Reklama

Jubileusz radiowej Mszy Świętej

Ewangelia przez radio

Pierwsza Msza św. radiowa w kościele Świętego Krzyża w Warszawie została odprawiona 21 września 1980 r. przez bp. Jerzego Modzelewskiego

Jarosław M. Goliszewski z prywatnego archiwum I. Chmurzyńskiego

Pierwsza Msza św. radiowa w kościele Świętego Krzyża w Warszawie została odprawiona 21 września 1980 r. przez bp. Jerzego Modzelewskiego

Bp Józef Zawitkowski, ks. Piotr Pawlukiewicz, o. Jacek Salij OP, ks. Stefan Gwiazdowski, ks. Józef Jachimczak CM - to najpopularniejsi kaznodzieje Mszy św. radiowej, która od 25 lat w każdą niedzielę o godz. 9.00 nadawana jest z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Postulat „Solidarności”

Radiową transmisję Mszy św. wywalczyli w sierpniu 1980 r. strajkujący w Gdańsku stoczniowcy na czele z liderem „Solidarności” Lechem Wałęsą.
- Wprowadzenie tej Mszy św. było postulatem podyktowanym humanizmem oraz międzyludzką solidarnością z chorymi, cierpiącymi, więzionymi, pełniącymi służbę wojskową - twierdzi ks. Józef Jachimczak CM, wieloletni proboszcz bazyliki Świętego Krzyża i wielokrotny kaznodzieja Mszy św. radiowej.
Władze państwowe, oczywiście, bardzo niechętnie zgodziły się na transmitowanie Mszy św. Obawiały się w kazaniach elementów „antypaństwowych”. Dlatego w „Propozycjach Wydziału
Administracyjnego KC PZPR” czytamy, że transmisja ma obejmować tylko Mszę św. i homilię bez jakichkolwiek komunikatów, a w porozumieniu z Kościołem trzeba „określić zakres dopuszczalnej problematyki społeczno-moralnej w kazaniach”. Początkowo chciano nawet, aby transmisja odbywała się w Programie 2 Polskiego Radia na falach średnich, gdyż - jak czytamy w tajnym dokumencie Wydziału Administracyjnego KC PZPR - „fale średnie nie pokrywają całego kraju”.

Kazania do cenzury

Ostatecznie w toku negocjacji z Kościołem ustalono, że transmisja odbywać się będzie w Programie 1 Polskiego Radia z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9.00. Wygłaszający kazanie ksiądz musiał ściśle trzymać się przesłanego wcześniej do cenzury tekstu. Nie było mowy o jakichkolwiek zmianach „na gorąco”. Ustalono również, że w ogłoszeniach duszpasterskich nie będą czytane listy pasterskie ani komunikaty z Konferencji Plenarnych Episkopatu.
19 września 1980 r. dekretem Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego powołano Kościelną Redakcję Mszy św. W jej skład weszli: ks. Alojzy Henel CM - przewodniczący, ks. Józef Zawitkowski, ks. Jerzy Chowańczak, ks. Stefan Gwiazdowski, ks. Wiesław Kądziela, o. Józef Majkowski SJ i ks. Jerzy Zalewski. Dziś redakcję tworzą: ks. Marek Białkowski CM - przewodniczący, bp Józef Zawitkowski, ks. Stefan Gwiazdowski, ks. Wiesław Kądziela, ks. Józef Jachimczak, ks. Tadeusz Huk, o. Jacek Salij OP i ks. Piotr Pawlukiewicz.
To właśnie wymienieni księża najczęściej celebrują Liturgię i głoszą kazania podczas Mszy św. radiowych. Zdarza się jednak, że ich miejsce zajmują zaproszeni goście: biskupi, księża diecezjalni i zakonni.
Przygotowanie do transmisji rozpoczyna się już w sobotę wieczorem, kiedy to przyjeżdża wóz transmisyjny Polskiego Radia. Panowie z obsługi technicznej rozciągają kable, podłączają mikrofony, sprawdzają, czy wszystko działa bez zarzutu. Tak, aby rano nie trzeba było już nic poprawiać. Bo Msza św. musi zacząć się punktualnie. I trwać dokładnie godzinę. Dłużej nie może, ponieważ zakłóciłoby to radiową ramówkę. - Czasami, podczas największych uroczystości, chcemy przedłużyć transmisję i wtedy występujemy pisemnie do Radia o zgodę. Jak do tej pory, zawsze ją dostawaliśmy - mówi ks. Marek Białkowski CM, proboszcz bazyliki Świętego Krzyża i przewodniczący Kościelnej Redakcji Mszy św.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Nie dłużej niż kwadrans

Aby nie przedłużyć transmisji, kazanie musi trwać 15 minut. Tego czasu trzeba się bezwzględnie trzymać. - Mamy świadomość, że słucha nas kilka milionów ludzi. To ogromnie mobilizuje. Wypowiedziane słowa wydają się, z racji ich zasięgu, ważniejsze i cenniejsze - mówi ks. Białkowski.
Nieżyjący już ks. Jerzy Chowańczak pisał kiedyś: „Wygłaszając homilie w warszawskim kościele Świętego Krzyża, staram się pamiętać nie tylko o stojących przed ołtarzem uczestnikach Mszy św. Mam przed oczyma wyobraźni tych wszystkich, którym cierpienie nie pozwala na uczestnictwo we Mszy św. w kościele. Wiem, jak wiele znaczy dla nich kontakt ze słowem Bożym przez radio”.
Słowa ks. Chowańczaka potwierdzają listy, które w ogromnych ilościach codziennie przychodzą od słuchaczy: „Msza św. z kościoła Świętego Krzyża jest dla mnie otuchą i nadzieją” (M.P.). „Uczestnicy tych Mszy św. nie znają się nawzajem, a jednak tworzą prawdziwą wspólnotę eucharystyczną. Wśród nas są ludzie przykuci do łóżka, latami niewychodzący z domu. Czasami nie potrafią już przeżegnać się i złożyć rąk do modlitwy. Ich udział wewnętrzny w Eucharystii jest często tak głęboki, że my, ludzie cieszący się sprawnością intelektu i ciała, powinniśmy się od nich uczyć prawdziwego uczestnictwa we Mszy św.” (Ryszard Żurowski).

Reklama

Do chorych i nie tylko

Wszyscy kaznodzieje mają świadomość, że słuchają ich przede wszystkim ludzie chorzy, cierpiący, starsi. Ale nie tylko. - Korzystając z faktu, że transmisji tej słucha tak wielu ludzi, staram się mówić także do tych, którzy do kościoła nie chodzą, chociaż zdrowie im na to pozwala. Chcę ich „złapać” przez fale eteru przy śniadaniu, w samochodzie, pracy, żeby dotrzeć do nich z Ewangelią - mówi ks. Pawlukiewicz.
Celebrowanie Mszy św. radiowej to spory stres dla kapłana. I nie chodzi tylko o to, żeby zmieścić się w czasie.
- Słuchacze nie widzą księdza ani kościoła. Trzeba więc całą treść przekazu zawrzeć w słowach. Nie ma sensu dodawanie jakiegoś przekazu pozawerbalnego, gestów, uśmiechu, bo słuchacze i tak tego nie zobaczą - analizuje ks. Pawlukiewicz.

Bp Zawitkowski najpopularniejszy

Słuchacze uwielbiają kazania ks. Pawlukiewicza. Ale również innych. - Praktycznie wszyscy księża są bardzo lubiani. Każdy ma swoją specyfikę, charyzmat głoszenia. Każdy ma grono swoich wiernych „fanów” - przyznaje ks. Białkowski. Dodaje jednak, że gdyby tworzyć ranking, to bezapelacyjnie najpopularniejszym kaznodzieją zostałby bp Józef Zawitkowski z Łowicza.
Wszystkie kazania są nagrywane, a potem wydawane w książkach pt. Świętokrzyskie kazania radiowe. Można je kupić w bazylice Świętego Krzyża oraz w wielu księgarniach katolickich.

Dla mnie kazanie radiowe - to 13 tys. znaków komputerowych. Zaczynam je pisać na tydzień przed Mszą św. A wcześniej jeszcze wielokrotnie rozważam perykopę Ewangelii. Teksty niektórych kazań zdarza mi się zmieniać jeszcze na 15 minut przed transmisją. Mam świadomość wielkiej odpowiedzialności za wygłoszone słowo. Bywały takie sytuacje, że kazanie, niekoniecznie moje, ratowało komuś życie czy małżeństwo.
Ks. Piotr Pawlukiewicz

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Młody pasjonat liturgii

2024-06-04 12:34

Niedziela Ogólnopolska 23/2024, str. 68-69

Dawid Makowski

archiwum prywatne

Dawid Makowski

W życiu bym nie przypuszczał, że teraz będę robił to, co robię, i to na taką skalę, ale... Pan Bóg potrafi zaskakiwać i robi to codziennie! – mówi Dawid Makowski.

Więcej ...

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46
Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...