Reklama

Porady prawnika

Dodatki do renty i emerytury cd.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasiłek pielęgnacyjny

Przede wszystkim nie przysługuje osobie, która jest uprawniona do dodatku pielęgnacyjnego. Zasiłek ten reguluje ustawa o zasiłkach rodzinnych i może go otrzymać:

niepełnosprawne dziecko,

osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 lat, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,

osoba, która ukończyła 75 lat (bez orzekania o jej stanie zdrowia),

osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 lat, która ma orzeczoną umiarkowaną niepełnosprawność, jeżeli ta powstała w wieku przed ukończeniem 21. roku życia.

Zasiłek pielęgnacyjny ma charakter pomocniczy, natomiast dodatek pielęgnacyjny ma charakter ubezpieczeniowy - te dwa zasiłki regulują inne ustawy. Dodatek pielęgnacyjny, o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, jest nierozerwalnie związany ze świadczeniem emerytalnym lub rentowym.

Dodatek za tajne nauczanie

Przysługuje nauczycielom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie. Dodatek ten przysługuje również nauczycielom, którzy przed dniem 1 września 1939 r. nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz Wolnego Miasta Gdańska, jeżeli nie pobierają takiego dodatku z innego tytułu. Przyznanie dodatku następuje na wniosek zainteresowanego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego

Do jego renty przysługuje dodatek pielęgnacyjny z tytułu zaliczenia do I grupy inwalidzkiej lub z tytułu ukończenia 75 lat życia, a w przypadku posiadania uprawnień kombatanckich - również dodatek kombatancki, ryczałt energetyczny i dodatek kompensacyjny.

Dodatek kombatancki

Reklama

Przysługuje osobom, którym nadano status kombatanta, zgodnie z ustawą o kombatantach i osobach represjonowanych podczas wojny i po wojnie.

Dodatek dla sieroty zupełnej

Jest to dodatek do renty rodzinnej w sytuacji, gdy dziecko utraciło oboje rodziców. Zgodnie z wyrokiem Sądu Administracyjnego w Krakowie z 13 stycznia 1997 r., sierotą zupełną jest dziecko, którego jedno z rodziców nie żyje, a drugie nie jest znane. Wysokość tego dodatku nie podlega opodatkowaniu i nie podlega egzekucji.

Dodatek dla deportowanych

Osoby osadzone w obozach pracy lub deportowane do pracy przymusowej otrzymują comiesięczne świadczenie pieniężne. Jego wysokość uzależniona jest od długości trwania pracy przymusowej.

Świadczenie pieniężne dla żołnierzy

Przysługuje osobom z zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i w batalionach budowlanych. Wypłacanie jest uzależnione od liczby przepracowanych miesięcy.

Dodatek kompensacyjny

Ustawa z dnia 11 października 2002 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych w istotny sposób zmieniła uprawnienia kombatantów, inwalidów wojennych i osób represjonowanych oraz ich rodzin. Ustawa ta zastąpiła niektóre uprawnienia przewidziane w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego świadczeniem pieniężnym, nazwanym dodatkiem kompensacyjnym. Dodatek ten jest wypłacany od 1 stycznia 2003 r. Przysługuje tym kombatantom i innym osobom uprawnionym oraz wdowom i wdowcom pozostałym po tych osobach, którzy są emerytami bądź inwalidami lub pobierają uposażenie w stanie spoczynku albo uposażenie rodzinne.

Dług po zmarłym bracie

Jedna z Czytelniczek ma taki oto problem. W 2003 r. zmarł jej brat, który co prawda nie zamieszkiwał z nią, ale był pod tym samym adresem zameldowany. Brat miał prawdopodobnie dług w banku, bo ten odnalazł naszą Czytelniczkę i zażądał spłacenia długu. Czytelniczka pyta, czy musi spłacać dług brata?
Mamy za mało danych, by odpowiedzieć na to pytanie. Wiemy, że brat nie miał żony i dzieci, ale nie wiemy, czy jest jeszcze jakieś rodzeństwo (lub dzieci tego rodzeństwa i czy żyją rodzice naszej Czytelniczki, a zatem również rodzice zmarłego.
Jeśli jedyną spadkobierczynią po bracie jest Czytelniczka, a pamiętajmy, że dziedziczymy również długi zmarłego, dług pozostaje długiem i trzeba go spłacić. Gdyby nasza Czytelniczka przyjęła spadek z dobrodziejstwem inwentarza, odpowiadałaby za długi do wysokości wartości spadku, a nie z własnego majątku. A że dóbr materialnych brat nie miał, bank nie mógłby się domagać od niej spłaty zadłużenia. Niestety, na przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest już za późno. Być może jest jednak jeszcze jakieś rodzeństwo lub żyją rodzice zmarłego. Wtedy wszyscy dziedziczą ten dług w stosownych częściach. W każdym przypadku trzeba jednak przeprowadzić postępowanie spadkowe, czyli wnieść do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Bryl do proboszczów: nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami

2024-05-31 19:47

flickr.com/episkopatnews

- Pamiętajcie, że nie jesteście urzędnikami kościelnymi, ale pasterzami, którzy mają być blisko powierzonych im ludzi - mówił bp Damian Bryl. W katedrze św. Mikołaja w Kaliszu biskup kaliski wręczył kapłanom dekrety proboszczowskie.

Więcej ...

Bielsko-Biała: pogrzeb biskupa Janusza Zimniaka

2024-05-31 23:07

diecezja.bielsko.pl

Kardynałowie i biskupi uczestniczyli 31 maja br. w katedrze w Bielsku-Białej w uroczystym pogrzebie biskupa pomocniczego seniora diecezji bielsko-żywieckiej Janusza Zimniaka. Ciało duchownego, który przeżył 90 lat, w tym 44 jako biskup i 68 jako kapłan, spoczęło w grobie zasłużonych kapłanów na bielskim cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Więcej ...

XXIII Radomszczańskie Dni Rodziny - Słowo pasterskiego zaproszenia

2024-06-01 13:57
Rozpoczęcie XXI Radomszczańskich Dni Rodziny, 5 czerwca 2022

Maciej Orman/Niedziela

Rozpoczęcie XXI Radomszczańskich Dni Rodziny, 5 czerwca 2022

XXIII Radomszczańskie Dni Rodziny - Słowo pasterskiego zaproszenia dla wspólnot parafialnych miasta Radomska i całego Regionu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Święty Justyn

Święci i błogosławieni

Święty Justyn

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz