Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Chrystus nie jest Pasterzem wilków

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Tym, co nas rzeczywiście może wyganiać do świata, żeby głosić Ewangelię, to zachwyt nad Barankiem - mówił metropolita łódzki podczas przyjęcia czterech alumnów z Seminarium Redemptoris Mater w Łodzi do grona kandydatów do święceń.

14 lutego, we wspomnienie św. Cyryla i św. Metodego, odbył się obrzęd kandydatury do Święceń Diakonatu i Prezbiteratu. Mszy św. w łódzkiej katedrze przewodniczył abp Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Bardzo cieszymy się, że doczekaliśmy momentu, kiedy pierwszy raz w historii naszego Seminarium Redemptoris Mater w Łodzi zostaną przyjęci nowi alumni do grona kandydatów do święceń - mówił na wstępie ks. Michał Jaworski, rektor.

Podczas homilii metropolita łódzki zwrócił uwagę, że w dzisiejszej Ewangelii odczytujemy zachętę do modlitwy za wszystkich, którzy już zostali powołani. W polskim tłumaczeniu rozumiemy, że „Pan wyprawia robotników na żniwo”, natomiast po grecku czytamy „aby Pan wyrzucił, wygnał robotników na swoje żniwo”. - Problem Pana polega na tym, że ma wokół siebie zebranych uczniów i to może być cały tłum, tylko żeby poszli do misji, to trzeba ich wygnać. Są przy Jezusie, ale nie mają ochoty wychodzić, więc proście Pana, żeby ich wyrzucił, tych których ma przy sobie, żeby ich wygonił do misji - tłumaczył pasterz łódzki.

Przy tym fragmencie wielu z nas może zastanawiać się, dlaczego tak często pojawia się niechęć do pójścia na misję. Odpowiedź przychodzi w liturgii słowa, która podaje, że przed tym powołaniem zatrzymuje strach i obawa przed wejściem jak owce między wilki. - Zawsze powtarzam przy tej Ewangelii takie zdanie, że owce rzeczywiście powinny się bać, kiedy idą między wilki, ale nie powinny się bać tego, że zostaną zjedzone. Jest większy strach, który owce powinny mieć w sobie. Jest strach o to, żeby się nie stały wilkami. Największy strach powinien być owco przed tym, byś nie stała się wilkiem. Jak staniesz się wilkiem, to stracisz Pasterza, bo Chrystus nie jest Pasterzem wilków, Chrystus jest Pasterzem owiec - podkreślał metropolita łódzki.

Reklama

Arcybiskup Ryś wskazał na doświadczenie komunii z Jezusem, które może złamać strach przed wilkami. Owce ratuje fascynacja Barankiem, który posyła je między wilki. Musimy zauważyć, że Dobra Nowina zawiera się w byciu podobnym do Branka, nie do wilków. - Tym, co nas rzeczywiście może wyganiać do świata, żeby głosić Ewangelię, to jest ten zachwyt nad Barankiem, nad Jezusem, to jest doświadczenie spotkania z Nim, które czyni cię innym człowiekiem, komunia z Nim, która cię przemienia. Jezus nie ma innych narzędzi, żeby nas wyganiać, to wygnanie wynika z wewnętrznego przynaglenia - muszę pójść - powiedział metropolita łódzki.

Nawiązując do dzisiejszego wspomnienia, abp Ryś przypomniał, aby alumni podążając do kapłaństwa, mieli pasję ewangelizowania razem w służbie jedności, a nie w duchu ekskluzywizmu, czyli według swoich przekonań. Życzył alumnom, aby doświadczyli spotkania z Jezusem, które ich w pełni zafascynuje.

Po homilii kandydaci do diakonatu publicznie wyrazili swoją gotowość do przyjęcia w przyszłości święceń diakonatu i prezbiteratu.

21. września 2019 r. Abp Grzegorz Ryś erygował Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater w Łodzi. Jest to drugie w Polsce, a sto dwudzieste piąte na świecie tego typu seminarium. Pierwsze otworzył w Rzymie papież Jan Paweł II w 1988 r., jako odpowiedź na potrzebę towarzyszenia przez księży rodzinom z Drogi Neokatechumenalnej, wyjeżdżającym na misje w najbardziej zsekularyzowane rejony świata. Dwa lata później powstało seminarium Redemptoris Mater w Warszawie, które doprowadziło już do kapłaństwa ponad 130 księży. Seminaria te przygotowują kandydatów z różnych krajów do posługi w dziele Nowej Ewangelizacji najpierw w diecezji, a później na misjach. Warunkiem rozpoczęcia formacji jest gotowość bycia posłanym na cały świat.

Podziel się:

Oceń:

2022-02-15 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

59. Męski Publiczny Różaniec w Piotrkowie Trybunalskim

Archiwum prywatne

Więcej ...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Karol Porwich/Niedziela

Maryja ukazywała się w Fatimie raz w miesiącu od 13 maja do 13 października 1917 roku. Z objawieniami fatimskimi i ich historią związane są fascynujące fakty, wciąż niestety mało znane lub zapomniane. Przypominamy kilka z nich.

Więcej ...

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...