Płaskorzeźba pod tytułem Modlitwa przedstawia duże, spracowane ręce wyciągnięte do Boga w modlitewnym geście prośby, dziękczynienia i przebłagania. Symbolizują one jakby całe ludzkie życie. W pracy Tajemnice różańcowe w oczy najpierw rzuca się szata, coś jakby kaptur habitu zakonnego, spod którego można zauważyć zwisający różaniec. Kaptur daje bezpieczne schronienie, nie widać, kto jest tam ukryty, może to być każdy z nas z osobistą historią polecaną Bogu na paciorkach różańca.
Są jeszcze inne płaskorzeźby: Zdjęcie z krzyża, Modlitwa zakonnika, Oj, maluśki, maluśki, Przeistoczenie. Cykl kończy rzeźba - krucyfiks.
Autorem wszystkich prac jest Jan Dawid II Kuraciński, artysta rzeźbiarz, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, mieszkaniec parafii Najświętszego Zbawiciela. Artysta w 1972 r. wyjechał wraz z żoną do Stanów Zjednoczonych. Do Polski małżonkowie Kuracińscy wrócili w 1997 r. Są twórcami kierunku w sztuce nazwanego ERA-ART. Artysta obecnie współpracuje z parafiami na terenie Polski, tworząc i odkrywając sakralne aspekty ERA-ART, czego wynikiem są m.in. prace wystawione w warszawskim kościele.
Rzeźba jest główną pasją Kuracińskiego. Każde większe emocjonalne przeżycie przybiera u niego formę rzeźbiarską. Prace znajdujące się w kościele Najświętszego Zbawiciela są z pewnością świadectwem głębokiej wiary Artysty. - Są też zaproszeniem do współodczuwania i współcierpienia, bo sztuka powinna odgrywać rolę uwrażliwiania nas na nowo w rzeczywistości, która nas tak strasznie odwrażliwia - mówi Barbara Łojek-Kuracińska, żona Artysty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu