Reklama

Gadu-gadu z księdzem

Życie w Trójkącie

Niedziela Ogólnopolska 40/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Robiąc znak krzyża - na początku modlitwy czy słuchając niektórych tekstów podczas Mszy św. - wymieniamy imiona trzech Osób Boskich. Przyznam szczerze, że prawda wiary o Trójcy Świętej jest dla mnie bardzo skomplikowana. Rozumiem, że nie da się fizycznie wytłumaczyć, jak to jest możliwe, że są trzy Osoby, ale jeden Bóg. Wierzę, że jest to prawda objawiona i potrafię ją nawet sobie uzasadnić w oparciu o Biblię, ale nie rozumiem, co może to dla mnie znaczyć? Czy nie łatwiej byłoby pójść w ślady innych religii monoteistycznych i uprościć sobie Pana Boga? Przecież nawet jak się modlę, wymieniając za każdym razem inną Osobę Boską, i tak myślę o Bogu jako takim, i nie dzielę sobie Boga na trzy części. Wyobrażam sobie Boga jako jeden trójkąt, tylko jak tu żyć w trójkącie?
Maciek

Pewnie nie wiesz, że podobne pytania stawiał swoim studentom teologii znany angielski kardynał John Henry Newman. Kazał im sobie wyobrazić, że jakiś papież decyduje się zmienić nauczanie Kościoła i skreśla z niego prawdę o trzech Osobach Boskich, wprowadzając nauczanie o tym, że Bóg jest w jednej osobie, i kropka. „No i co by to dla was znaczyło?” - pytał kardynał. Studenci odpowiadali, że trzeba byłoby zmienić formuły liturgiczne, że nie byłoby to zgodne z tekstami trynitarnymi w Piśmie Świętym, że byłby kłopot nawet z samym znakiem krzyża wykonywanym przez ludzi na początku modlitwy. Ale kardynał pytał dalej: „No, ale tak dla waszego codziennego życia, dla waszego sposobu postępowania - czy miałoby to jakieś znaczenie?”. Kiedy studenci milcząco kiwali głowami, wielki kardynał tłumaczył im, ile praktycznych rzeczy kryje się w tajemnicy Trójcy Świętej. Teologowie piszą o tym całe traktaty, a ja wymienię tylko kilka ważnych śladów Trójcy w naszym życiu. Po pierwsze - Bóg, w którego wierzymy, nie jest dla siebie. Ojciec jest dla Syna, Syn dla Ojca i wreszcie Duch Święty spełnia całkowicie misję Ojca i Syna. Stąd nasze naśladowanie Boga polega na byciu dla innych. Po drugie - Bóg jest wspólnotą osób i dlatego tak bardzo pragniemy żyć we wspólnocie, dlatego jest nam tak źle, gdy jesteśmy sami. To normalne, bo jesteśmy stworzeni na podobieństwo Boga, który nie jest sam w sobie. Po trzecie - Bóg jest wspólnotą różnych osób i może dlatego właśnie i my, ludzie, doświadczamy z jednej strony pragnienia życia we wspólnocie, a z drugiej - ciągle zachowujemy swoją indywidualność. Takich śladów Trójcy Świętej można znaleźć jeszcze bardzo dużo. Zapraszam Cię do tego, abyś kiedyś uklęknął przed Panem Bogiem w jakiejś cichej kaplicy i pomyślał, ile jeszcze takich śladów Trójcy Świętej jest w nas, bo przecież zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, i to nie jakiegokolwiek boga, ale Tego, który jest wspólnotą trzech Osób Boskich.

Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się swoimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi wiary. Na niektóre z nich postaramy się znaleźć odpowiedź. Na naszych stronach internetowych (www.niedziela.pl) działa też specjalny adres, pod który można do nas napisać w każdej sprawie: pytania@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

2024-05-18 08:28
Abp Wacław Depo

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli