Reklama

Blisko człowieka

Gdzie małe serca czekają na wielką miłość

Mieszkańcy Domu Małych Dzieci w Częstochowie

Archiwum Sióstr Służebniczek

Mieszkańcy Domu Małych Dzieci w Częstochowie

Adwentowa zaduma i przygotowania do świąt Bożego Narodzenia sprawiają, że nasze myśli biegną ku tym, którzy są dotknięci różnoraką biedą. Ten czas sprzyja poszerzaniu przestrzeni naszych serc. Częściej zdobywamy się na gesty troski wobec drugiego człowieka, zwłaszcza osamotnionego, bez rodziny, najbardziej bezradnego i spragnionego miłości - dziecka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Domu Małych Dzieci im. bł. Edmunda Bojanowskiego przy ul. św. Kazimierza 1 w Częstochowie siostry ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Maryi Panny (Służebniczki Starowiejskie) otaczają opieką dzieci - „Boże pisklęta” od blisko 70 lat. W tym Domu, podobnie jak w wielu podobnych placówkach, przebywają dzieci, które każdego dnia przeżywają na swój sposób wątpliwości związane z ich dalszym losem. Małe dziecięce serca zaprząta nieustanne pytanie: Czy dzisiaj będą miały to szczęście, że wrócą do swojego domu, albo że jakaś rodzina zechce je przyjąć? Do Domu Małych Dzieci trafiają dzieci z różnych środowisk, z różnorodnym bagażem doświadczeń rodzinnych tragedii.
Dom prowadzony przez Siostry jest niepubliczną placówką opiekuńczo-wychowawczą socjalizacyjno-interwencyjną, która zapewnia dzieciom bardzo dobre warunki mieszkaniowe, pielęgnację, całodobową opiekę medyczną i pedagogiczną, uregulowanie sytuacji prawnej oraz niejednokrotnie zastępcze środowisko rodzinne. Obecnie 63 dzieci korzysta z pomocy wykwalifikowanej kadry wychowawców oraz specjalistów: logopedy, psychologa, pedagoga. Dzieci uczestniczą w terapii indywidualnej i grupowej. Z radością angażują się w zajęcia muzykoterapii czy plastykoterapii. Starsze dzieci realizują obowiązek szkolny. Podopiecznym z obciążeniami psychicznymi czy fizycznymi Siostry zapewniają opiekę specjalistów. Dla nich zdecydowanie trudniej znaleźć dom, a przecież one tym bardziej potrzebują rodzicielskiej miłości. Cały personel troszczy się o zrekompensowanie małym wychowankom braku domu, stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i akceptacji, o zaspokojenie ich potrzeb emocjonalnych, pomoc w nawiązaniu relacji interpersonalnych, zapewnienie prawidłowego rozwoju psychofizycznego i usamodzielnienie wychowanków pozbawionych opieki rodzicielskiej. Opiekunowie: siostry, wychowawcy świeccy czy wolontariusze (ok. 20 osób) na co dzień są dla dzieci przystanią ciepła i schronienia, co odwzajemniane jest zaufaniem i uśmiechem.
W Domu preferuje się staropolskie wychowanie w duchu religijno-patriotycznym. Tutaj dzieci zdobywają fundamenty moralne, które pomogą im przetrwać niejeden kryzys. W rodzinnej atmosferze wychowankowie Sióstr Służebniczek przeżywają przyjęcie pierwszych sakramentów św. Przykładem niech będzie październikowy chrzest sześciorga podopiecznych.
Jak wiadomo, nawet doskonała opieka, najlepsze warunki materialne nigdy nie będą w stanie zastąpić rodziny. Toteż s. Barbara Kaczmarczyk - dyrektor placówki intensywnie poszukuje rodziców dla małych pociech mających uregulowaną sytuację prawną. Stara się, by okres pobytu każdego dziecka w Domu był jak najkrótszy. Mówi: „Częstochowski Dom Małych Dzieci wielu rodzicom daje szansę adopcji dziecka. Każdego roku duża grupa dzieci trafia do rodzin zastępczych, adopcyjnych czy też wraca do rodziców biologicznych. Placówka organizuje zajęcia integracyjne dla rodziców biologicznych i dzieci. Służą temu także wszelkiego rodzaju uroczystości w życiu dziecka. W tym roku od stycznia do września 45 dzieci znalazło nowy dom i rodziców”.
Na tym etapie funkcjonowania Domu Siostry stanęły przed problemem modernizacji ponadpółwiecznego budynku. Ostatnio niezbędne było osuszenie domu. Siostra Dyrektor, gdy tylko zdobędzie odpowiednie fundusze, planuje kontynuację modernizacji: remont instalacji elektrycznej, poprawę elewacji budynku, a także prace wewnątrz domu - przedzielenie pomieszczeń sypialnych dla dziewczynek, remont pokoju odwiedzin i spotkań itd.. Dom, zwłaszcza w okresie zimowym, pochłania ogromne kwoty. Środki otrzymywane z budżetu Miasta wystarczają jedynie na zabezpieczenie podstawowych potrzeb dzieci. Remont budynku leży już w gestii samych Sióstr. Jednak, aby sprostać wymogom unijnym, modernizacja budynku praktycznie jest możliwa tylko dzięki hojności serc Przyjaciół „Bożych piskląt”. Siostry wdzięczne są szczególnie darczyńcom z kręgu emerytów, którzy dzielą się swoimi skromnymi świadczeniami. W gronie ofiarodawców znajdują się również słuchacze Radia Jasna Góra i czytelnicy Niedzieli. W okresie przedświątecznym częstymi gośćmi Domu są uczniowie częstochowskich szkół, którzy ofiarowują młodszym dzieciom prezenty.
Wyrazem wdzięczności sióstr, wychowawców i podopiecznych za hojność ofiarodawców jest dar modlitwy. Każdego dnia Siostry wraz z dziećmi specjalną modlitwą wypraszają łaski dla wszystkich dobroczyńców Domu, a w środy w ich intencjach sprawowana jest Msza św.
Niech nadchodzący czas Bożonarodzeniowej refleksji sprawi, że w naszych sercach zrodzi się pragnienie zapalenia jeszcze jednego płomyka nadziei i radości - w sercu dziecka poranionego, bezradnego i bezbronnego. Wyciągnięte ręce, błagalne spojrzenia i nieustanne, często niewypowiedziane pytanie: Czy będziesz moją mamusią, moim tatusiem?... Dzieci z Domu Małych Dzieci niech będą obecne w naszych sercach nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Bo - jak mówi Albert Camus - „doprawdy, nie ma na ziemi nic ważniejszego od cierpienia dziecka, lęku, jakie to cierpienie przynosi, i racji, jakie trzeba dlań znieść”.

Do wiadomości osób, które pragną wesprzeć swoim darem serca Dom Małych Dzieci przy ul. św. Kazimierza 1 w Częstochowie, podajemy nr konta, na które można wpłacać ofiarę: BGŻ SA O/Częstochowa 15 2030 0045 1110 0000 0068 3200.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2004-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny mojego odkupienia

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-34.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Film „Jedno życie” – historia człowieka, który walczył o ludzką przyzwoitość

2024-05-20 12:05

Mat. prasowy

Na ekrany polskich kin, już 31 maja, wchodzi niezwykły i oparty na prawdziwych wydarzeniach film, zatytułowany „Jedno życie. W roli głównej dwukrotny zdobywca Oscara Anthony Hopkins, jako sir Nicholas Winton, który tuż przed wojną ocalił ponad 600 dzieci z rąk hitlerowców. Jego historia ujrzała światło dzienne dopiero po 40 latach i wzruszyła miliony ludzi na całym świecie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj