od dawna...

Ratunek dla świata

Halina Bartosiak

Rekolekcje, które odbyły się na Górze św. Anny i w Licheniu w dniach 6-8 kwietnia, miały na celu przygotowanie pielgrzymów do Święta Bożego Miłosierdzia. Uczestniczyło w nich 830 członków Rodziny Dobrego Słowa z całej Polski.

Młodzi duchem, dojrzali wiarą

Anna Gliwa

Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Lublinie została ustanowiona w 1995 r. Jak mówią o niej duszpasterze i wierni, choć jest młoda duchem i wiekiem, to dojrzała wiarą.

Niedziela rzeszowska

Maryjna lekcja wolności

Ks. Tomasz Nowak

Miesiąc maj rozpoczynamy wspomnieniem św. Józefa Rzemieślnika. Oblubieniec Matki Bożej jest nam w tym roku bliższy ze względu na Nadzwyczajny Rok św. Józefa Kaliskiego.

Majowe święta

Arkadiusz Bednarczyk

Dwa majowe święta, tak różne charakterem, wpływały na życie Polaków już w dawnej Polsce. Po ostatniej zaś wojnie rozpoczęła się ostra rywalizacja między 1 a 3 maja, do tego stopnia, że świętowanie 3 maja uznano za wrogie i obce ideowo ówczesnej rzeczywistości...

Kapliczka – świadek niepodległości

Marian Salwik

Na posesji Stefana Lubery z Cmolasu znajduje się niewielka, prawie stuletnia kapliczka. Jej losy dobrze obrazują szczerą wiarę oraz cmolaską i szerzej – polską religijność.

Niedziela sosnowiecka

W duchu wdzięczności

Piotr Lorenc

Bp Grzegorz Kaszak przewodniczył diecezjalnej pielgrzymce do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Wzięło w niej udział ponad tysiąc pątników z diecezji sosnowieckiej.

Wiara i patriotyzm

Piotr Lorenc

Wszystko stało się jasne. Bp Grzegorz Kaszak przedstawił program obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości w diecezji sosnowieckiej pod hasłem „Wiara i patriotyzm”. Uczynił to podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 17 kwietnia w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu.

Młodzi dla Niepodległej

Agnieszka Raczyńska

W różnych zakątkach naszego kraju w roku jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbywają się patriotyczne uroczystości, którym towarzyszy refleksja nad przeszłością i przyszłością naszego kraju.

Niedziela świdnicka

Drogowskazem ludzkości jest miłosierdzie

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Jesteśmy pełni ufności, gdyż drogowskazem dla nas jest Boże miłosierdzie – mówił bp Ignacy Dec, który przewodniczył 6 kwietnia Mszy św. podczas V Diecezjalnej Pielgrzymki do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach.

Świętując 100. rocznicę niepodległości Polski

Bp Ignacy Dec

Wyciągnijmy kilka wniosków ze zmartwychwstania Chrystusa i zmartwychwstania Polski dla naszego życia osobistego i narodowego.

Rola dialogu ekumenicznego w głoszeniu Ewangelii według Benedykta XVI (2)

Ks. Zbigniew Chromy

Już dziś można powiedzieć, że wielką rolę na drodze pojednania między Kościołem katolickim a Wspólnotą anglikańską odegrał Benedykt XVI i jego „Anglicanorum coetibus”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

Piękni od poczęcia

Anna Piotrowska

Jak co roku było głośno, radośnie i rodzinnie. Ulicami Szczecina już po raz 16. przemaszerował największy polski Marsz dla Życia, tym razem pod znaczącym hasłem „Piękni od poczęcia”.

Maszewska Izba Pamięci

Ks. Robert Gołębiowski

Dzieje naszej prastarej, słowiańskiej ziemi nacechowane są wieloma ważnymi wydarzeniami, zmieniającą się historią panujących, różnorodnością wyznaniową, etnologiczną, kulturalną i społeczną.

Ogród do pielęgnacji

Przemysław Fenrych

Małżeństwo jest jak ogród – gdy go odpowiednio doglądać, podlewać, plewić, dosiewać i dosadzać, pielęgnować jak trzeba we wszystkie pory roku – wówczas jest wspaniały, kwitnie, owocuje, pozwala się rozwijać wszystkiemu, co dobre i pożyteczne.

Niedziela toruńska

Przekazywać historię

Joanna Kruczyńska

Diecezja toruńska jest spadkobierczynią istniejącej w latach 1243 – 1992 diecezji chełmińskiej, która w latach 1251 – 1821 swą stolicę miała w Chełmży.

Droga – obecność – jedność

Beata Pieczykura

Seminarium jest wspólnotą wychowawczą w drodze” – te słowa posynodalnej adhortacji apostolskiej „Pastores dabo vobis” św. Jana Pawła II kształtują czas formacji w seminarium duchownym, czyli okres rozeznawania powołania i podejmowania życiowych decyzji.

Diecezjalny Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła

Joanna Kruczyńska

Członkowie Domowego Kościoła Diecezji Toruńskiej spotkali się na Diecezjalnym Dniu Wspólnoty zorganizowanym w toruńskim Centrum Dialogu im. Jana Pawła II oraz Wyższym Seminarium Duchownym.

Niedziela wrocławska

Wrocławskie spotkania z Biblią

Anna Buchar

Ile ksiąg Biblii wydano w okresie renesansu? Kto je wydał i jakie były jej edycje? – na te i wiele innych pytań odpowiadał ks. prof. PWT Rajmund Pietkiewicz, zaproszony do ,,Civitas Christiana” w ramach Wrocławskich Spotkań z Biblią.

Czy jesteście powołani do niepłodności?

Małgorzata Trawka

Bernadetta i Krzysztof Frankowie – małżeństwo od ponad sześciu lat, rodzice adopcyjni 2,5-letniej Łucji, związani z ruchem duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame. Mieszkają we Wrocławiu, w maju wspólnie z ks. Gabrielem Pisarkiem SCJ poprowadzą rekolekcje „Powołani do niepłodności?”.

Czy jesteście powołani do niepłodności?

Bernadetta i Krzysztof Frankowie – małżeństwo od ponad sześciu lat, rodzice adopcyjni 2,5-letniej Łucji, związani z ruchem duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame. Mieszkają we Wrocławiu, w maju wspólnie z ks. Gabrielem Pisarkiem SCJ poprowadzą rekolekcje „Powołani do niepłodności?”

Jedenaście Sióstr za „Wujka”

Agnieszka Bugała

Prosiły, aby mogły zostać w habitach, w pełnym zakonnym stroju. Uklękły żegnając się ze sobą, a siostra Stella, ich matka przełożona uniosła rękę, błogosławiąc każdą.

Wzór

Wanda Mokrzycka

U babci w ogródku toniemy w morzu kwiatów. Jednym przybyszom sięgają po pas, inni nurzają się cali tak, że świata poza nimi nie widzą.

Szczytem modlitwy jest błogosławienie Boga

Oprac. Ag

Pamiętasz, Pawełku, jak niedawno bardzo się źle zachowałeś, bo rzuciłeś ze złością szklankę mleka o ziemię?

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...