Reklama

Sursum corda

Dzień Papieski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

16 października to dzień, który zapadł głęboko w pamięć szczególnie Polaków. Zawsze ze wzruszeniem wysłuchuję słów kardynała obwieszczającego, że Kardynał z Krakowa został papieżem. I pamiętamy pierwsze słowa Ojca Świętego, jakże serdeczne, a zarazem dynamiczne - miał wtedy dopiero 58 lat. Potem były prośby o modlitwę na Jasnej Górze i wszędzie. Owa modlitewna pamięć została wpisana na zawsze w historię Polski, w historię Polaków na całym świecie, a także w historię ogromnej rzeszy ludzi, którzy na swojej drodze spotkali wielkiego Papieża Polaka.
Dobrze się stało, że Episkopat ustanowił 16 października dniem świątecznym dla Polski. Dzisiaj pamiętamy o Ojcu Świętym w sposób już nieco inny.
W tym roku w Dzień Papieski Jan Paweł II towarzyszy nam tylko z nieba, z okna Ojca Niebieskiego, niestety nie ma go wśród nas, żyjących.
Jest to czas wyjątkowy dla nas wszystkich, ponieważ modlimy się o beatyfikację, o wyniesienie na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II. Jest to czas piękny, czas wielkiego rozmodlenia, ale i głębszej refleksji. Przyczyniają się do tego różne programy w mediach - radiowe, telewizyjne, realizowane na rynkach miast, scenach teatralnych. Pamięć o Ojcu Świętym jest przekazywana w postaci referatów, wspomnień, koncertów, przedstawień, filmów itp., w wielorakich formach, które są i mogą być dziełem ludzi mających dobrą wolę i kochają Jana Pawła II.
Hasłem tegorocznego - V Dnia Papieskiego są słowa: Jan Paweł II Orędownik Prawdy. Nic tak bardzo nie cieszyło Ojca Świętego jak prawda. W swoich pielgrzymkach szedł do ludzi na całym świecie i wszędzie głosił prawdę. Kiedy było mu już trudniej realizować posłannictwo rzecznika prawdy, zwracał się do wiernych: „Mówię do Was i za Was!”, żeby pomóc zniewolonym narodom wypowiedzieć te myśli i słowa, które mogłyby wzbudzić sumienia prześladowców i mocodawców.
Przemawiał w okresie stanu wojennego, kiedy mieliśmy ostrą cenzurę i zamknięte usta. Przekazywał prawdę jak bohater, bo zmagał się z reżimami, które przeciwstawiały się prawdzie, kneblowały jej usta. Teraz całe narody są wdzięczne słudze Bożemu Janowi Pawłowi II, że szedł otwarcie z żagwią prawdy i odważnie ją głosił.
„Jan Paweł II Orędownik Prawdy” - to ważne i mocne słowa. Świat wielkich rządów, koalicji, czasem zakłamanych, potrzebuje prawdy. Bo prawda nas wyzwoli. I jeżeli świat ma się wyzwolić ze zła, to musi stanąć na gruncie prawdy, tak ważnej w życiu państw i narodów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, ile krzywdy doświadczyliśmy w naszej ojczyźnie przez kłamstwo, iluż ludzi zostało skrzywdzonych, przetrąconych, zabitych przez głoszenie nieprawdy.
Ks. Karol Wojtyła w Krakowie jako biskup, profesor głosił prawdę w sposób zdecydowany. I pewnie dzisiaj może być wzorem i patronem kapłanów, biskupów, nauczycieli, i uczyć ich, jak być rzecznikami prawdy.
Dzień 16 października powinien wywołać dogłębny rachunek sumienia w nas wszystkich: Czy jesteśmy naśladowcami Jana Pawła II Orędownika Prawdy? Czy bronimy prawdy i obstajemy za nią? Czy stosujemy się do prawideł, które płyną z uznania prawdy jako warunku podstawowego? Prawda jest siłą wyzwalającą ze zła, nieprawości, ze złego sumienia i z nieodpowiednich stosunków międzyludzkich. Prawda będzie nam podpowiadać, co jest dobre, sprawiedliwe i słuszne, co służy narodowi.
Stąd, gdy dzisiaj myślimy o ojczyźnie, gdy wspominamy wyrządzone nam krzywdy i trudną przeszłość, trzeba wyjść od pytania o prawdę. Ten będzie dobry dla Polski, kto żyje w poczuciu prawdy, ma prawe sumienie. Jan Paweł II wzywa nas, byśmy poszli za prawdą, byśmy naśladowali jego zamyślenia nad ojczyzną w duchu umiłowania prawdy mówiącej o historii naszej, Europy i świata. Pamiętajmy o jego zamyśleniu nad filozofią człowieka, nad prawdą o człowieku; nad poszczególnymi działaniami w dziedzinie społecznej, gospodarczej, edukacyjnej. To wielka przestrzeń weryfikowana i uzdrawiana przez prawdę. To jej służył Papież Polak przez swoje przemówienia podczas 27-letniego pontyfikatu, które są zebrane w 51 tomach. Ich treść świadczy o niespożytej pracy Ojca Świętego na rzecz nie tylko swojej ojczyzny, ale przede wszystkim Kościoła powszechnego i całej ludzkości.
W duchu umiłowania prawdy przez Jana Pawła II musimy go także naśladować jako ludzie, którzy są zobowiązani do pójścia za prawdą, przypominając sobie ewangeliczne słowa Jezusa: Prawda was wyzwoli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Wojciech Osial: lekcje religii wspierają wychowawczą rolę szkoły

2024-06-17 13:24
Bp dr hab. Wojciech Osial

Episkopat News

Bp dr hab. Wojciech Osial

- Nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Dzięki obecności tych lekcji jest możliwe integralne wychowanie człowieka w jego sferze intelektualnej, moralnej, duchowej i kulturowej. Ufam, że MEN zauważy te wartości - mówi w wywiadzie dla KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, omawiając dotychczasowe rozmowy strony kościelnej i rządowej w sprawie organizacji lekcji religii w szkole.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Więcej ...

Papież Franciszek: Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość

2024-06-17 13:20

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Benedykt zrezygnował ze względu na swą uczciwość” - powiedział Franciszek w rozmowie z Javierem Martínezem-Brocalem, watykanistą hiszpańskiego dziennika ABC. Rzymski dziennik La Repubblica opublikował dziś fragment książki „Il successore. I miei ricordi di Benedetto XVI” (Następca. Moje wspomnienia o Benedykcie XVI), wydanej przez Marsilio i dostępnej od dziś we włoskich księgarniach. Jest ona owocem trzech rozmów między argentyńskim papieżem a autorem, które miały miejsce między lipcem 2023 a styczniem 2024 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy