Reklama

W służbie bliźnim

Teoria sprawdzona w praktyce

Niedziela przemyska 37/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 5 do 10 sierpnia 2002 r. w klasztorze Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej szkolili się i wypoczywali młodzi ludzie niosący pomoc bliźnim. Edukacja na łonie przyrody i pod cienką "ścianą brezentową" namiotów została poddana niemal natychmiast sprawdzianom, które przyniosło ze sobą życie.

Powyższe szkolenie dotyczyło m.in. Grupy Ratowników PCK działającej już cztery lata przy przemyskim Zarządzie Rejonowym. W szkoleniu z zakresu m.in. udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, tym razem wzięło udział także pięć osób z podobnej grupy z Jarosławia. Warto przypomnieć, że przemyska grupa powstała z inicjatywy Pawła Kaszuby, studiującego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Wśród prekursorów tworzących grupę znaleźli się uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu - instruktor pierwszej pomocy PCK Maria Dańczak, nauczycielka matematyki Bożena Nykiel i katecheta o. Wacław Bujak z Zakonu Reformatów w Przemyślu. Ojciec Wacław jako współzałożyciel grupy po przejściu do Jarosławia wyniesione z Przemyśla wzorce "zaszczepił" w lokalnej rzeczywistości. Skupiając w listopadzie ubiegłego roku wokół siebie młodzież ze szkół średnich stworzył grupę, której członkowie po raz pierwszy w 2002 r. zostali przeszkoleni na terenie klasztoru Ojców Franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej.

Warto podkreślić, że koordynatorem tego szkolenia była Maria Dańczak, jednocześnie szef grupy, a zajęcia, które m.in. objęły zagadnienia dotyczące udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, przygotowania ratowników do prowadzenia różnych akcji ratowniczych, przygotowania do przeprowadzania ewakuacji z rejonów zagrożenia prowadził Paweł Strociak - zastępca szefa. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 20 osób.

Jak dowiedziałem się w rozmowie z Pawłem bezpośrednio po szkoleniu grupy zabezpieczały w dniach od 11 do 15 sierpnia 2002 r. Wielki Odpust Kalwaryjski, który gromadzi corocznie ok. 20 tys. osób. Ostatni nie należał do najłatwiejszych. Niewątpliwy wpływ na ten fakt miały obfite opady deszczu, które spowodowały m.in. to, że na dróżkach kalwaryjskich było bardzo ślisko. Grupy Ratowników PCK ściśle współpracowały z punktem medycznym, którego obsadę stanowili pracownicy Pogotowia Ratunkowego z Przemyśla. Pątnicy w wielu przypadkach skarżyli się na bóle gardła, sporo też odnotowano przeziębień. Grupy Ratowników PCK interweniowały w związku z otarciami nóg, skręceniami stawów skokowych i kolanowych, omdleniami, czy też atakiem epilepsji. Łącznie ratownicy PCK udzielili pomocy w 160 przypadkach. 12 sierpnia br. zabezpieczali pielgrzymów udających się do Kalwarii Pacławskiej z dwóch przemyskich parafii: św. Brata Alberta i św. Jana z Dukli.

Warto wspomnieć, że przemyska grupa zabezpiecza Wielki Odpust Kalwaryjski od 1999 r., a w latach 2000-2001 zapewniała opiekę medyczną także osobom zgromadzonym podczas Franciszkańskich Spotkań Młodych.

Ostatnio zabezpieczali także uroczystości w Przemyślu w związku z nawiedzeniem kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej oraz czuwali nad bezpieczeństwem ludzi zgromadzonych w Radymnie z okazji XIX Dożynek Archidiecezjalnych i II Dożynek Województwa Podkarpackiego. Pomogli łącznie ponad 100 osobom uczestniczącym w tych uroczystościach.

Godnym zaznaczenia jest to, że członkowie grup podczas regularnych, cotygodniowych spotkań, doszkalają się i są uwrażliwiani na potrzeby bliźnich. Grupy są otwarte i czekają na młodych ludzi w wieku od 16 do 20 lat, którzy zechcą pełnić służbę dla drugiego człowieka.

Chętni mogą zgłaszać się w biurze Zarządu przy ul. Rzecznej 20 w Przemyślu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Dziedzictwo religijne Francji przemawia do młodych… i nawraca

2024-05-13 16:42

Karol Porwich/Niedziela

Gotyckie katedry czy romańskie kościoły potrafią skutecznie przemówić do serc współczesnej młodzieży, a wręcz zainteresować ją chrześcijaństwem. We Francji są na to twarde dowody w postaci młodych dorosłych, którzy proszą o chrzest. W tym roku odnotowano tam rekordową liczbę nawróceń na katolicyzm. Okazuje się, że w co trzecim przypadku u początku wiary stało spotkanie z chrześcijańską sztuką sakralną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania