Reklama

Żeglarze na Jasnej Górze

„Chodziła Matka Boska po morzu”

Niedziela Ogólnopolska 32/2005

Zespół „Drake” podczas wykonywania pieśni „Wypłyń na głębię” w Kaplicy Cudownego Obrazu

Michał Braszczyński

Zespół „Drake” podczas wykonywania pieśni „Wypłyń na głębię” w Kaplicy Cudownego Obrazu

Religijność ludzi morza jest czymś naturalnym, choć nie zawsze związanym z typową religijną praktyką. Bo jak nie odwołać się do Boga, oddając swój los w posiadanie tak potężnego i niszczącego żywiołu, jakim jest woda? Lecz nie tylko lęk i bezradność wobec sił natury każą żeglarzom wzywać opieki Bożej. Bezkres morskiej przestrzeni wywołuje bowiem podświadome pragnienie zbliżenia się do Stwórcy - najbezpieczniejszej i najbardziej upragnionej Przystani naszego życia. Dlatego wśród żeglarzy istnieje piękne powiedzenie: „Kto chce się nauczyć modlić, niech popłynie na morze”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za tych, co na morzu...

To właśnie modlitwa stała się elementem jednoczącym pasjonatów żeglugi morskiej i śródlądowej na Jasnej Górze 23 lipca br. na I Pieszej Pielgrzymce Żeglarzy i Jasnogórskich Spotkaniach Szantowych „Rubin ’05”. Mottem spotkania stały się słowa Jana Pawła II: Nie lękaj się, wypłyń na głębię, zaś nazwa „Rubin” została zaczerpnięta z wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Ucieczka grzesznych, zaczynającego się od słów: „Chodziła Matka Boska po morzu”. Głównym inicjatorem pielgrzymki i festiwalu był Marek Szurawski - członek Fundacji Kultury Morskiej, od wielu lat popularyzator szant i kultury żeglarskiej w Polsce, a organizatorami - Fundacja Kultury Morskiej oraz Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”. „Pomysł kiełkował w mojej głowie przez 15 lat - wyznaje Marek Szurawski. - Będąc kiedyś w Liverpoolu na jednym z festiwali marynistycznych, doświadczyłem niezwykłych wrażeń: oto na nabrzeżu portowym zebrało się kilkaset ludzi, którzy przez 5 godzin modlili się, śpiewając religijne hymny morskie. W tych pieśniach zawierzali Bogu życie i zdrowie ludzi morza”.
Podczas pielgrzymki na Jasną Górę, która miała swój początek w Olsztynie k. Częstochowy, modlono się za wszystkich ludzi pływających po morzach i jeziorach, również za tych, którzy odeszli już na wieczną wachtę. Pielgrzymów powitał o. Kazimierz Maniecki - podprzeor Jasnej Góry. Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu sprawował ks. Grzegorz Woźniak - duszpasterz ludzi morza z archidiecezji lubelskiej. W swej homilii podkreślił, że Chrystus - Największy Nawigator świata wybrał na swoich uczniów właśnie ludzi morza. Prosił też, aby Matka Jezusa - Gwiazda Morza utrzymywała żeglarzy we właściwym kursie i pomagała odnaleźć kierunek wszystkim zagubionym.

„Kto śpiewa, dwa razy się modli...”

Religijne pieśni morskie, których tradycja sięga czasów Kolumba, są bardzo popularne w Anglii, Francji i Stanach Zjednoczonych. Obecnie, dzięki trwającemu od ponad 25 lat polskiemu ruchowi szantowemu, a także dzięki Jasnogórskim Spotkaniom Szantowym „Rubin”, mają one szansę rozwinąć się także w Polsce. W dniu pielgrzymki na Jasnej Górze swoją inaugurację miał koncert hymnów i religijnych pieśni morskich, polskich i ze świata, przeplatanych fragmentami poezji. Gości powitał i zespoły zaprezentował o. Robert M. Łukaszuk. Wśród wykonawców znaleźli się popularni artyści polskiej muzyki szantowej: „Ryczące Dwudziestki”, „Stare Dzwony”, „Gdańska Formacja Szantowa”, „Flash Creep”, „Drake”, Ula Kupała, Dominika Żukowska oraz specjalnie zaproszony zespół z Kaszub. Publiczność miała okazję wysłuchać m.in. nietypowej wersji Barki, śpiewanej a cappella przez 5 mężczyzn z zespołu „Ryczące Dwudziestki”. Uzupełnieniem tej części programu była prelekcja o. Józefa Stępnia, paulina, zatytułowana Tajemnica morza w Biblii.
Marynistyczne akcenty były także podczas Apelu Jasnogórskiego.
W drugiej części koncertu, po Apelu Jasnogórskim, szantowcy zaprezentowali najpiękniejsze żeglarskie ballady i nastrojowe piosenki morskie.
Zwieńczeniem pielgrzymki i festiwalu był koncert, który odbył się następnego dnia w altanie w Parku Staszica.

Ucieczka grzesznych

Konstanty I. Gałczyński

Chodziła Matka Boska po morzu,
Matka Boska, ucieczka grzesznych,
a księżyc już się w kołysce położył,
a wieczór był wietrzny i śmieszny.

I zjechali się różni grzesznicy
pod stopy Bogurodzicy
łodziami i okrętami.

Dała każdemu po rubinie
- Będzie świecił ci - mówi - nie zginiesz.
Ucieczka grzesznych, modlę się za wami.

Odpłynęli grzesznicy na głębiny
z sercami krzyczącymi jak orkiestry,
potopiły się w morzu rubiny,
zaplątały się w wodorosty.

W noc pogodną rubinowe lśnienie.
Te rubiny na dnie morza - rozgrzeszenie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 14, 22-25.

Więcej ...

Prezydenci Polski i Cypru o Ukrainie, Bliskim Wschodzie, UE i wzajemnych relacjach

2024-05-23 15:16

PAP/Paweł Supernak

Ukraina, sytuacja na Bliskim Wschodzie, polityka wewnątrz Unii Europejskiej i wzajemne relacje, w tym m.in. rozwój turystyki - to tematy poruszone podczas spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Cypru Nikosem Christodoulidesem. Prezydent Duda podziękował za "zdecydowaną postawę" Cypru wobec Rosji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania