Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szwajcaria

Perspektywy ewangelizacji

W dniach 26-30 maja w St. Gallen sekretarze generalni Episkopatów Europy mówili o znakach nadziei, ale także o wielu niepewnościach związanych z przyszłością Kościoła w Europie. W spotkaniu uczestniczyli sekretarze generalni lub ich zastępcy 30 Konferencji Biskupich z 40 krajów europejskich. Konferencję Episkopatu Polski reprezentował ks. prał. Lucjan Skolik - zastępca sekretarza generalnego.
Komunikat ogłoszony po obradach stwierdza, że takie zjawiska, jak utrata punktów odniesienia, rozmywanie się wartości, szerzenie się dwuznacznych i sekciarskich doświadczeń religijnych, antysemityzmu oraz narastająca nowa forma ubóstwa powodują dezorientację i budzą poważne obawy o przyszłość Europy.
Uczestnicy spotkania podkreślili, że trwającej obecnie w tej części świata silnej dechrystianizacji można będzie stawić czoła tylko na zasadzie „umiejętnego łączenia innowacji i tradycji”. Nie przeciwstawiają się one sobie, ale są ściśle ze sobą powiązanymi koncepcjami.
Wiele miejsca podczas obrad poświęcono też zagadnieniom bioetycznym, dotyczącym badań naukowych nad komórkami macierzystymi, zarodkami i mózgiem.

Belgia

Mocne „Nie” biskupów

Episkopat Belgii skrytykował plany legalizacji adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Debatę w tej sprawie ma podjąć niebawem parlament. W Brukseli 31 maja opublikowano odpowiednie oświadczenie biskupów.
„W obecnym kontekście promowana jest idea, że pary homoseksualne są prostą odmianą par heteroseksualnych. Przyzwolenie na nazywanie «małżeństwem» pary mężczyzn lub kobiet jest już odwróceniem znaczenia słowa «małżeństwo». Legalizacja adopcji pogłębia jeszcze bardziej chaos, jaki panuje w sferze seksualnej” - podkreślają biskupi. W deklaracji Wybrać małżeństwo z 1998 r., biskupi Belgii zakomunikowali, że nie są wrogami prawnej regulacji statusu par homoseksualnych, jednak bez traktowania ich jako małżeństwa. Taki układ mógłby pozostać legalny, lecz w żadnym wypadku nie może zastąpić małżeństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Izrael

Kryzys w patriarchacie

Abp Kornelios do wyboru nowego patriarchy będzie zarządzał patriarchatem greckoprawosławnym w Jerozolimie - taką decyzję podjął zebrany 29 maja w Jerozolimie Święty Synod tego Kościoła. Abp Kornelios ma 69 lat i kieruje trybunałem kościelnym pierwszej instancji.
W minionym tygodniu zgromadzeni w Stambule zwierzchnicy światowego prawosławia zadecydowali, że cofną swe uznanie dla dotychczasowego patriarchy Ireneusza, oskarżanego o sprzedaż Żydom własności kościelnej we wschodniej części Jerozolimy.
Sprawa ma wymiar polityczny. Na cofnięcie uznania patriarsze muszą się zgodzić także rządy państw, na których terenie sprawuje on swą jurysdykcję - Izraela, Jordanii oraz Autonomii Palestyńskiej. W minionym tygodniu uczyniła tak Jordania, w dekrecie podpisanym przez króla Abdullaha.
Izrael twierdzi, że nie zaaprobuje żadnego patriarchy, który sprzeciwiłby się sprzedaży własności Żydom.
Dotychczasowy patriarcha Ireneusz usiłuje obecnie uzyskać poparcie władz Autonomii Palestyńskiej.

Niemcy, USA

Polskie procesje

W Monachium i na Manhattanie Polonia aktywnie uczestniczyła w przygotowaniach i samych procesjach Bożego Ciała.
W kilkunastotysięcznej procesji monachijskiej 26 maja uczestniczyła 600-osobowa grupa Polaków i Polonii z Polskiej Misji Katolickiej w tym mieście. Polaków wyróżniały stroje ludowe, które wzbudzały zainteresowanie Bawarczyków. Procesję prowadził kard. Friedrich Wetter - metropolita archidiecezji Freising-Monachium.
Inny charakter miała procesja eucharystyczna w Nowym Jorku. Odbyła się 29 maja, a przygotowali ją Ojcowie Paulini z parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika. Była znaczącym wydarzeniem w tych miejscach pluralistycznego Manhattanu, którymi przechodziła. Niektórzy z przechodniów podchodzili zaciekawieni i pytali o znaczenie procesji, czasem dołączając do grupy. W procesji wzięły udział grupy, działające przy paulińskiej parafii: Jasnogórska Rodzina Różańcowa, Towarzystwo Imienia Jezus, młodzieżowy chór „Przyjaźń”, Odnowa w Duchu Świętym, dzieci pierwszokomunijne i uczniowie polskiej szkoły. Przygotowaniem do procesji była sobotnia adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez Wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym.

Reklama

Piotr Małoszewski - Monachium
O. Michał Czyżewski - Nowy Jork

Ludzie

Kard. Camillo Ruini wyraził wdzięczność Krakowowi i Polsce, „gdzie Karol Wojtyła otrzymał życie, wiarę i swoje podziwu godne bogactwo chrześcijańskie i ludzkie, które stało się darem dla Rzymu, Włoch i całego świata”. Mówił o tym 30 maja na otwarciu obrad 54. posiedzenia plenarnego włoskiego Episkopatu. „Pamiętamy Jana Pawła II przede wszystkim jako męża Bożego, spontanicznie i stale na nowo pogrążonego w modlitwie, który upodobnił się do kapłaństwa Chrystusa i oddał się całkowicie Maryi, do tego stopnia, iż mógł powiedzieć: «Msza św. w sposób absolutny stanowi centrum mego życia i każdego mego dnia». A jednak ta ogromna bliskość z Bogiem nie oddaliła go wcale od ludzi, lecz przeciwnie - uczyniła z niego powszechnie umiłowanego brata i ojca, również dla niekatolików” - stwierdził kard. Ruini.

Kard. Camillo Ruini urodził się w 1931 r. w północnych Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r., a biskupie w 1983 r. Od 1991 r. jest wikariuszem generalnym Jego Świątobliwości na diecezję rzymską, archiprezbiterem patriarchalnej archibazyliki laterańskiej i wielkim kanclerzem Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Kilka miesięcy wcześniej Ojciec Święty mianował go przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch.

Francja

Pod hasłem: Z Bogiem służyć ludziom i pokojowi w dniach 27-29 maja odbywała się w Lourdes 47. Międzynarodowa Pielgrzymka Wojskowa. Wzięło w niej udział ok. 15 tys. pątników w mundurach: żołnierzy i oficerów oraz rodzin i osób współpracujących z siłami zbrojnymi, z ponad 30 krajów wszystkich kontynentów. Wśród nich było 196 osób z Polski.

Arabia Saudyjska

Saudyjska policja religijna Muttawa aresztowała pastora Vijaya Kumara i 7 innych protestantów z tego kraju. Nie ma informacji o ich losie ani o miejscu pobytu.
W Arabii Saudyjskiej istnieje zakaz wyznawania jakiejkolwiek innej religii poza islamem, a wszelkie oznaki religijne są surowo zabronione i karane.

Rosja

Na 13 czerwca moskiewski sąd wyznaczył rozpatrzenie odwołania adwokatów dwojga pracowników Muzeum im. Sacharowa, skazanych 27 marca na grzywny za „podżeganie do nienawiści narodowej i religijnej”. Obrona poprosiła o cofnięcie wyroku, wydanego przez stołeczny Sąd Dzielnicy Tagańskiej, na dyrektora Muzeum Jurija Samodurowa i jego współpracownicę Ludmiłę Wasiłowską. Musieli oni zapłacić po 100 tys. rubli (ok. 3,6 tys. dolarów) za zorganizowanie w salach muzeum wystawy: Ostrożnie, religia!, którą prawosławni uznali za bluźnierstwo i naigrawanie się z uczuć ludzi wierzących. Prokurator wnosił o 3,5 roku więzienia, zakaz pracy oraz domagał się zniszczenia kwestionowanych dzieł.

Tydzień na świecie

Papież Benedykt XVI mianował nowego arcyprezbitera rzymskiej Bazyliki św. Pawła za Murami - abp. Andreę Cordero Lanza di Montezemolo.

We Francji przeciwko konstytucji było 57,26 % głosujących. Frekwencja wyniosła ponad 70%. Traktat odrzucili również Holendrzy - 62,1% uprawnionych głosowało „przeciw”. To - zdaniem najważniejszych tytułów prasy europejskiej - „śmiertelny cios” dla tego dokumentu.

2 dni po odrzuceniu przez Francuzów unijnej konstytucji prezydent Jacques Chirac przyjął dymisję premiera Jeana-Pierre’a Raffarina. Jego następcą mianował dotychczasowego ministra spraw wewnętrznych Dominique’a de Villepina, który otrzymał też zadanie sformowania nowego gabinetu.

Izba Reprezentantów Kongresu USA poparła międzypartyjny projekt ustawy w sprawie zwiększenia funduszy federalnych na badania nad komórkami macierzystymi pochodzącymi od poczętych dzieci w embrionalnym stadium rozwoju. Prezydent George W. Bush powtórzył, że zawetuje ustawę, i wezwał do poszukiwania alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich może być rozszerzenie badań nad komórkami pochodzącymi z krwi pępowinowej. Taki projekt przyjęli również amerykańscy kongresmani.

Do respektowania praw człowieka i otwarcia archiwów II wojny światowej wezwał Rosję Parlament Europejski. Jego członkowie przekonywali też Moskwę, by nie postrzegała rozpowszechniania się demokracji w sąsiednich krajach jako zagrożenia dla siebie. Tymczasem Duma przyjęła uchwałę o „niedopuszczalności fałszowania historii”, która ma być odpowiedzią na uchwały podjęte przez polski Sejm, parlamenty krajów bałtyckich, Senat USA i PE, stwierdzające m.in., że koniec wojny odznaczał dla Europy Środkowej tyranię narzuconą przez ZSRR. Rosyjscy deputowani potępili apele o przeprosiny za okupację państw nadbałtyckich i stwierdzili, że II wojna zaczęła się nie od paktu Ribbentrop-Mołotow, tylko od „zmowy monachijskiej w 1938 r., która umożliwiła rozczłonkowanie Czechosłowacji”.

Duże ogłoszenia reklamowe i plakaty na stacjach metra w Londynie mają przez całe lato zachęcać młodych ludzi do podejmowania decyzji o wstąpieniu do seminarium duchownego lub do zakonu. Po raz pierwszy w ten właśnie sposób Kościół katolicki Anglii i Walii chce budzić powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Według Krajowego Wydziału ds. Powołań, po śmierci Jana Pawła II na Wyspach Brytyjskich dał się zauważyć wyraźny wzrost próśb o informacje nt. kapłaństwa i życia konsekrowanego. Przyczynił się do tego później także program Monastery, nadany w stacji telewizyjnej BBC-2.

Sąd Miejski w Moskwie skazał byłych szefów koncernu naftowego Jukos - Michaiła Chodorkowskiego i Płatona Lebiediewa na karę 9 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej (obozie pracy).

Walka na pierwszej linii frontu w charakterze „mięsa armatniego”, tortury i narkomania - taki los spotyka ponad 300 tys. dzieci na świecie (głównie w Afryce i Azji), które uczestniczą w wojnach i konfliktach zbrojnych jako żołnierze - podał UNICEF w Międzynarodowym Dniu Dziecka (na skutek wojen zginęło w ostatniej dekadzie 2 mln dzieci, 6 mln zostało rannych i okaleczonych, a 17 mln migrowało ze swojego miejsca zamieszkania).

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 9, 38-40.

Więcej ...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

2024-05-22 20:31

Jasna Góra/Facebook

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele