Ukraina: prezydent Zełenski podpisał rozporządzenie o powszechnej mobilizacji
PAP
PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał w czwartek późnym wieczorem dekret o powszechnej mobilizacji - potwierdziła wcześniejsze doniesienia Reutersa ukraińska agencja prasowa Unian.
Powołując się na tekst dekretu, umieszczonego na stronie internetowej prezydenta, agencja poinformowała, że mobilizacja zostanie przeprowadzona w ciągu 90 dni od dnia jego ogłoszenia.
Prezydent, jak wyjaśniono w dokumencie, podjął decyzję o powszechnej mobilizacji w związku z agresją wojenną Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie - w celu zapewnienia obrony państwa, wsparcia sił zbrojnych Ukrainy. (PAP)
Ukraina/ Władze: rozpoczyna się ewakuacja cywilów z Mariupola
PAP
PAP/EPA/ALISA YAKUBOVYCH
Rozpoczyna się ewakuacja cywilów z położonego na wschodzie Ukrainy Mariupola - poinformował w sobotę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Zawieszenie broni z Rosjanami ma trwać od godz. 9 do 16, a ewakuacja rozpocznie się o godz. 11 (czasu lokalnego).
Bp Długosz do Tuska: Demokracja jest po prostu demokracją - bez żadnych przymiotników
2024-11-12 17:08
Red./MK
YouTube/ Jasna Góra
„Jeszcze nie tak dawno wycierali sobie usta słowem konstytucja, odmieniając je przez wszystkie przypadki, a teraz przestała im już być potrzebna, bo odgrywa się tzw. teatr praworządności” - powiedział biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, Antoni Długosz, w czasie Apelu Jasnogórskiego.
"Nie uznawanie przez Państwo Polskie święta Trzech Króli jako święta państwowego i dzień wolny od pracy to jeden z symboli ciągłości wpływów komunistycznych w dzisiejszej Polsce", podczas gdy "w świadomości Polaków istnieje przekonanie o ważności tego dnia" - przekonywano w 2011 r., gdy dzięki obywatelskiej inicjatywie 6 stycznia stał się pierwszym od 1960 r. dniem Objawienia Pańskiego wolnym od pracy. Dziś niektórzy politycy chcą, aby Trzech Króli ponownie było dniem pracującym, w zamian za wolną Wigilię. Niemal dokładnie 64 lata temu, 16 listopada 1960, wolne w Trzech Króli zostało zniesione ustawą Sejmu PRL.