Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Ignacy Dec: Solidarność z karpiem ważniejsza niż solidarność z ludźmi?

Bp Ignacy Dec w czasie homilii w katedrze świdnickiej

ks. Mirosław Benedyk

Bp Ignacy Dec w czasie homilii w katedrze świdnickiej

O potrzebie modlitwy za tych którzy odrzucają Jezusa, aby go przyjęli, uwierzyli w Niego, pokochali i słuchali - mówił w katedrze 25 grudnia biskup senior Ignacy Dec, przypominając historię odrzucenia Syna Bożego.

Wychodząc od biblijnych wydarzeń bp Dec przypomniał, że Jezus nie znalazł miejsca u tych, do których przyszedł: - „Słowo” przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli". Była to zapowiedź, że Jezus będzie w przyszłości przez niektórych odrzucany. Tak też się stało podczas Jego ziemskiego życia. Była to zapowiedź, że Jezus będzie w przyszłości przez niektórych odrzucany. Tak też się stało podczas Jego ziemskiego życia. Wkrótce po narodzeniu, rodzice, pouczeni przez anioła, podjęli ucieczkę do Egiptu, przed zbrodniczym Herodem. Podczas publicznej działalności Jezus był wielokrotnie i na różne sposoby atakowany. Wiele razy próbowano Go podchwycić na jakimś słowie, aby Go ośmieszyć. Zarzucano Mu, że ucztuje z grzesznikami, że nie zachowuje szabatu. Gdy Jezus trwał wiernie przy swojej nauce, został w końcu osądzony i stracony na drzewie krzyża. To Jego odrzucenie, przeniesiono potem na Jego uczniów – przypomniał homileta, wskazując, że ów proceder odrzucania Jezusa i prześladowań Jego uczniów nasilił się w czasach nowożytnych i trwa do dziś.

Bp Dec zwrócił uwagę, że owo nasilenie się walki z Bogiem i Kościołem nastąpiło w czasach rewolucji francuskiej. Zwolennicy francuskiego Oświecenia wystąpili z hasłem, że posiadają absolutnie pewną wiedzę, odnośnie do tego, jak można i jak należy uszczęśliwić ludzkość. Mówili, że jest do tego potrzebna negacja Boga, że trzeba się odciąć od historii i "stworzyć nowego człowieka", pozbawionego religii, odniesienia do Boga. Później to czyniły dwa totalitaryzmy XX wieku. - Historia pokazała, że niszczyciele Boga, stali się szybko niszczycielami człowieka. Nazizm niemiecki upadł pod koniec II wojny światowej. Komunizm w wersji sowieckiej trwał nieco dłużej, bo aż do 1989 roku. Jednakże w międzyczasie odrodziły się nowe utopie, nowe mutacje marksizmu. Nowa lewica ateistyczna promuje dzisiaj życie na poziomie zwierząt: "Minimum cierpienia, maksimum przyjemności". Trzeba jeść, spać i przede wszystkim się bawić. "A po nas choćby i potop". Niektórzy uważają, że bycie solidarnym ze zwierzętami (od kilku lat w okresie tuż przed Wigilią chodzi o solidarność z karpiem) jest ważniejsze niż solidarność z ludźmi, zwłaszcza z nienarodzonym dzieckiem czy ludźmi starszymi, potrzebującymi wsparcia i opieki – zaznaczył.

Następnie wlewając nadzieję w słuchaczy biskup powiedział, że świat i człowiek są do uratowania. - Wspomniane wyżej negatywne zjawiska współczesnego świata nie mogą pozbawić nas nadziei. Bóg jest większy niż ludzka słabość. Nie możemy się lękać – mówił zachęcając do modlitwy za odrzucających Jezusa, a także za dzisiejszych chrześcijan, aby przybliżali Jezusa światu.

2021-12-25 11:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: Kim dla mnie jest dzisiaj Jezus?

Bp Ignacy Dec

BP KEP

Bp Ignacy Dec

- Musimy przyjąć przestrogę, że można być bardzo blisko Jezusa materialnie, podobnie jak mieszkańcy Nazaretu, można nosić Jego znak i imię, można praktykować Jego religię, a mimo to można Go nie znać i lekceważyć. Tragedia mieszkańców Nazaretu może stać się naszą tragedią. Zatem kontrolujmy siebie, stawiajmy sobie pytanie: Kim dla mnie jest dzisiaj Jezus? Co mnie z Nim łączy, czy jestem naprawdę Jego uczniem, czy uważam Go za najważniejszego? - pytał pielgrzymów biskup świdnicki.

Więcej ...

Przepis na Adwent

Karol Porwich /Niedziela

Nasze praktyki religijne, życie społeczne, rodzinne, zawodowe zostało częściowo nadszarpnięte przez koronawirusa. Nie jest to jednak wystarczający powód, aby ulec pesymizmowi, tym bardziej, że mamy na co czekać. Rozpoczynający się Adwent stwarza idealną okazję, aby przewartościować myślenie i zrobić porządki, szczególnie te duchowe, przed przyjściem na świat Jezusa Chrystusa. Czterech naszych rozmówców dzieli się refleksjami i sposobami na dobre przeżycie Adwentu.

Więcej ...

USA/ Prezydent Biden: jestem gotowy spotkać się z Putinem, jeśli będzie chciał zakończyć wojnę

2022-12-01 21:50

flickr.com

Jestem gotowy spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli zdecyduje, że chce zakończyć wojnę w Ukrainie - zadeklarował w czwartek prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Dodał jednak, że Putin dotąd nie wykazuje takich oznak, oraz zapewnił, że nie podejmie decyzji bez konsultacji z sojusznikami.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Sport

Polska z awansem do fazy pucharowej MŚ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...