Reklama

Niedziela Częstochowska

Druga tura synodu

Grzegorz Gadacz/Niedziela TV

Cieszę się z waszej obecności i z tego, że zechcieliście się włączyć w proces synodalny – pochwalił animatorów synodalnych bp Andrzej Przybylski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i przewodniczący zespołu koordynującego prace synodalne spotkał się 22 stycznia w siedzibie Kurii Metropolitalnej z drugą grupą parafialnych delegatów na synod. – Proces synodalny opiera się na wspólnotach i stowarzyszeniach, które już w parafii istnieją. Nie tworzymy nowych ruchów na potrzeby synodu. Chcemy być sługami woli Bożej. Nie tworzymy nowego Kościoła – tłumaczył sens drogi synodalnej i podkreślał, że każdy zaangażowany musi mieć argumenty w obronie synodu, by móc rozpraszać lęki wiernych.

Model

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części bp Przybylski przywołał wydarzenia opisane w XV rozdziale Dziejów Apostolskich, kiedy to po Zesłaniu Ducha Świętego zaczęły się tworzyć pierwsze zręby Kościoła instytucjonalnego. – Jest zapis pierwszego synodu w Kościele, zwanego Soborem Jerozolimskim. Zjechali się wtedy ze wszystkich stron chrześcijanie i dyskutowali o problemach, jakie pojawiły się w stosunku do pogan, którzy wprowadzani do Kościoła mieli obowiązek zachowywać żydowskie prawo. Temu sprzeciwił się św. Paweł. Wywiązała się burzliwa dyskusja. Potem św. Piotr podsumował spotkanie, a na koniec zgromadzeni wysłali listy do chrześcijańskich wspólnot. I to jest jakiś model tego, co my dzisiaj nazywamy synodem, czyli wspólną drogą.

Od dołu

Następnie bp Przybylski zwrócił się bezpośrednio do słuchaczy, mówiąc, że też reprezentują zróżnicowane parafie. Zwrócił uwagę na dotychczasowe synody, które „odgórnie” omawiały problemy Kościoła. Papież Franciszek dostrzegł, że tak realizowany synod i jego konkluzje nie przekładają się na codzienna praktykę Kościoła. Zaproponował zatem, aby proces synodalny rozpocząć od najmniejszych wspólnot, czyli parafii. – My teraz realizujemy etap lokalny. Po nim będzie etap diecezjalny i narodowy. Papież chce mieć informacje o Kościele w granicach danego kraju, bo każdy kraj ma inną tradycję Kościoła, inaczej funkcjonuje, ma inne problemy do rozwiązania. Trzecim etapem będzie synod w Rzymie w 2023 r. – wyjaśnił biskup. W drugiej części wypowiedzi odniósł się do tematyki synodu. – Tematem tego procesu jest synodalność, czyli wspólna droga. Trzeba razem pomyśleć o Kościele. Nie wolno tylko narzekać i krytykować w swoich zaciszach. Trzeba wspólnie pójść drogą wiary – przekonywał bp Przybylski.

Reklama

Z optymizmem

– Takie działania w Kościele są potrzebne, bo widzimy, że jest w nim coraz mniej dzieci i młodzieży. Musimy dotrzeć do rodziców, ale też do młodych, by zachęcić ich do powrotu, do tworzenia nowych wspólnot w ramach parafii. Po tym spotkaniu mam więcej optymizmu. Spotkanie z bp. Andrzejem było bardzo czytelne – zwierzyła się Anna Paulińska z parafii Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie. – Synod to nadzieja dla nas wszystkich. Dzisiejsze spotkanie jest takim optymistycznym obrazem Kościoła jako wspólnoty scalonej miłością Boga. Wszystko, co zanotowałam, zaniosę do naszej parafii – powiedziała Barbara Socha z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Myszkowie.

W części warsztatowej padła bardzo ciekawa propozycja walnego spotkania księży proboszczów z wiernymi parafii jako dobrego początku drogi synodalnej. Apelowano, by tłumaczyć wiernym, czym jest Najświętszy Sakrament, Msza św. oraz gesty i czynności wykonywane podczas niej. Eucharystia nie jest przecież spektaklem.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-01 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Synod: kim jesteś i po co jesteś?

Magdalena Niebudek/Niedziela

Ksiądz Jacek Michalewski, proboszcz parafii św. Stanisława BM w Częstochowie, należy do zespołu koordynującego proces synodalny w archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Bp Bronakowski: miesiąc abstynencji dobrą okazją, aby postawić na trzeźwe życie

2024-07-19 07:04
Alkoholizm coraz częściej dotyka kobiet oraz ludzi młodych

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholizm coraz częściej dotyka kobiet oraz ludzi młodych

W duchu odpowiedzialności za swoje życie, za szczęście bliskich i pomyślność naszej Ojczyzny podejmijmy decyzję o sierpniowej abstynencji. Niech ten czas będzie sprawdzianem naszej wolności wewnętrznej i okazją do przywrócenia właściwej hierarchii wartości - napisał przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp Tadeusz Bronakowski w Apelu na sierpień - miesiąc abstynencji 2024.

Więcej ...

Papież odwiedzi Luksemburg i Belgię: Msza św. w Brukseli, wizyta na katolickim uniwersytecie

2024-07-19 14:43

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Franciszek złoży pod koniec września krótką wizytę w Luksemburgu, a następnie w Belgii, gdzie w Brukseli odprawi Mszę św. i odwiedzi katolicki uniwersytet w Lowanium, założony prawie 600 lat temu. W ogłoszonym w piątek przez Watykan programie papieskiej podróży nie przewidziano żadnej wizyty w europejskiej instytucji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Wiara

Świadectwo: Mama, tata i dziewięciu synów. Bo...

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Wiadomości

Ewa Zajączkowska-Hernik do Ursuli von der Leyen: Ręce...

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Święci i błogosławieni

Dobrowolnie poszli na pewną śmierć. Bł. Achilles...

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Wiara

Niech Twój Duch, Panie, przenika nasze serca

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Sport

Mecz o 3. miejsce Euro 2024 się nie odbędzie. Dlaczego?

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Kościół

Jerozolima: sensacyjne odkrycie w Bazylice Grobu Pańskiego

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Matka Boża Szkaplerzna

Święta i uroczystości

Matka Boża Szkaplerzna