Reklama

Porady prawnika

Zastępstwo w procesie, czyli pełnomocnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adwokat lub radca prawny, występując w sądzie cywilnym w zastępstwie klienta, jest jego pełnomocnikiem prawnym, inaczej mówiąc - pełnomocnikiem procesowym. Ale nie tylko adwokat lub radca prawny może reprezentować nasz interes - czyli strony, a jest nią: powód i pozwany. Może to robić rodzic strony, małżonek, rodzeństwo (rodzone lub przysposobione), a w konkretnych sprawach również organizacja. Jeśli udzielimy pełnomocnictwa takiej osobie, czyli uczynimy ją naszym pełnomocnikiem, nie musimy pojawiać się na rozprawie. Obowiązek ten spoczywa na pełnomocniku. Pamiętajmy jednak, że udzielając pełnomocnictwa (pisemnie), musimy je określić, czy jest to pełnomocnictwo ogólne, tzn. do prowadzenia wszelkich spraw w naszym imieniu, czy szczególne, tzn. do tej jednej konkretnej sprawy.
I tak w sprawach:

o ustalenie ojcostwa i o roszczenia alimentacyjne pełnomocnikiem może być przedstawiciel organu właściwego w sprawach z zakresu pomocy społecznej; w sprawach związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego - przedstawiciel organizacji zrzeszającej rolników indywidualnych; w sprawach związanych z ochroną praw konsumentów - przedstawiciel organizacji, do którego zadań statutowych należy ochrona praw konsumentów; w sprawach o roszczenia pracowników wynikające ze stosunku pracy - np. związki zawodowe.

Nowelizując kodeks postępowania cywilnego, dostosowano przepisy w tej materii do prawa europejskiego i teraz powództwo mogą wytaczać i włączać się do postępowania w każdym stadium sprawy także organizacje społeczne, do których zadań statutowych należy ochrona równości oraz niedyskryminacji.
Obecnie nie ma już wykazu organizacji społecznych uprawnionych do występowania przed sądem. Może to robić każda organizacja, jeżeli przedmiot działalności zapisany w statucie uprawnia ją do występowania w imieniu obywateli.

W sądzie pracy

Pełnomocnikiem pracownika przed sądem pracy, oprócz adwokata i radcy prawnego, może być:

rodzic, małżonek, rodzeństwo lub zstępni (dzieci, wnuki); osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami pracownika oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia; współuczestnik sporu, np. inny pracownik dochodzący tego samego roszczenia; osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia; przedstawiciel związku zawodowego (nawet tego, w którym pracownik nie jest zrzeszony) lub inspektor pracy; pracownik zakładu pracy, w którym mocodawca (zlecający pełnomocnictwo) jest lub był zatrudniony.

Pełnomocnikiem nie może jednak być prawnik, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym.
Wybór i ustanowienie pełnomocnika jest istotną sprawą, bowiem w razie występowania w sprawie w charakterze pełnomocnika osoby, która nie może nim być, postępowanie przed sądem uznaje się za nieważne. Zatem z powodu złego pełnomocnictwa będzie uchylony także korzystny dla pracownika wyrok.
Pamiętajmy, że w sprawach przed Sądem Najwyższym zakres pełnomocnictwa ulega zawężeniu - stronę reprezentować może wyłącznie adwokat lub radca prawny; on też sporządza kasację.
Jedynie w sytuacjach, gdy stroną, jej przedstawicielem lub pełnomocnikiem jest sędzia, prokurator, notariusz lub profesor czy doktor habilitowany nauk prawnych, a także gdy stroną lub przedstawicielem jest adwokat lub radca prawny, nie ma wymogu korzystania z pomocy adwokata lub radcy prawnego przed SN.
Pełnomocnictwo należy dołączyć przy pierwszej czynności procesowej, np. przy wniesieniu pozwu lub odpowiedzi na pozew. Jeśli udzielamy pełnomocnictwa w toku sprawy, można to uczynić ustnie na posiedzeniu sądu przez oświadczenie złożone do protokołu. Pamiętajmy też, że jeśli naszym pełnomocnikiem będzie radca prawny, musi on złożyć oświadczenie, że nie pozostaje w stosunku pracy.

W sądzie gospodarczym

W sądzie gospodarczym, gdzie obowiązują również procedury cywilne, stronę może reprezentować:

adwokat lub radca prawny; rzecznik patentowy w sprawach własności przemysłowej; osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami przedsiębiorcy; osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, np. doradca podatkowy przedsiębiorcy lub zarządca nieruchomości należącej do przedsiębiorcy; współuczestnik sporu, np. inny przedsiębiorca dochodzący tego samego roszczenia; rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni (dzieci, wnuki); osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia; pracownik przedsiębiorcy albo organu nadrzędnego.

Skutkiem niewłaściwego pełnomocnictwa jest - jak przed sądem pracy - nieważność postępowania. Te same zasady, które obowiązują przed Sądem Najwyższym w sprawach pracy, dotyczą w postępowaniu gospodarczym - wymóg adwokata lub radcy prawnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

„Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świat trwa od świtu do zmierzchu!

2024-05-01 18:13

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst