Spotkanie Papieskiej Unii Misyjnej
Reklama
4 grudnia w dorocznej sesji i czuwaniu po raz 14. wzięło udział ok. 300 osób duchownych i świeckich wspierających misje. Tematem sesji misjologicznej było: Życie konsekrowane drogą Ewangelii nadziei.
Konferencje w Sali Papieskiej głosili: s. Aleksandra Huf: Życie konsekrowane drogą Ewangelii nadziei; o. Tadeusz Kujałowicz: Aktualność duchowości misyjnej św. Teresy od Dzieciątka Jezus w przeddzień
peregrynacji jej relikwii w Polsce; s. Genowefa Kudlik: Posługa św. Piotra Klawera ubogim - znakiem Ewangelii nadziei; ks. Adam Golec: Aktualność wyzwań misyjnych w adhortacji „Vita consecrata”.
Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył kard. Stanisław Nagy z Krakowa. „Miejcie świadomość obowiązku - Wy, którzy żyjecie tu, na pięknej, owocnej ziemi polskiej - żebyście
pełnili ten święty dyżur Waszej modlitwy, ofiary za tych braci i te Wasze siostry, którzy tam się trudzą, niekiedy do krwi i do męczeństwa - mówił w homilii kard. Nagy. - Bądźcie przy nich
Waszą duszą pełną oddania Bogu, modlitwą i serdeczną pamięcią tak, żeby ich praca stała się również i Waszą pracą. Oni na to czekają i na to liczą. Nie zróbmy im zawodu”.
Po południu rozpoczęło się modlitewne czuwanie w intencji misji i misjonarzy, a także największego misjonarza naszych czasów - Papieża Jana Pawła II. Konferencje głosili: ks. Eugeniusz
Szyszka - sekretarz krajowy PDRW i PDPA: Eucharystia i misja - wyzwania papieskiego orędzia misyjnego; ks. Dariusz Kisiel - sekretarz krajowy PUM - Duchowość misyjna od Pawła Manny
do Jana Pawła II.
Modlitwie apelowej przewodniczył ks. dr Jan Piotrowski - dyrektor krajowy PDM w Warszawie. W programie nocnego czuwania były: konferencja ascetyczna o. Davida Sullivana, nabożeństwo pokutne
oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego z Łodzi.
Papieska Unia Misyjna to jedno z czterech Papieskich Dzieł Misyjnych. Zrzesza zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, które zobowiązują się propagować pracę misyjną oraz ofiarowywać swoje modlitwy
i wyrzeczenia w intencji misji. Na świecie pracuje dziś ponad 2 tys. misjonarzy z Polski - duchownych i świeckich.
Jasnogórskie Dni Skupienia
5 grudnia zakończyły się trzydniowe Jasnogórskie Dni Skupienia, w których wzięło udział 40 osób. Konferencje na tematy adwentowo-maryjne głosił redaktor naczelny dwumiesięcznika Jasna Góra - o. Kazimierz Maniecki. W programie spotkań były także: wspólna modlitwa brewiarzowa, Różaniec, Droga Krzyżowa oraz Msza św. Następne dni skupienia odbędą się w styczniu, lutym i marcu przyszłego roku. Organizatorem spotkań pod hasłem: Jak Maryja naśladować Chrystusa jest o. Dariusz Szuba. W spotkaniach, które są organizowane od kilku lat w Domu Pielgrzyma, mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.
„Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”
Jasna Góra po raz kolejny włączyła się w dzieło Caritas Polska. W Sanktuarium rozprowadzane są specjalne świece, z których dochód będzie przeznaczony na rozbudowę Domu dla Chłopców wymagających szczególnej opieki przy ulicy bp. Teodora Kubiny w Częstochowie. Tę opiekuńczą placówkę im. św. Stanisława Kostki już od ponad stu lat prowadzą Siostry Obliczanki. Siostry, ze względu na zwiększającą się liczbę podopiecznych i zmieniające się warunki socjalne, podjęły trud powiększenia placówki. Patronat nad akcją objęło Radio „Jasna Góra”.
W skrócie
3 grudnia włosko-polska ekipa filmowa wykonała zdjęcia plenerowe Sanktuarium Jasnogórskiego do filmu: Karol - historia człowieka, który został papieżem w reżyserii Giacoma Batiatta. Posłużą one w filmie do zobrazowania okupacji klasztoru przez wojska hitlerowskie podczas II wojny światowej. Film, którego międzynarodową obsadę stanowią aktorzy m.in. z Włoch, Polski, Kanady, Hiszpanii i Niemiec, ukazuje okres życia Karola Wojtyły od dorastania do wyboru na papieża. Według zapowiedzi twórców, film będzie można oglądać na przełomie kwietnia i maja 2005 r. w stacjach TV na całym świecie.
W dniach 3-5 grudnia modliły się uczestniczki 4. Pielgrzymki Dziewic Konsekrowanych. Msze św. dla pątniczek odprawiali: biskup diecezji sandomierskiej Andrzej Dzięga - przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego przy Episkopacie i metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.
4 grudnia w Bazylice Jasnogórskiej podczas drugiego koncertu z cyklu III Jasnogórskich Wieczorów Organowych wystąpił Zespół Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy „Passione Secondo Musica” pod dyr. Doroty Zimnej. W programie zaprezentowano muzykę bożonarodzeniową katedry gnieźnieńskiej. Opiekunem artystycznym zespołu jest prof. Urszula Bartkiewicz.
5 grudnia w nocnym czuwaniu modliło się ok. 200 sióstr służebniczek Maryi Niepokalanej wraz z przełożoną generalną - s. Brygidą Biedroń. Siostry ponowiły Akt Zawierzenia oraz dziękowały za dogmat Niepokalanego Poczęcia w 150-lecie jego ogłoszenia.
Zapowiedzi
24 grudnia - godz. 24.00. Pasterka Bożonarodzeniowa pod przewodnictwem generała Zakonu Paulinów - o. Izydora Matuszewskiego.
25 grudnia - godz. 11.00. Suma Pontyfikalna pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego - abp. Stanisława Nowaka
26 grudnia - Transmisja przez TV Polonia Mszy św. z Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.00 pod przewodnictwem przeora Jasnej Góry - o. Mariana Lubelskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu