Reklama

Porady prawnika

Postępowanie administracyjne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Każdy, kto jest niezadowolony z decyzji administracyjnej, ma prawo ją zaskarżyć.
W postępowaniu administracyjnym mamy dwuinstancyjność. Oznacza to, że każda sprawa najpierw jest rozpatrywana przez organ pierwszej instancji, ten który wydaje w danej sprawie decyzję. Jeśli nie zgadzamy się z nią, możemy wnieść od tej decyzji odwołanie do organu drugiej instancji, ale za pośrednictwem tego organu, który decyzję wydał. Mamy na to 14 dni, licząc od dnia, w którym decyzję odebraliśmy lub gdy została ogłoszona ustnie. Odwołanie nie wymaga szczególnej formy, ale należy przedstawić wszystkie okliczności, które towarzyszą sprawie. Decyzja wydana przez organ administracyjny przed uprawomocnieniem się nie podlega wykonaniu, chyba że posiada rygor natychmiastowej wykonalności. Nasze odwołanie możemy, oczywiście, wycofać, ale tylko zanim zapadnie decyzja z odwołania.
Pamiętajmy, że organ odwoławczy nie może wydać decyzji na niekorzyść strony, która się odwołuje, chyba że decyzja rażąco narusza prawo lub interes społeczny. Dalsze dochodzenie sprawiedliwości może toczyć się przed sądem administracyjnym, w którym od 1 stycznia 2004 r. obowiązują zasadnicze zmiany. Wprowadzono w nim dwie instancje. Mamy teraz:

wojewódzkie sądy administracyjne jako pierwsza instancja; Naczelny Sąd Administracyjny jako druga instancja.

Skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego wnosimy w terminie 30 dni za pośrednictwem organu, z decyzją którego się nie zgadzamy. Na przekazanie jej sądowi organ ten ma również 30 dni. Wniesienie skargi nie wstrzymuje jednak wykonania aktu, ale sąd lub dany organ mogą wstrzymać wykonanie decyzji, jeśli uznają to za konieczne (możemy o to wnioskować).
Od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego przysługuje skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Możemy ją wnieść sami, ale kasacja musi być sporządzona przez adwokata lub radcę prawnego (doradcę podatkowego - w sprawach podatkowych lub rzecznika patentowego - w sprawach własności przemysłowej). Orzeczenie NSA jest ostateczne.
W toku postępowania administracyjnego wydawane są często postanowienia (nie decyzje!). Na niektóre z nich, a wynika to z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, możemy złożyć zażalenie (organ administracyjny, wydając postanowienie, informuje nas o możliwości wniesienia zażalenia). Mamy na to 7 dni, licząc od daty doręczenia postanowienia.
Oto przykład sprawy, która toczyła się w postępowaniu administracyjnym:
Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności wciąż rodzi wiele nieporozumień, które znajdują swój finał w sądzie. Tak też było w przypadku właścicieli garaży w jednym z miast wojewódzkich, którzy są jednocześnie współużytkownikami wieczystymi gruntu, na którym wybudowano owe garaże.
Właściciele owych garaży wystąpili o przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu we własność. Niestety, otrzymali odmowę, bo jednym z warunków było, by wszyscy współużytkownicy wystąpili z takim wnioskiem do 31 grudnia 2002 r. W tym przypadku nie było jednomyślności i dlatego wniosek rozpatrzono odmownie. Sprawa znalazła się w wojewódzkim sądzie administracyjnym, ale ten podzielił stanowisko organu administracyjnego, który wydał odmowną decyzję.
Wojewódzki sąd administracyjny zauważył, że wnioskujący nie byli bezradni, nie mając zgody wszystkich właścicieli garaży. Jeśli niektórzy z nich nie byli sprawą zainteresowani, to ci, którzy chcieli przekształcenia, mogli wystąpić do sądu, by ten wydał stosowne orzeczenie w tej sprawie. Ważne tylko, by uczynili to przed upływem terminu do wniesienia wniosku, czyli mieli na to czas do 31 grudnia 2002 r. Termin ten dotyczył wnoszenia wniosków, a orzeczenie sądowe w tej sprawie miało właśnie mieć taki charakter.
Współużytkownicy wieczyści gruntu pod garażami nie uczynili tego, a zatem nie mogą skorzystać z prawa do przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.
Artykuł kodeksu cywilnego 199 mówi, że do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W przypadku braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia sprawy przez sąd, który uwzględni cel danej czynności oraz interes wszystkich współwłaścicieli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Rodzina Ulmów pokazała, jak żyć miłością

2024-09-06 08:36

Ze zbiorów krewnych rodziny Ulmów

To wspaniała rodzina, która pokazała, jak należy szanować, jak należy pomagać drugiemu człowiekowi, jak należy przede wszystkim żyć miłością - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji pierwszej rocznicy beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Więcej ...

TVP3 Lublin ściągnęło transmisję Mszy Świętej z ramówki

2024-09-06 08:49

Karol Porwich/Niedziela

W szeroko pojętym interesie społecznym i publicznym wnioskujemy o bezzwłoczne przywrócenie na antenę TVP3 Lublin transmisji niedzielnej (oraz świątecznych) Mszy Świętej o godzinie 10:00.

Więcej ...

Pomorskie/ Pożar składu styropianu i hali; z ogniem walczy 21 zastępów

2024-09-06 16:14
06.09.2024. Pożar składowiska styropianu w Łebieńskiej Hucie

PAP/Andrzej Jackowski

06.09.2024. Pożar składowiska styropianu w Łebieńskiej Hucie

21 zastępów straży pożarnej walczy z ogniem składu styropianu i hali w Łebieńskiej Hucie w powiecie wejherowskim (Pomorskie). Obecnie nie ma osób poszkodowanych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Wiadomości

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Męczennik w dominikańskim habicie

Święci i błogosławieni

Męczennik w dominikańskim habicie

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Mielec:

Wiadomości

Mielec: "My chcemy Boga w książce, w szkole!" - tak...

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Wiadomości

Zabawa minister edukacji w nadczłowieka

Córka Hołowni nieprzyjęta do katolickiej szkoły. B....

Wiadomości

Córka Hołowni nieprzyjęta do katolickiej szkoły. B....