Reklama

Porady prawnika

Własna firma - taniej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Założenie własnej firmy, czyli prowadzenie działalności gospodarczej, jest związane z koniecznością opłacania składek na ZUS. Przychody z takiej działalności, zwłaszcza na początku istnienia firmy, nie są duże, natomiast składki są liczone od zadeklarowanej przez nas kwoty, ale nie może być ona niższa niż 60 proc. przeciętnej miesięcznej płacy. 24 sierpnia br. weszły w życie przepisy, które aby zachęcić nas do prowadzenia działalności gospodarczej, obniżają podstawę wymiaru składek na ZUS do 30 proc. przeciętnej miesięcznej płacy. Dotyczy to jednak osób, które założyły firmę po 24 sierpnia br., czyli po dniu wejścia w życie nowelizacji ustawy (o systemie ubezpieczeń społecznych) z 1 lipca 2005 r. - Dziennik Ustaw nr 150, poz. 1248. Jeżeli zatem zechcemy skorzystać z ulgi, która będzie się rozciągała przez okres dwóch lat, musimy w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej podać jako dzień rozpoczęcia tej działalności datę późniejszą niż 24 sierpnia 2005 r. Ulga nie dotyczy również osób, które zawiesiły swoją działalność i teraz chcą ją reaktywować. Nie obejmuje również osób, które wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, jeśli przed dniem rozpoczęcia tej działalności w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały na jego rzecz w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.
Często bywa i tak, że po pewnym czasie prowadzenia firmy zamierzamy zawiesić naszą działalność, a w związku z tym zaprzestać opłacania składek na ZUS. Przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych - art. 13 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. (z późniejszymi zmianami) zobowiązują osoby prowadzące działalność gospodarczą do obowiązkowego ubezpieczenia (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe) od dnia rozpoczęcia działalności do dnia jej zaprzestania. Jeśli zatem zawieszamy działalność gospodarczą, możemy się wyrejestrować z ubezpieczeń, składając zgłoszenie na formularzu ZUS ZWUA. Pamiętajmy również o wskazaniu przyczyny zaprzestania prowadzenia firmy. Zgłoszenie takie powinniśmy złożyć w ciągu 7 dni od daty zaprzestania działalności firmy. Podstawą wyrejestrowania w związku z czasowym zaprzestaniem działalności nie powinien być argument, iż firma nie osiąga przychodów. Ten bowiem fakt jest - zdaniem ZUS - wpisany w ryzyko działalności gospodarczej. Jeśli jednak istotnie zaprzestaniemy działalności związanej z naszą firmą i nie będziemy mieć przychodu, ZUS nie może nam odmówić wyrejestrowania nas z obowiązkowego ubezpieczenia. Jeśli będzie miał wątpliwości, może wszcząć postępowanie wyjaśniające, a nawet wystąpić do urzędu skarbowego o udzielenie informacji w sprawie naszych finansów. Gdy jednak ZUS odmówi nam wyrejestrowania się, możemy odwołać się od jego decyzji do sądu ubezpieczeń społecznych.
Bywa, że decydujemy się na likwidację działalności gospodarczej, ale mamy dochody np. z umowy o dzieło. Możemy wówczas kontynuować ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Wystarczy nasz zamiar (ubezpieczenia) zgłosić do ZUS-u. Likwidacja firmy jest związana z wykreśleniem naszej działalności gospodarczej z ewidencji w gminie, jednak do wniosku o kontynuowanie ubezpieczenia nie jest takie zaświadczenie niezbędne. Składka na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe jest liczona od podstawy, którą zadeklarujemy, podstawa nie może być jednak niższa od minimalnego wynagrodzenia, które wynosi 849 zł. Składki opłacamy w terminie do 10. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Łódź: spotkanie autorskie z kard. Rysiem

2024-09-26 21:20

Julia Saganiak

Więcej ...

Ziobro: Modlitwa była dla mnie ważnym wsparciem w walce z chorobą

2024-09-27 09:03
Zbigniew Ziobro

Karol Porwich/Niedziela

Zbigniew Ziobro

Modlitwa była dla mnie bardzo ważnym wsparciem, które sprawiało, że walczyłem wszelkimi możliwymi sposobami, sięgając po wszelkie możliwe środki, jakie niesie współczesna medycyna, ale też odwołując się do modlitwy i do czytania Pisma Świętego. Czytałem regularnie psalmy. Było to dla mnie dające siłę wewnętrzną doświadczenie kontaktu ze Słowem Bożym (…) – mówił Zbigniew Ziobro, prezes Suwerennej Polski oraz były minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny, opowiadając w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o swojej walce z poważną chorobą nowotworową.

Więcej ...

Dariusz Barski Prokuratorem Krajowym. Jest orzeczenie

2024-09-27 13:26

Adobe Stock

Przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne - wynika z piątkowej uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Święci i błogosławieni

Wincenty, czyli tam i z powrotem

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Franciszek

"Kościół powinien się wstydzić i prosić o...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio