Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proces beatyfikacyjny wizjonerki z Gietrzwałdu

Zaprzysiężenie trybunału beatyfikacyjnego s. Stanisławy (Barbary) Samulowskiej, wizjonerki Matki Bożej podczas objawień z 1877 r. w Gietrzwałdzie, odbyło się 2 lutego w tym sanktuarium. Zadaniem trybunału jest zbadanie sylwetki kandydatki na ołtarze. Objawienia w Gietrzwałdzie to jedyne objawienia maryjne w Polsce, których autentyczność i wiarygodność została potwierdzona przez Kościół. Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie bywa nazywane „Polskim Lourdes” i „Warmińską Częstochową”.
Opiekują się nim kanonicy regularni laterańscy, a kustosz sanktuarium - ks. Kazimierz Brzozowski został postulatorem procesu s. Samulowskiej.
Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie miały miejsce w dniach 27 czerwca - 15 września 1877 r. Maryja objawiła się dwom dziewczynkom: Justynie Szafryńskiej i Barbarze Samulowskiej, którym przedstawiła się jako Niepokalanie Poczęta. Wezwała wtedy do pielęgnowania modlitwy różańcowej, przekazała słowa pociechy: „Nie smućcie się, bo ja zawsze będę z wami” (było to 8 września 1877 r.), wzywała także do pokuty i zachowywania trzeźwości.

Laureaci nagrody „Ślad”

Teolog i poeta ks. Jerzy Szymik został laureatem przyznanej po raz czwarty Nagrody Dziennikarskiej im. Biskupa Jana Chrapka „Ślad” za 2005 r. Po raz pierwszy wręczono nagrodę specjalną - „Diamentowy Ślad” - za dorobek publicystyczny i dziennikarski realizowany w skali całego życia. Otrzymał ją Tadeusz Mazowiecki.
Wręczenie wyróżnienia odbyło się 29 stycznia podczas uroczystej gali w rezydencji Prymasa Polski w Warszawie. „Ślad” jest nagrodą dziennikarzy dla ludzi mediów, przyznawaną osobom, których działalność przyczyniła się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Wartościom tym dawał świadectwo swym życiem śp. bp Jan Chrapek.
„Ks. Szymik został nagrodzony za świadectwo głębokiej jedności między wiarą i kulturą, teologią i literaturą, Polską i Europą, Śląskiem i Lubelszczyzną, cierpieniem i miłością, ziemią a niebem” - powiedział uzasadniając werdykt Kapituły jej sekretarz - Marcin Przeciszewski, prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej. Wręczając nagrodę, przewodniczący Kapituły - senator Krzysztof Piesiewicz przypomniał, że jej idea zrodziła się w środowisku dziennikarskim spontanicznie, aby „ślady”, jakie pozostawił po sobie bp Chrapek, były wiecznie żywe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Abp józef Życiński broni Jana Pospieszalskiego

Abp Józef Życińśki wystosował list do red. Jana Pospieszalskiego, prowadzącego w TVP program Warto rozmawiać, broniąc go przed atakiem lewicy. Ponad 100 sygnatariuszy, w tym wicepremier Izabela Jaruga-Nowacka, zarzuciło dziennikarzowi, że w programie Warto rozmawiać ośmiesza demokrację i przyczynia się do wzrostu nietolerancji. Podajemy pełny tekst listu.

Drogi Panie Redaktorze,
Przeglądając korespondencję ze śp. Janem Nowakiem, znalazłem Pański podpis pod listem z czerwca 2004 r., skierowanym przez członków kapituły nagrody „Totus” do niezapomnianego Kuriera z Warszawy, aby wyrazić uznanie za jego wielki wkład w dzieło rozwoju kultury chrześcijańskiej. Styl tamtego listu, ukazującego świadectwo wolności i prawdy długoletniego dyrektora Wolnej Europy, ostro kontrastuje z listem otwartym, który ponad 100 sygnatariuszy skierowało do KRRiTV, protestując przeciw Pańskiemu programowi Warto rozmawiać. Autorzy listu krytykują już sam tytuł programu, zarzucając mu demagogię; swój zaś list opatrują podtytułem: „Warto rozmawiać, ale nie z Pospieszalskim”. Ich podtytuł trudno jednak uznać za wyraz tolerancji, o którą upominają się, ubolewając, że Pański „program staje się ośmieszeniem demokratycznych zasad i przyczynia się do wzrostu nietolerancji”.
Wśród sygnatariuszy listu sąsiadują nazwiska wicepremier obecnego rządu oraz działacza partii antyklerykalnej, z której organem współpracował morderca ks. Popiełuszki. Kilkudziesięciu działaczy partii „Zielonych” łączy się w proteście z członkami stowarzyszeń gejów i lesbijek. Jednoczy ich zasadniczy sprzeciw, iż program ukazuje „jedną opcję myślenia” i wyrządza krzywdę społeczeństwu, nie ukazując alternatywnych wartości. Uważam, iż jeśli społeczeństwo czuje się rzeczywiście skrzywdzone, to najprostszą metodą wyrażania protestu będzie brak zainteresowania programem. Tymczasem cieszy się on dużym zainteresowaniem. Może to oznaczać, że społeczeństwo nie traktuje operowania alternatywą za najwyższą wartość i nie jest zainteresowane ukazywaniem im propozycji alternatywnych w stosunku do pojętej klasycznie rodziny, krytycznej oceny narkotyków, faszyzmu, antysemityzmu itp., lecz wybiera pozytywne wartości, kształtujące polski horyzont wolności, godności i odpowiedzialności moralnej.
Może byłoby dobrze, aby w warunkach obywatelskiego społeczeństwa żadna grupa nie czuła się kulturową awangardą, która będzie narzucać społeczeństwu, co powinno ono cenić i lubić w środkach przekazu. Szczególną konsternację rodzi nazwisko wicepremier obecnego rządu, otwierające listę podpisów. Jego obecność zdaje się świadczyć, że niektóre środowiska ciągle jeszcze nie zauważyły, iż długo przed śmiercią Jana Nowaka zamknięto okres ideologicznych napaści na „medialnych renegatów” i zrezygnowano z prób podporządkowywania mediów zasadom narzucanym przez mało reprezentatywne grupy ideologicznych wpływów.
Życzę Panu siły ducha w świadectwie wartości, w których prawda głoszona w miłości nigdy nie będzie zdominowana przez polityczną poprawność.

Abp Józef Życiński - Arcybiskup Metropolita Lubelski

Lublin, 28 stycznia 2005 r.

Przygotowania do XX Światowego Dnia Młodzieży

31 stycznia w Warszawie odbyło się spotkanie diecezjalnych koordynatorów przygotowań do XX Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Przewodniczył mu bp Henryk Tomasik, który jest delegatem Episkopatu Polski ds. ŚDM. Dotychczas do uczestnictwa w ŚDM zgłosiło się ponad 200 grup liczących w sumie 10 tys. osób. Jednak zgłaszać się można jeszcze do maja. Dyrektor Krajowego Biura ŚDM - ks. Grzegorz Suchodolski ocenia, że liczba polskich uczestników ŚDM przekroczy 50 tys.
Podczas spotkania księża koordynatorzy zajęli się sprawami organizacyjnymi. Mówili o zasadach promocji Polski przez młodzież. ŚDM zbiegną się bowiem z obchodami Roku Polsko-Niemieckiego.
Większość polskich grup pojedzie do Niemiec autokarami. Natomiast dla tych, którzy wybierają się jedynie na sam finał - na spotkanie z Ojcem Świętym, przygotowano propozycję pociągów specjalnych, wyruszających z różnych miejscowości Polski.
Ks. Suchodolski powiedział, że jest wiele dobrej młodzieży, która jest zbyt uboga, by sobie pozwolić na wydanie 1-1,2 tys. zł na pełny udział w tym spotkaniu. Poinformował, że trwają poszukiwania sponsorów, którzy by współfinansowali wyjazd młodzieży.
Jest też wielu młodych, którzy nie mogąc opłacić kosztów uczestnictwa, decydują się na posługę wolontariuszy podczas ŚDM. Wówczas opłacają tylko transport, natomiast pobyt finansuje im Komitet Niemiecki. „W takim wypadku trzeba dać dziennie osiem godzin swojej pracy, nieraz bardzo ciężkiej” - przestrzega ks. Suchodolski. Z Polski zgłosiło się już ponad 600 wolontariuszy. Najbliższe spotkania rekrutacyjne dla wolontariuszy odbędą się 27 lutego i 24 marca w Warszawie.
Więcej informacji nt. przygotowań do XX ŚDM można znaleźć na stronie www.sdm.org.pl

Tydzień w Polsce

Kilkudziesięciu posłów, reprezentujących m.in. koła parlamentarne: LPR, PiS, PO, PSL i Samoobronę przybyło 2 lutego w 16. pielgrzymce na Jasną Górę.

Red. Bronisław Wildstein skopiował w IPN jawny katalog nazwisk b. funkcjonariuszy UB, SB, tajnych współpracowników i osób typowanych na tajnych współpracowników, obejmujący ok. 260 tys. nazwisk. Dziennikarza redakcji Rzeczpospolitej zwolniono z pracy, w jego obronie stanęli m.in. przedstawiciele środowisk dziennikarskich i naukowych.

Mający większość w parlamencie SLD zadecydował, że nie będzie przedterminowych wyborów.

Przed sejmową komisją śledczą badającą aferę „Orlenu” przesłuchano Andrzeja Hermana, b. przewodniczącego rady nadzorczej. Komisja podtrzymała swe stanowisko i domaga się wglądu w 32 teczki IPN, m.in. w teczkę prezydenta Kwaśniewskiego i premiera Belki.

Roman Giertych, szef LPR, chce zbadać, czy reklamy „Orlenu” w Gazecie Wyborczej były kryptofinansowaniem spółki „Agora”, wydającej GW.

Po rozpoczęciu procedury lustracyjnej naczelny prokurator wojskowy gen. Janusz Palus zrezygnował ze stanowiska.

Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej powiadomili prokuraturę o ponad 400 przestępstwach popełnionych przez kioskarzy, w sposób niedozwolony sprzedających pornograficzne pisma.

Janusz Wojciechowski przestał być szefem PSL, jego stanowisko zajął Waldemar Pawlak. PSL nie poprze Zbigniewa Religi w wyborach prezydenckich.

Adam Małysz zwyciężył w dwóch zakopiańskich konkursach Pucharu Świata.

Ponad 400 szpitalom w całej Polsce grozi komornicze zajęcie funduszu pracowniczych pensji, jeśli Sejm nie „oddłuży” szpitali w trybie pilnym.

Na pilotażowy wyjazd do pracy weekendowej w szpitalach angielskich zgłosiło się wstępnie ok. 300 polskich lekarzy.

Sąd w Krakowie uznał, że udaremnienie wykrycia sprawców zabójstwa Stanisława Pyjasa to zbrodnia komunistyczna.

Jan M. Rokita, lider PO, zaproponował taką zmianę przepisów, by cała władza wykonawcza skupiała się w rękach premiera (system kanclerski).

Przestał się ukazywać reaktywowany niedawno dziennik Życie.

Prymas Polski kard. Józef Glemp zezwolił na udzielanie Komunii św. na rękę w archidiecezji warszawskiej od Wielkiego Czwartku, czyli od 24 marca br. Ogłosił swoją decyzję w liście pasterskim na Wielki Post.

Hanna Suchocka odebrała 28 stycznia w Krakowie dyplom doktora honoris causa Papieskiej Akademii Teologicznej. Honorowy doktorat dla ambasador Rzeczypospolitej przy Stolicy Apostolskiej jest 13. doktoratem nadanym przez Wydział Teologiczny tej uczelni.

Katolicki Uniwersytet Lubelski pożegnał 31 stycznia br. prof. Władysława Panasa, historyka i teoretyka literatury, wybitnego znawcę literatury żydowskiej, a szczególnie twórczości Brunona Schulza. Prof. Panas zmarł 24 stycznia w wieku 57 lat. Zatrudniony był w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 1975 r. Od 1999 r. kierował Katedrą Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej KUL oraz Międzywydziałowym Zakładem Badań nad Literaturą Religijną KUL.

30 stycznia 2005 r. zmarł w Szczecinie dr n. med. Zbigniew Szymański, zasłużony założyciel Towarzystwa Odpowiedzialnego Rodzicielstwa, obrońca dziecka poczętego, profesor w Instytucie Studiów nad Rodziną Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

Elżbieta Rafalska: Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w UE

2024-04-29 07:49
Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

YouTube

Rozmowa z europoseł Elżbietą Rafalską

Umiejętnie potrafiliśmy skorzystać ze środków unijnych przez 20 lat obecności w Unii Europejskiej, a swoboda przepływu osób i usług była najcenniejszą wartością tego okresu - podkreśla Elżbieta Rafalska w rozmowie z portalem niedziela.pl.

Więcej ...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

2024-04-29 14:07

Graziako

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego