Reklama

Do zobaczenia na szlakach Papieskich!

W kręgu promieniowania jego osoby

Niedziela Ogólnopolska 43/2005

Kliknij, aby ściągnąć

Szlak Papieski w Tatrach

Skończyło się lato i jesień stuka do okien. W górach panuje teraz najpiękniejsza pora roku: feeria barw, cisza przerywana tylko szmerem spadających liści i wesołym gwarem potoków, rankami welony mgieł przywołują nostalgiczne nastroje, w słońcu srebrzą się nitki babiego lata. To piękno można jeszcze zobaczyć, a dla ułatwienia i na pożegnanie z cyklem o górskich wędrówkach ks. Karola Wojtyły - prezentujemy mapkę Tatr z zaznaczonymi trasami przejść w latach 1951-78, sporządzoną na podstawie „Zapisu drogi...” Środowiska (2005), oraz tras przejazdu Ojca Świętego w czasie historycznej papieskiej wizyty pod Tatrami (patrz „Niedziela”, nr 28, 29).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szlaki papieskie, czym są

Powstały jako dar serca dla Ojca Świętego. Mieliśmy tę radość, że zdążyliśmy jeszcze ofiarować je Ojcu Świętemu, odpowiedzieć na prośbę: „Pilnujcie mi tych szlaków”, „Oznaczcie mi te ścieżki, po których chodziłem”. Swoją książkę Papież z Krakowa kard. Stanisław Nagy zamknął zdaniem: „Gdyby choć kroplę radości przyniosła któraś z tych stron «Towarzyszowi» z wypraw na Grzesia, Papieżowi z Krakowa, Piotrowi naszych czasów, byłoby dla piszącego te słowa szczęściem największym, związanym także ze świadomością drobnej spłaty długów zaciągniętych przez wiele lat «promieniowania Jego Osoby»”. Ojciec Święty w Niebie, ale wierzymy, że jest wśród nas, widzi starania o zachowanie jego śladów na umiłowanej polskiej ziemi, o Szlaki, które przemierzył. Wszyscy jesteśmy dłużnikami.
Abp Stanisław Dziwisz wspomniał, że w okresie sprawowania posługi Piotrowej, czyli przez ponad 26 lat, Ojciec Święty był w Alpach 118 razy. Włosi upamiętniają te ślady z dumą i wielkim pietyzmem. Dowodem są starannie oznaczone górskie ścieżki, po których wędrował Jan Paweł II Wielki. Polskie góry mogą się szczycić, że wędrował po nich Karol Wojtyła już jako dziecko, a potem jako ksiądz, biskup i kardynał.
Przez niespełna dwa lata istnienia Fundacja Szlaki Papieskie, współdziałając z gminami, ludźmi gór, duchownymi - gospodarzami parafii, oznaczyła w terenie lub opisała (jest to najważniejszy, często odkrywczy etap pracy) przeszło tysiąc kilometrów Szlaków we wszystkich polskich górach; wystarczy na wypełnienie programu kilku urlopów. Zaistnienie logo Fundacji na Papieskim Szlaku jest potwierdzeniem wiarygodności trasy. Szlaki nie doczekały się jeszcze oznaczenia na całym terenie, ale coraz częściej, np. w Gorcach, można spotkać charakterystyczne żółte znaczki - krzyżyk wsparty na trójkąciku. Publikacje w TK Niedziela niewątpliwie przyczyniły się do rozwijania sieci Szlaków Papieskich i należy mieć nadzieję, że ujawni się jeszcze niejeden ważny epizod z przeszłości (przykładem jest tutaj Szlak Papieski w „Worku Raczańskim”). Mozolnie, ale w radosnej wspólnocie budujemy Ojcu Świętemu żywy pomnik miłości.

Reklama

Cel istnienia i funkcjonowania

W Zapisie drogi... Środowiska kard. Stanisław Nagy pisze: „Celem (istnienia i funkcjonowania grupy) było kształtowanie się wspólnoty młodych ludzi na zasadzie konsekwentnie realizowanego chrześcijaństwa z Eucharystią jako fundamentalnym spoiwem tej wspólnoty. Ukierunkowane w ten sposób życie miało objąć także i na wskroś po chrześcijańsku rozumiany i traktowany wypoczynek, w ramach którego znalazła się turystyka. Z jednej strony ułatwiała ona konieczny wypoczynek, z drugiej strony stwarzała okazję do bliższego kontaktu z Bogiem przez zetknięcie się z bliska ze stworzoną przez Niego naturą, stwarzając klimat skupienia i ciszy sprzyjający modlitwie, pogłębionej refleksji, a także powstawaniu pięknych przyjaźni. (...) Poza naturalną pogodą ducha i młodzieńczą radością, nieodłącznym czynnikiem życia grupy była zrozumiała u wnikających w tajniki wiedzy młodych studentów krakowskich uczelni wymiana myśli, dyskusje, konfrontacja z perspektywą dojrzałej wiary”. Taki był kiedyś „program” grupy osób skupionych wokół ks. Karola Wojtyły. I właśnie taką rolę Szlaków Papieskich w życiu współczesnej młodzieży proponuje Fundacja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Powtórka z historii

Wędrowanie Papieskimi Szlakami to doskonała okazja do powtórki z historii Polski i jej, trwającego od początku naszej państwowości, nierozerwalnego związku z tradycją Kościoła. Jako kardynał Karol Wojtyła powiedział: „Drzewo nie szuka swoich korzeni, ono je ma”. Młodziutka uczestniczka „kajaków z Wujkiem” wspomina w Zapisie drogi Środowiska: „... wszyscy siedzieli wokół palących się drew, ale serca i umysły skupiały się wokół Jego Osoby. Wujek codziennie czytał fragmenty historii Polski (...), była to prawdziwa historia Polski, wtedy dostępna jedynie w wydawnictwach drugiego obiegu. (...) Wtedy, na niespełna trzy miesiące przed opuszczeniem Polski, zostawił swoim przyjaciołom lekcję miłości Ojczyzny”. Jako Papież w swoich homiliach nieustannie nawiązywał do historii Polski i wspólnej odpowiedzialności rodaków za los ojczystej ziemi, o której mówił: „To moja matka, ta ziemia”.

Reklama

Źródła wiedzy o szlakach

Pierwszą książką, snującą opowieść o Karolu Wojtyle - księdzu, biskupie i kardynale kochającym góry i po nich wędrowanie, była zakupiona w niewielkim kiosku w Kamienicy Gorczańskiej opowieść S. Stolarczyka pt. Hobby Jana Pawła II. Był to rok 1991 - książeczka skromna: kiepski papier i jakość druku, rozmazane archiwalne zdjęcia, ale napisana z sercem i zaangażowaniem. Potwierdzała też „gadki” górali o księdzu, który w koszuli w kratkę i pumpach, otoczony gromadą młodzieży - chodził po górach. W 1999 r. ukazało się pierwsze wydanie Zapisu drogi... - wzruszająca lektura skomponowana ze wspomnień przyjaciół - współwędrowników, wywodzących się z kręgu Środowiska. Książka napisana na prośbę Ojca Świętego i ofiarowana przez autorów Wielkiemu Wujkowi jako dar na 50-lecie święceń kapłańskich jest najbardziej wiarygodnym źródłem. Na jej podstawie została oznaczona przez Fundację większość Papieskich Szlaków, była też pomocna przy opracowywaniu cyklu o Szlakach Papieskich drukowanego w Niedzieli (dotyczy to przebiegu tras i opisu wydarzeń, takich jak np. geneza narodzin zwrotu „Wujek”). Lekturą podstawową było również Kalendarium życia Karola Wojtyły ks. Adama Bonieckiego oraz książka Ja tam u Was byłem... pilnujcie mi tych szlaków Urszuli Własiuk. Nie sposób wymienić wszystkich pozycji pomocnych w opisach geograficznych i historycznych - jest ich bowiem bardzo wiele.

Dziękuję

W imieniu Fundacji Szlaki Papieskie i własnym - Redakcji Tygodnika Katolickiego Niedziela, szczególnie Redaktorowi Naczelnemu - ks. Ireneuszowi Skubisiowi i Pani Redaktor Lidii Dudkiewicz - za ogromną życzliwość dla naszych inicjatyw, za obdarzenie nas od początku zaufaniem i podjęcie się bardzo ważnej dla nas roli sponsora medialnego, stworzenie możliwości zaprezentowania Papieskich Szlaków na łamach tygodnika. Prezentacja ta, pierwsza w historii Szlaków Papieskich, bardzo pomogła w propagowaniu turystyki w stylu ks. Karola Wojtyły i młodzieżowego duszpasterstwa turystycznego, a także w poszerzaniu wiedzy społecznej na ten temat.
Dziękuję również Środowisku Ojca Świętego za okazaną pomoc i życzliwość, bez której byłoby trudno sprostać temu zadaniu.
Cykl uzupełniały mapki dołączane do tekstu - to zasługa Przemka Nowakowskiego z Nowego Targu, studenta AGH w Krakowie - dziękuję za bezinteresowną pracę ofiarowaną Ojcu Świętemu.
Ze względu na szczupłość miejsca - konieczne było stosowanie skrótów redakcyjnych - jeżeli z tego powodu ktoś został pominięty albo nie udało się uniknąć zubożenia informacji (np. w opisie Jaworzyny Krynickiej „zniknęła” historia Muzeum Kultury i Turystyki Górskiej PTTK czy też fakt istnienia sztucznego lodowiska w Krynicy jeszcze przed wojną) - bardzo przepraszam. Może będzie okazja, aby - już poza cyklem - wydrukować w Niedzieli uzupełnienia do Szlaków Papieskich.
Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierali działania Fundacji i pomogli w opracowaniu cyklu, składam gorące: Bóg zapłać!

Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - zawierzam wszystkie sprawy związane z Jego Szlakami na Ziemi Ojczystej.

KONIEC

Fundacja Szlaki Papieskie
ul. Prof. A. Bochnaka 2
30-698 Kraków
tel. (0-12) 654-90-96
tel./ fax (0-12) 659-71-73
e-mail: szlakipapieskie@galaxy.krakow.pl

Redakcja dziękuje Pani Urszuli Własiuk, autorce, za wielki trud, który podjęła, aby dla naszych Czytelników opisać Szlaki Papieskie.
„Niedziela”

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest Królestwo Boże?

2024-06-15 08:17

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

2024-06-17 11:04

Mat. prasowy

W dniach 10-11 czerwca 2024 r. w Niepokalanowie miał miejsce finał 28. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy