Reklama

Kościół

Prorektor KUL: w kategorii świętość nasza uczelnia znajduje się na czołowych miejscach listy światowej

Archiwum KUL

W kategorii świętość KUL znajduje się na czołowych miejscach listy światowej i może bez kompleksów porównywać się z uczelniami, które istnieją już kilka wieków – podkreślił prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz, otwierając konferencję naukową poświęconą świętym i błogosławionym, także kandydatom na ołtarze, którzy są związani z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze – związani z KUL m.in. jako jego absolwenci – to temat pierwszej z cyklu konferencji naukowych, na których będą przedstawiane te postaci, które odegrały znaczącą rolę w Kościele katolickim. Pierwsze spotkanie dostępne jest na kanale Tv KUL na You Tube.

– Wszystkie znaczące uniwersytety w świecie chlubią się swoimi wybitnymi absolwentami w różnych kategoriach tworząc ich katalog-litanię. Niektóre uniwersytety są dumne, że mają spośród swoich absolwentów osoby, które otrzymały Nagrodę Nobla. Inne, że są na pierwszych miejscach różnych list rankingowych np. filadelfijskiej czy szanghajskiej. Inne liczbą zarejestrowanych patentów, jeszcze inne liczbą cytowań w bazie Scopus, Web of Science lub zdobytych punktów –mówił ks. prof. Sitarz, który na uniwersytecie odpowiada za sprawy misji i administracji.

– Jednak każda uczelnia wyższa powołana jest do służby w prawdzie. Do odkrywania prawdy, do przekazywania wiedzy następnym pokoleniom, do formacji człowieka, aby ten młody człowiek, student, następnie absolwent miał odwagę służyć Bogu i ojczyźnie, a przez to dorastać do pełni człowieczeństwa jaką jest świętość – dodał.

– Nasza Alma Mater, Katolicki Uniwersytet Lubelski, w swojej ponad 100-letniej działalności może być dumny, iż wielu ludzi z naszej społeczności – żyjąc w różnych okolicznościach – miało odwagę wyzwolenia się z kultu przeciętności, z marazmu życiowego i postanowiło na co dzień, w stopniu maksymalnym, a nawet heroicznym, spełniać postawione przed nimi zadania i dorastać do pełni człowieczeństwa –zaznaczył ks. prof. Sitarz, zwracając też uwagę, że tego rodzaju postawa niektórych osób związanych z KUL została już pozytywnie oceniona przez Kościół w postępowaniu beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym.

– Osoby te zostały już wyniesione do chwały ołtarzy jako święci, błogosławieni, jako męczennicy i wyznawcy –mówił prorektor KUL, dodając, że również obecnie trwa postępowanie kanonizacyjne na etapie diecezjalnym i rzymskim kilku związanych z KUL rektorów, profesorów, studentów i absolwentów. – Już przysługują niektórym tytuły „sługa” i „czcigodny sługa boży”, a także wielu czeka na rozpoczęcie takiego postępowania – dodał.

Reklama

– Niewątpliwie KUL w kategorii świętość znajduje się na czołowych miejscach listy światowej i może porównywać się bez kompleksów z uczelniami, które istnieją już kilka wieków. Dzisiaj uniwersytet, ojczyzna, Kościół i świat potrzebują ludzi wielkiego formatu, wybitnych naukowców, dobrych gospodarzy, pasterzy, dobrych przywódców, strategów, ale przede wszystkim potrzebują ludzi, którzy zgodnie ze swoją pozycją obowiązani są podejmować wysiłki, by prowadzić życie święte, przyczyniać się do wzrostu Kościoła i ustawicznie wspierać rozwój jego świętości –podsumował ks. prof. Sitarz, dodając też, że współczesny człowiek – zabiegany i bombardowany informacjami dotyczącymi tylko spraw doczesnych, często zaczerpniętymi ze śmietników myśli ludzkiej – zapomina o obowiązku dążenia do świętości.

Ideę konferencji naukowej „Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” przedstawił Szymon Opiela z Uczelnianego Samorządu Studentów KUL. Przypominając, że inicjatorem tego przedsięwzięcia jest rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski student zwrócił uwagę, że jego celem jest „propagowanie i upowszechnianie inicjatyw wiernych dewizie Deo et Patriae”.

Podczas spotkania naukowców zaplanowano dwie sesje – w pierwszej z nich wystąpienia ks. kmdr. dr. Zbigniewa Jaworskiego „Aktualność przesłania bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia” oraz prof. KUL, dr hab. Cezarego Tarachy „Aktualność przesłania bł. bp. Władysława Gorala”. W drugiej sesji głos zabrali: prof. dr. hab. Mirosława Ołdakowska-Kufel, która opowiedziała o prymasie Polski, kard. Stefanie Wyszyńskim, a także dyrektor IPN w Lublinie dr Robert Derewenda, który przedstawił aktualność programu wychowawczego Franciszka Blachnickiego – założyciela i duchownego ojca oazowego Ruchu Światło-Życie. Konferencję zakończyło odczytanie referatu o Idzim Radziszewskim jako twórcy akademickiego Lublina, który przygotował przewodniczący Uczelnianego Samorządu Studentów KUL Paweł Zdybel.

Konferencja naukowa zatytułowana „Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”, którą poprzedziła msza święta w Kościele Akademickim KUL, została zorganizowana przez Uczelniany Samorząd Studentów KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Fundację „Myśląc Ojczyzna” oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL. Wsparciem był program Uniwersyteckich Grantów Misyjnych „Deo et Patriae” - współczesne wyzwania.

2022-01-29 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na KUL: w ekumenizmie najważniejszy jest Bóg

Abp Grzegorz Ryś

Piotr Drzewiecki

Abp Grzegorz Ryś

W ekumenizmie najpierw liczy się miłość i uczciwość względem Pana Boga, bez niej wszystko stanie się tanią, moralizatorską manierą - powiedział abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki był gościem konferencji naukowej zorganizowanej na KUL z okazji 20. rocznicy podpisania katolicko-protestanckiej deklaracji o wspólnej nauce o usprawiedliwieniu.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2022 r.

2022-06-03 10:02

K. Porwich/Niedziela

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Testy w kierunku zakażenia wirusem HCV będą dostępne bezpłatnie u lekarza rodzinnego

2022-06-27 07:13

stock.adobe

Od 1 lipca lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) będzie mógł zlecić pacjentowi badanie na obecność przeciwciał wirusa HCV (anty-HCV) na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu pojawiła się realna szansa na eliminację tego wirusa w Polsce – oceniają eksperci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Aktualności

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla...

Jakie czasy, tacy księża?

Kościół

Jakie czasy, tacy księża?

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Wiara

Co oznacza wezwanie Kyrie eleison?

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę święceń kapłańskich: nasze...

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Niedziela Lubelska

Zmiany personalne w archidiecezji lubelskiej

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...

Kościół

Pierwsze parafie księży neoprezbiterów w diecezji...