Reklama

Dziedzictwo

Międzynarodowy Kongres Kolbiański

Niedziela Ogólnopolska 38/2005

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Kongresu Kolbiańskiego w Niepokalanowie

Wojciech Mścichowski

Pamiątkowe zdjęcie uczestników Kongresu Kolbiańskiego w Niepokalanowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. Maksymilian Maria Kolbe należy do najbardziej znanych świętych współczesnego świata. Motywem jego działań była Niepokalana i szczególne widzenie Jej roli w wierze, jako Matki Boga i człowieka, jedynej drogi do Chrystusa. Z tych motywów powstała i rozszerzała się na cały świat idea kolbiańska i założone w Rzymie w 1917 r. „dla obrony Kościoła w imię Niepokalanej” Rycerstwo Niepokalanej (MI), ruch maryjno-apostolski, działający także w czasach obecnych.
Próbą zagłębienia się w charyzmat i duchowość św. Maksymiliana stał się zorganizowany w dniach 28-31 sierpnia br. - z inicjatywy Międzynarodowego Centrum Rycerstwa Niepokalanej w Rzymie i klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie - kongres poświęcony znaczeniu dziedzictwa św. Maksymiliana dla dzisiejszego Kościoła. Gospodarzem był o. Stanisław Piętka - gwardian Niepokalanowa. Jak powiedział podczas otwarcia kongresu przełożony Warszawskiej Prowincji Franciszkanów - o. Grzegorz Bartosik OFMConv., jego uczestnicy chcą „czerpać z duchowości Świętego z Niepokalanowa oraz uczyć się tak jak on odpowiadać na wyzwania, jakie przed nami stawia Boża Opatrzność i czasy dzisiejsze”. W kongresie uczestniczyli m.in. prymas Polski kard. Józefa Glemp, sekretarz Kongregacji Doktryny Wiary z Watykanu abp Angelo Amato, generał Zakonu Franciszkanów o. Joachim Giermek z Rzymu, prowincjałowie bratnich prowincji, a także ponad 200 braci franciszkanów i członków Rycerstwa Niepokalanej z różnych zakątków świata. Nie zabrakło przełożonych generalnych zgromadzeń zakonnych opartych na duchowości kolbiańskiej, licznych sióstr zakonnych i zgromadzeń świeckich. Spośród licznych tematów wykładów wymienić należy takie jak: Ruchy kościelne: typologia prawna a jedność eklezjalna oraz Wymiar eklezjologiczny ruchów kościelnych, wygłosili je o. prof. dr hab. Jobe Abbass z Kanady i prof. Severino Dianich z Florencji; tematy: Św. Franciszek z Asyżu a św. Maksymilian M. Kolbe: udział świeckich w rozwoju charyzmatu oraz „Jak Ona”. Maryjna droga św. Maksymiliana Kolbego, które referowali: o. prof. dr hab. Giuseppe Simbula i prof. Giulia Paola Di Nicola; o tym, jak współcześni wykorzystują wiedzę i duchowość św. Maksymiliana mówił o. Egidio Monzani OFMConv., a duchowość i charyzmat Świętego przedstawił o.prof. dr hab. Leon Benigny Dyczewski OFMConv. z KUL-u; Dziedzictwo kolbiańskie: wierność oraz wprowadzanie w życie charyzmatu franciszkańskiego i maryjnego św. Maksymiliana M. Kolbego przybliżył o. prof. dr hab. Giovanni Iammarrone, natomiast rolę mediów w szerzeniu dziedzictwa kolbiańskiego we współczesnym społeczeństwie sugestywnie nakreślił dr Grazio Petrosillo - rzymski dziennikarz watykanista.
Obrady zakończyła dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej oraz instytutów życia zakonnego o inspiracji kolbiańskiej. Końcowe orędzie kongresu odczytał o. Patrick Greenough OFMConv., wiceprezes Zarządu Międzynarodowego MI. Przypomniano w nim, że wszyscy jesteśmy ochrzczeni w Chrystusie, a nasza przynależność do Niepokalanej jest czynnikiem, który łączy ludzi i utrzymuje w jedności Kościół.
Kongres zakończył się dziękczynną Mszą św. koncelebrowaną, którą odprawił kard. Józef Glemp. Następnie odbyła się pielgrzymka autokarowa obejmująca swym programem Jasną Górę, Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach i obóz koncentracyjny w Auschwitz i Birkenau.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Licheń: 25. rocznica beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

2024-06-16 08:18

Biuro Prasowe Sanktuarium

Ks. Sławomir Homoncik MIC, kustosz sanktuarium maryjnego w Licheniu Starym, przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej w związku z obchodami 25. rocznicy beatyfikacji 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej. Wraz z marianinem w trakcie Eucharystii modliły się osoby spokrewnione z męczennikami, kapłani oraz siostry zakonne należące do zgromadzeń, z których pochodziły zamordowani przez nazistów osoby konsekrowane. Licheńskie sanktuarium jest ogólnopolskim miejscem kultu błogosławionych 108 męczenników.

Więcej ...

Przyjaciele Jezusa. 10 Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów

2024-06-16 10:23

Paweł Wysoki

Więcej ...

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...