Reklama

Kościół

Prorektor KUL: w kategorii świętość nasza uczelnia znajduje się na czołowych miejscach listy światowej

Archiwum KUL

W kategorii świętość KUL znajduje się na czołowych miejscach listy światowej i może bez kompleksów porównywać się z uczelniami, które istnieją już kilka wieków – podkreślił prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz, otwierając konferencję naukową poświęconą świętym i błogosławionym, także kandydatom na ołtarze, którzy są związani z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święci, błogosławieni i kandydaci na ołtarze – związani z KUL m.in. jako jego absolwenci – to temat pierwszej z cyklu konferencji naukowych, na których będą przedstawiane te postaci, które odegrały znaczącą rolę w Kościele katolickim. Pierwsze spotkanie dostępne jest na kanale Tv KUL na You Tube.

– Wszystkie znaczące uniwersytety w świecie chlubią się swoimi wybitnymi absolwentami w różnych kategoriach tworząc ich katalog-litanię. Niektóre uniwersytety są dumne, że mają spośród swoich absolwentów osoby, które otrzymały Nagrodę Nobla. Inne, że są na pierwszych miejscach różnych list rankingowych np. filadelfijskiej czy szanghajskiej. Inne liczbą zarejestrowanych patentów, jeszcze inne liczbą cytowań w bazie Scopus, Web of Science lub zdobytych punktów –mówił ks. prof. Sitarz, który na uniwersytecie odpowiada za sprawy misji i administracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jednak każda uczelnia wyższa powołana jest do służby w prawdzie. Do odkrywania prawdy, do przekazywania wiedzy następnym pokoleniom, do formacji człowieka, aby ten młody człowiek, student, następnie absolwent miał odwagę służyć Bogu i ojczyźnie, a przez to dorastać do pełni człowieczeństwa jaką jest świętość – dodał.

– Nasza Alma Mater, Katolicki Uniwersytet Lubelski, w swojej ponad 100-letniej działalności może być dumny, iż wielu ludzi z naszej społeczności – żyjąc w różnych okolicznościach – miało odwagę wyzwolenia się z kultu przeciętności, z marazmu życiowego i postanowiło na co dzień, w stopniu maksymalnym, a nawet heroicznym, spełniać postawione przed nimi zadania i dorastać do pełni człowieczeństwa –zaznaczył ks. prof. Sitarz, zwracając też uwagę, że tego rodzaju postawa niektórych osób związanych z KUL została już pozytywnie oceniona przez Kościół w postępowaniu beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym.

– Osoby te zostały już wyniesione do chwały ołtarzy jako święci, błogosławieni, jako męczennicy i wyznawcy –mówił prorektor KUL, dodając, że również obecnie trwa postępowanie kanonizacyjne na etapie diecezjalnym i rzymskim kilku związanych z KUL rektorów, profesorów, studentów i absolwentów. – Już przysługują niektórym tytuły „sługa” i „czcigodny sługa boży”, a także wielu czeka na rozpoczęcie takiego postępowania – dodał.

Reklama

– Niewątpliwie KUL w kategorii świętość znajduje się na czołowych miejscach listy światowej i może porównywać się bez kompleksów z uczelniami, które istnieją już kilka wieków. Dzisiaj uniwersytet, ojczyzna, Kościół i świat potrzebują ludzi wielkiego formatu, wybitnych naukowców, dobrych gospodarzy, pasterzy, dobrych przywódców, strategów, ale przede wszystkim potrzebują ludzi, którzy zgodnie ze swoją pozycją obowiązani są podejmować wysiłki, by prowadzić życie święte, przyczyniać się do wzrostu Kościoła i ustawicznie wspierać rozwój jego świętości –podsumował ks. prof. Sitarz, dodając też, że współczesny człowiek – zabiegany i bombardowany informacjami dotyczącymi tylko spraw doczesnych, często zaczerpniętymi ze śmietników myśli ludzkiej – zapomina o obowiązku dążenia do świętości.

Ideę konferencji naukowej „Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II” przedstawił Szymon Opiela z Uczelnianego Samorządu Studentów KUL. Przypominając, że inicjatorem tego przedsięwzięcia jest rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski student zwrócił uwagę, że jego celem jest „propagowanie i upowszechnianie inicjatyw wiernych dewizie Deo et Patriae”.

Podczas spotkania naukowców zaplanowano dwie sesje – w pierwszej z nich wystąpienia ks. kmdr. dr. Zbigniewa Jaworskiego „Aktualność przesłania bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia” oraz prof. KUL, dr hab. Cezarego Tarachy „Aktualność przesłania bł. bp. Władysława Gorala”. W drugiej sesji głos zabrali: prof. dr. hab. Mirosława Ołdakowska-Kufel, która opowiedziała o prymasie Polski, kard. Stefanie Wyszyńskim, a także dyrektor IPN w Lublinie dr Robert Derewenda, który przedstawił aktualność programu wychowawczego Franciszka Blachnickiego – założyciela i duchownego ojca oazowego Ruchu Światło-Życie. Konferencję zakończyło odczytanie referatu o Idzim Radziszewskim jako twórcy akademickiego Lublina, który przygotował przewodniczący Uczelnianego Samorządu Studentów KUL Paweł Zdybel.

Konferencja naukowa zatytułowana „Święci, Błogosławieni i Kandydaci na ołtarze z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II”, którą poprzedziła msza święta w Kościele Akademickim KUL, została zorganizowana przez Uczelniany Samorząd Studentów KUL, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Katedrę Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Fundację „Myśląc Ojczyzna” oraz Towarzystwo Przyjaciół KUL. Wsparciem był program Uniwersyteckich Grantów Misyjnych „Deo et Patriae” - współczesne wyzwania.

Podziel się:

Oceń:

2022-01-29 13:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rektor KUL modlił się w intencji zmarłych pracowników, studentów i dobrodziejów uniwersytetu

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Archiwum sanktuarium

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

W Dzień Zaduszny, kiedy Kościół wspomina wszystkich wiernych zmarłych, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przewodniczył uroczystej Mszy świętej w kościele akademickim, sprawowanej w intencji zmarłych pracowników, studentów i dobrodziejów uczelni.

Więcej ...

Stań przed Bogiem taki, jaki jesteś

2024-04-24 19:51
O. Wojciech Kowalski, jezuita

Marzena Cyfert

O. Wojciech Kowalski, jezuita

W uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, wrocławscy dominikanie obchodzą uroczystość odpustową kościoła i klasztoru.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...