Reklama

Rodzina

Monika i Marcin Gomułkowie: Nie ma odpoczynku od miłości!

Karol Porwich/Niedziela

Wspólnota Rodzin Emaus po raz szósty zorganizowała rekolekcje „Remont małżeński”. W kościele akademickim w Częstochowie poprowadzili je Monika i Marcin Gomułkowie, którzy dzielili się swoim doświadczeniem przeżywania małżeństwa i rodzicielstwa. Swoje konferencje zatytułowali: „Radość miłości, czyli o dojrzewaniu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Marian Florek: Co was przemieniło?

Monika Gomułka: Wierzymy że Pan Jezus zaprosił nas, abyśmy nieśli nasze świadectwo innym. Czujemy też, że jesteśmy przez Niego prowadzeni. Miałam wątpliwości: co ja, mając taki stosunkowo krótki staż małżeński, mogę powiedzieć doświadczonym małżonkom? Ale przecież już coś doświadczyłam i tym mogę się odpowiedzialnie podzielić z tymi, którzy są na podobnym etapie życia jak ja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Marcin Gomułka: Weszliśmy w małżeństwo trochę z rozpędu. Zaczęliśmy się nawracać dwa lata przed ślubem, a mieliśmy już za sobą rok znajomości. Chcieliśmy zmienić nasze życie. Wydawało się nam, że w tym momencie już będzie z górki, ale okazało się, że będziemy musieli ciągle stawać w prawdzie.

‥ Dla kogo prowadzicie rekolekcje?

Monika: Wierzę, że te rekolekcje potrzebne są nam wszystkim. Nam, prowadzącym, i tym, którzy przyszli nas wysłuchać. To jest niesamowita łaska, której dostąpiliśmy, że jesteśmy zapraszani w różne miejsca, żeby podzielić się kawałkiem własnego życia. Kiedy mówimy do ludzi, to pierwszymi, którzy tego słuchają, jesteśmy my sami. Jest to dla nas kolejna okazja, żeby się nawracać.

‥ Dlaczego ewangelizujecie?

Marcin: Pierwsza misja ewangelizacyjna odbywa się w naszym domu. My oczywiście możemy się zatrzymać na tej wzajemnej miłości małżonków i tę łaskę daną od Boga zatrzymać w domu, ale przecież małżeństwo jest przekazywaniem życia, również tego duchowego, i chcemy to nasze życie oddane Bogu przekazywać dalej w Kościele.

Monika: Oczywiście pierwszymi odbiorcami naszego życia są nasze dzieci, które potem dalej czerpią życie z nas, obserwując nasze życie.

‥ Seks nie jest dla was tematem tabu na spotkaniach?

Marcin: Nie chcemy moralizować. Możemy tylko radzić i dzielić się tym, czego sami doświadczyliśmy. Seks nie jest czymś banalnym i prostym, to intymność. W naszym małżeństwie brakowało na początku tej intymności. Oczywiście chcieliśmy się obdarzać miłością pełną, ale nie potrafiliśmy tego czynić, nawet na podstawowym poziomie naszej cielesności.

Reklama

Monika: Bo wracała nasza przeszłość. Wracała przedmałżeńska nieczystość, która nas poraniła.

Marcin: Seks źle użyty bardzo rani. A przecież seksualność to jest motor napędowy naszego życia. Młodzież odwraca się od Kościoła, od wartości, które były normatywne dla większości społeczeństwa jeszcze jakiś czas temu. Chcemy żyć wygodnie i bezpiecznie i chcemy, żeby Kościół sam z siebie „załatwił” nam dobre życie. Jedno jest pewne – Pan Jezus jest z nami i my doświadczamy Jego obecności. I nie ma to nic wspólnego z grzecznością, jakimiś sztywnymi normami.

Monika: Jeżeli młodzi ludzie nie będą mieli żywej relacji z Bogiem, to wszelkie normy będą dla nich bardzo trudne do przyjęcia. Wierzę, że Pan Bóg posługuje się historią naszego poranionego małżeństwa, by uzmysławiała innym, że można żyć inaczej.

‥ Idealny mąż to...

Monika: Od zawsze było we mnie pragnienie, aby mój przyszły mąż był wierny, czysty, żeby dawał mi poczucie bezpieczeństwa. Teraz wiem, że mój mąż chce kroczyć drogą Chrystusa, a to sprawia, że jestem szczęśliwa. Wierzę, że Bóg wyposaża mojego męża w cechy, które będą pozwalały budować trwałość naszego małżeństwa.

‥ A idealna żona?

Marcin: Powinna być odważną, dobrą organizatorką życia domowego. Powinna być wyrozumiała, żeby rozumiała i przyjmowała partnera takim, jakim jest, oraz współczująca.

Podziel się:

Oceń:

+6 -1
2022-02-11 09:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst