Reklama

Prezentacja papieskiej książki w redakcji „Niedzieli"

„Pamięć i tożsamość" - to dialog z każdym z nas

Podczas promocji papieskiej książki w „Niedzieli”; od lewej: red. Wojciech Bonowicz i red. Tadeusz Szyma

Mira Bodak

Podczas promocji papieskiej książki w „Niedzieli”; od lewej: red. Wojciech Bonowicz i red. Tadeusz Szyma

Spotkanie w auli redakcji „Niedzieli”, podczas którego została zaprezentowana najnowsza książka Ojca Świętego pt. „Pamięć i tożsamość”, poprzedziły liczne telefony czytelników - czy aby na pewno na spotkaniu można będzie kupić tę książkę. Wiadomo już było, że w piątym dniu od rozpoczęcia sprzedaży pierwszy 400-tysięczny nakład został wykupiony, a ogromne zainteresowanie ze strony księgarzy i czytelników sprawiło, że wydawca - krakowski „Znak” - w pośpiechu zamówił w drukarni dalsze 200 tysięcy egzemplarzy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przytaczanie tego faktu nie wynika z fascynacji wielkimi liczbami, ale raczej z potrzeby zastanowienia się, co wywołało tak ogromy głód czytelniczy w sytuacji, kiedy od dawna mówi się o spadku czytelnictwa w Polsce. W wypowiedziach prelegentów, którymi byli tego wieczoru ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, red. Wojciech Bonowicz - kierownik działu filozoficzno-religijnego w Wydawnictwie „Znak” oraz red. Tadeusz Szyma, znaleźliśmy odpowiedzi na to pytanie, a zarazem uświadomiliśmy sobie, jak bardzo ta książka jest potrzebna nam wszystkim, i to właśnie tu i teraz.
„Książka Ojca Świętego to przesłanie, skierowane do nas na przełomie tysiącleci - mówił ks. inf. Ireneusz Skubiś - to wielka i pogłębiona katecheza, poruszająca wiele tematów, które podejmuje pierwszy katecheta świata, Papież-Teolog, Papież-Filozof, wspaniały humanista, a przecież także Papież-Polak. Wypowiedź ta podjęta w czasie, kiedy chwieje się tak wiele wartości, kiedy wartości te są świadomie podważane i negowane, jest niezmiernie ważna i wymaga głębokiego zastanowienia. Treść tej książki to materiał do przemyśleń zarówno dla intelektualistów, jak i dla mniej przygotowanych czytelników”.
Książka pt. Pamięć i tożsamość ma swoją historię, którą podczas spotkania w redakcji Niedzieli przypomniał red. Wojciech Bonowicz. Jej idea zrodziła się w 1993 r. Materiałem wyjściowym była treść rozmów Ojca Świętego prowadzonych z wybitnymi polskimi filozofami - ks. prof. Józefem Tischnerem oraz prof. Krzysztofem Michalskim w letniej rezydencji Castel Gandolfo, stąd żartobliwie zwanych „rozmowami pod palmą”. Przygotowanie materiału do publikacji trwało długo, bowiem Ojciec Święty wnosił do niego liczne poprawki, równolegle wydawał również inne książki.
Zdaniem red. Tadeusza Szymy, warto zwrócić uwagę na fakt, że książka ta narodziła się z dialogu, a więc formy, która była u narodzin europejskiej filozofii. Znamienne jest również, że Ojciec Święty, który na początku swojego pontyfikatu użył charakterystycznego zwrotu: „Zwracam się do każdego i do wszystkich”, podobnie teraz adresuje swoją książkę, podejmując w niej dialog ze wszystkimi i z każdym z nas. Rozmowa ta dotyczy wszystkiego, co jest w samym sercu ludzkich problemów, naszych wielkich niepokojów, rozterek. Jest jednocześnie próbą szukania rozwiązania, szukania odpowiedzi - odpowiedzi, która może zadecydować o losach świata, o przyszłości cywilizacji. Papież spodziewa się, że książka poruszy sumienia i intelekty. Prowadząc czytelnika ścieżkami filozoficznych rozważań, Autor szuka korzeni zła. „Właśnie Jan Paweł II, szukając korzeni antyhumanistycznych ideologii, które doprowadziły do bestialstwa faszyzmu, do nieludzkich zbrodni komunizmu, szuka ich w czymś tak z pozoru niewinnym, jak subiektywizacja myślenia, która dokonała się na pewnym etapie rozwoju myśli filozoficznej - powiedział red. Szyma. - To subiektywizacja myślenia sprawia, że w jakimś momencie człowiek staje się prawodawcą moralnym, ma ambicję, aby być równy Bogu, nie stara się odczytywać siebie zgodnie z prawami natury, zgodnie z zapisanymi w ludzkim sumieniu kategoriami dobra i zła, chce sam je ustanawiać, w sposób dowolny, subiektywny, odbiegający od rzeczywistego porządku rzeczy”. Prowadząc czytelnika do poznania tajemnicy zła, Autor jednak mocno akcentuje, że nie ma takiego zła, z którego Bóg nie mógłby wyprowadzić dobra.
Spotkanie w Niedzieli miało uroczystą oprawę i odbyło się w szczelnie wypełnionej auli. Wydarzeniu, jakim była dla redakcji prezentacja najnowszej książki Ojca Świętego, towarzyszyły koncert pieśni religijnych w wykonaniu chóru „Dwie Korony” z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Częstochowie, kierowanego przez Marię Kloś, oraz prezentacja przygotowanej przez Studio Telewizyjne Niedzieli impresji filmowej zainspirowanej książką Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Anioł z Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Archiwum Archidiecezjalne w Łodzi

Stanisława Leszczyńska

Są postacie, które nigdy nie nazwałyby samych siebie bohaterami, a jednak o ich czynach z podziwem opowiadają kolejne pokolenia. Taka właśnie była Stanisława Leszczyńska – „Mateczka”, położna z Auschwitz.

Więcej ...

Dziś rozpoczyna się proces beatyfikacyjny Heleny Kmieć

2024-05-10 08:01
Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny świeckiej misjonarki i wolontariuszki Heleny Kmieć. W piątek 10 maja o godz. 10.00 w Kaplicy pałacu Arcybiskupów Krakowskich odbędzie się pierwsza sesja trybunału. Helena została zamordowana 24 stycznia 2017 r. podczas misji w Cochabambie w środkowej Boliwii. Zginęła od ciosów nożem podczas napadu na ochronkę dla dzieci. W chwili śmierci miała zaledwie 25 lat. - Ona pokazuje, że w XXI w. świętość ludzi młodych jest możliwa i jest realna - mówi KAI przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski.

Więcej ...

Bulla na Jubileusz 2025: Rok Święty będzie nacechowany nadzieją

2024-05-10 10:47
Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

„Zbliżający się Jubileusz będzie Rokiem Świętym, charakteryzującym się nadzieją, która nie gaśnie, nadzieją w Bogu” - stwierdza Franciszek w odczytanej dziś bulli ogłaszającej Jubileusz zwyczajny roku 2025. Zaczyna się ona od słów św. Pawła „nadzieja zawieść nie może” (Rz 5, 5). W dokumencie Ojciec Święty wskazuje między innymi główne cele i etapy tego wydarzenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...