Reklama

Z Kudowy do Kłodzka

Otwarcie Szlaku Papieskiego na Ziemi Kłodzkiej

Bp Ignacy Dec podczas otwarcia Szlaku Papieskiego

Urszula i Tadeusz Własiukowie

Bp Ignacy Dec podczas otwarcia Szlaku Papieskiego

„Był wielki i odszedł jako wielki. Pozostawił nam swój przykład, swoje wskazania, swoje nauczanie i testament turystyczny: «Pilnujcie mi tych szlaków»!” - powracają do mnie słowa ks. Dariusza Sakaluka, gdy ze stoków Kostry w Górach Sowich, w świetle zachodzącego słońca, rzucam ostatnie przed odjazdem do Krakowa spojrzenie na ziemię kłodzką, zwaną zaułkiem Pana Boga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historyczne miasto Kłodzko leży w rozległej dolinie Nysy, otoczonej od zachodu pasmem Gór Stołowych, od południowego zachodu - Górami Bystrzyckimi, od południowego wschodu - potężnym Masywem Śnieżnika. Przez wszystkie te góry od Kudowy Zdroju po Długopole biegnie Papieski Szlak. Tak wędrował przed pięćdziesięcioma laty ks. Karol Wojtyła z grupą przyjaciół i tym swoim wędrowaniem go wytyczył. Szlak jak przyjazne ramiona Jana Pawła II przygarnia do Polski krainę leżącą na styku trzech kultur - polskiej, czeskiej i niemieckiej. Ich przenikanie widać tu na każdym kroku. Świadectwem są kościoły, cmentarze, architektura duża i mała. Wolna od wszelkich wpływów jest tylko - jak wszędzie na świecie - przyroda, dzieło Boże stworzone dla ludzi na czas ich ziemskiej drogi.
„Dla naszego regionu, dla jego mieszkańców, Szlak Papieski jest ogromnie ważny, jest nośnikiem także wartości patriotycznych - mówi dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego dla Dzieci Bronisław Kamiński ze Stowarzyszenia Rozwoju Miasta Kudowa Zdrój. - Na Szczelińcu, najwyższym wzniesieniu Gór Stołowych, jest wiele tablic upamiętniających pobyt ważnych osobistości (np. Goethego). Tym bardziej fakt zatrzymania się tam w czasie turystycznej wędrówki ks. Karola Wojtyły - Ojca Świętego Jana Pawła II, naszego najwybitniejszego Rodaka - jest wydarzeniem bez precedensu w warunkach trudnych, często bolesnych doświadczeń pogranicza”. Bronisław Kamiński zwraca też uwagę na piastowskie korzenie ziemi kłodzkiej. W środowisku kudowskim jest znanym działaczem społecznym - z jego inicjatywy m.in. stanął w Czermnej Pomnik Trzech Kultur: niemieckiej, czeskiej i polskiej oraz pomnik księżniczki z rodu Piastów - Anny Świdnickiej.

Przyjazny klimat kudowskiej krainy sprzyja leczeniu schorzeń układu krążenia i nerwic. Kudowa Zdrój jest znanym kurortem nadgranicznym (z Czechami - stąd tylko 150 km do Pragi). Urocze miasteczko tonie w zieleni i kwiatach. Znajduje się tu wiele domów sanatoryjnych i pensjonatów. Jeden z nich, z doskonałą kuchnią, prowadzą Siostry Służebniczki Śląskie, u których 15 kwietnia 1974 r. zatrzymał się kard. Wojtyła wraz z ks. Stanisławem Dziwiszem, ks. Bronisławem Fidelusem, ks. Augustynem Dziędzielem i ks. Wacławem Kumorkiem. Siostra przełożona przynosi księgę pamiątkową i wzruszona mówi: „To już jak relikwie”. Ostrożnie otwieramy na stronie opatrzonej wpisem: „Karol kard. Wojtyła metropolita krakowski (w drodze na pogrzeb śp. Kard. Stefana Trochty w Litomierzycach) z serdecznym błogosławieństwem dla Sióstr”.
Siostry pokazują nam pokój nad kaplicą z widokiem na park Zdrojowy. Tu kard. Wojtyła zatrzymał się wówczas na jedną noc, w kaplicy odprawił Mszę św. i odjechał do Krakowa. W pokoju siostry zachowały wyposażenie z tamtych lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„...liczę na Was” - powiedział Ojciec Święty do s. Aleksandry 9 kwietnia 1987 r. w czasie audiencji w Watykanie, gdy zapewniała o stałej modlitwie sióstr w jego intencji. Swoje słowa przypieczętował mocnym dotykiem wskazującego palca w mostek. „Jo ta kulka czuja do dziś” - mówi wesoło, śląską gwarą siostra. - A już najbardziej wtedy, jak są trudności, to sobie przypominam, że na nas liczył. Miał taką moc... i ją przekazywał”. Siostra jest uroczą gawędziarką, sypiącą anegdotkami jak z rękawa, ale kiedy wspomina tamten dzień w Kaplicy Sykstyńskiej i słowa Ojca Świętego - szklą się jej oczy i głos przycicha. Wraz z grupą sióstr miała szczęście otrzymać prezent od Matki Generalnej z okazji 25-lecia ślubów zakonnych - wyjazd do Watykanu, do Ojca Świętego. „I tak nas wtedy uhonorował, że jeszcze po tej audiencji o godz 17.00 na Placu św. Piotra usłyszałyśmy przez Radio Watykańskie podziękowanie za to przybycie od samego Ojca Świętego. To był cud! Tak każdego skromnego człowieka podnosił w górę”.
Na ścianie budynku, staraniem wspomnianego już Stowarzyszenia Rozwoju Miasta, 16 października 2001 r. umieszczono tablicę pamiątkową następującej treści: „W tym domu zakonnym Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej w dniu 15 kwietnia 1974 w podróży z Krakowa do Litomierzyc w Czechach zatrzymał się i Mszę świętą odprawił ksiądz kardynał Karol Wojtyła, od 16 X 1978 r. papież Jan Paweł II”. „...Jak dobrze się stało, że jest ta tablica - mówią siostry. - Ludzie mieli teraz gdzie przyjść, zapalić świeczki i pomodlić się za Ojca Świętego”.
Opuszczamy zalaną słońcem Kudowę i wyruszamy w góry. Zbyt krótki czas nie pozwolił nam na przejście trasy, ale przejechaliśmy samochodem przepiękną Szosą Stu Zakrętów, kilkakrotnie zatrzymując się, aby zwiedzić miejsca szczególnie ciekawe. Wrażenia niezapomniane...

Reklama

Szlak Papieski na ziemi kłodzkiej zawdzięcza swe istnienie skrupulatności Jana Babeckiego, który wraz z ośmioosobową grupą młodzieży towarzyszącej ks. Karolowi Wojtyle przewędrował w osiem dni ziemię kłodzką. Zapisywał każdy dzień. Notatki udostępnił mi do opracowania rozdziału o Sudetach w książce Ja tam u was byłem - pilnujcie mi tych szlaków. Materiał ten posłużył do wytyczenia historycznie wiernego Papieskiego Szlaku w diecezji świdnickiej. Turystycznymi wędrówkami ks. Karola Wojtyły zainteresował Kurię Biskupią w Świdnicy ks. Dariusz Sakaluk z Referatu Pielgrzymkowo-Turystycznego. Niezależnie od tego Fundacja Szlaki Papieskie z Krakowa próbowała zainteresować sprawą władze Kudowy. Dzięki energicznym działaniom ks. Sakaluka udało się połączyć przychylność Kurii i władz lokalnych z wiadomościami Fundacji. W ten sposób w bardzo krótkim czasie Szlak Papieski na ziemi kłodzkiej stał się faktem. Organizatorem Szlaku jest Referat Pielgrzymkowo-Turystyczny świdnickiej Kurii Biskupiej reprezentowanej przez ks. Sakaluka.
Ze względu na długą trasę, ks. Sakaluk zaproponował otwieranie Szlaku w trzech etapach. W dniach 29-30 kwietnia uczestniczyliśmy w otwarciu pierwszego etapu w Kudowie Czermnej, kończącego się w Wambierzycach.

Otwarcie Szlaku Papieskiego miało bardzo uroczysty charakter. Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył i poświęcił Szlak oraz pamiątkową tablicę na ścianie kościoła w Czermnej biskup świdnicki Ignacy Dec. Wygłosił on homilię poświęconą w całości ks. Wojtyle, jego wędrówce od Wadowic po Watykan. Mówił o jego umiłowaniu przyrody jako dzieła Stwórcy i naszej powinności utrwalania pamięci Ojca Świętego przez pielgrzymowanie jego szlakami połączone z rozważaniem papieskiego nauczania. Mszę św. koncelebrowało dwudziestu księży z diecezji świdnickiej. Uczestniczyła w niej głównie młodzież, a wśród niej ministranci, lektorzy i uczestnicy pieszej pielgrzymki świdnickiej na Jasną Górę. Gospodarzem spotkania był ks. Romuald Brudnowski - proboszcz parafii św. Bartłomieja w Czermnej i główny przewodnik pieszej pielgrzymki świdnickiej na Jasną Górę. Na zakończenie ks. Stanisław Franczak - proboszcz parafii Ołdrzychowice Kłodzkie opowiedział, jak wiózł w 1961 r. bp. Karola Wojtyłę na górę Igliczną do sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej. Następnego dnia o godz. 5.30 pielgrzymi wyruszyli na 25-kilometrową trasę wiodącą Szosą Stu Zakrętów przez teren Parku Narodowego w Górach Stołowych, Karłów, Radków do Wambierzyc.
Msza św. na zakończenie pierwszej pielgrzymki Szlakiem Papieskim rozpoczęła jednocześnie obchody 25. rocznicy koronacji cudownej figurki Matki Bożej Królowej Rodzin, którą na czas celebry ustawiono na ołtarzu. Kult Figurki trwa od przełomu XII i XIII wieku. Wyrzeźbił ją i zawiesił w kapliczce na lipie Jan z Raszewa. Za przyczyną Matki Bożej Królowej Rodzin odzyskiwano zdrowie, otrzymywano łaski. Mszy św. na placu Koronacyjnym przy bazylice przewodniczył ks. dr Adam Bałabuch - wikariusz generalny diecezji świdnickiej. W uroczystościach i pielgrzymce uczestniczyło ok. 700 osób.
Znakomitym uzupełnieniem uroczystości jest wystawa w Dworku Rycerskim „Marzanka” w Czermnej, czynna od 29 kwietnia do 30 maja, zaprezentowana przez ks. Władysława Smotra - proboszcza z Braszowic. Wystawa przedstawia młodość Jana Pawła II, znaczki rajdowe z jego imieniem, plansze i liczne medale.

Ks. Dariusz Sakaluk dziękuje Jednostce Piechoty Górskiej za przygotowanie wojskowej grochówki dla pielgrzymów, Służbie Maltańskiej - za opiekę medyczną, burmistrzom Kudowy i Radkowa oraz Parkowi Narodowemu Gór Stołowych - za pomoc przy organizacji Szlaku Papieskiego.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady