Reklama

Międzynarodowy Kongres Apostołów Miłosierdzia

Niedziela Ogólnopolska 43/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach od 7 do 9 października br. w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach odbywał się II Międzynarodowy Kongres Apostołów Bożego Miłosierdzia, zorganizowany z okazji 100. rocznicy urodzin św. s. Faustyny Kowalskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele z 34 krajów, nawet tak odległych, jak Argentyna, Brazylia, Dominikana, Filipiny, Hong-kong, Indie, Kamerun, USA i Kanada, Korea Południowa, Kostaryka, Liban, Madagaskar, Papua-Nowa Gwinea, RPA, Sri Lanka, Liban i Togo. Obrady odbywały się pod hasłem: Nieść światu ogień miłosierdzia. Spotkały się tu delegacje różnych zgromadzeń, wspólnot oraz apostolatów Bożego Miłosierdzia z całego świata, które zainicjowały swoją działalność zainspirowane orędziem Bożego Miłosierdzia zapisanym na kartach Dzienniczka św. s. Faustyny.
„Pozwólcie Bogu zbawić świat” - apelował kard. Franciszek Macharski w czasie Mszy św. inaugurującej obrady.
Pochodzący z tak różnych krajów uczestnicy Kongresu opowiadali o tym, jak do ich krajów dociera i jak szerzy się orędzie s. Faustyny. Dla wielu katolików zetknięcie się z przesłaniem polskiej zakonnicy stało się swoistą rewolucją, która radykalnie zmieniła ich życie. Argentynka Amelia Bartolini, doskonała pianistka, która nieraz koncertowała dla Ojca Świętego, dwadzieścia lat temu porzuciła karierę artystyczną i zaczęła jeździć po swoim kraju, głosząc orędzie Bożego Miłosierdzia. Peter McPhilips z Liverpoolu, właściciel dobrze prosperującego salonu fryzjerskiego, sprzedał wszystko i założył sklep z dewocjonaliami związanymi z s. Faustyną i orędziem przekazanym jej przez Jezusa. W Korei katolicy budują sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W stanie Kerala w Indiach karmelita o. Bernardin, który opiekuje się 900 dziećmi porzuconymi przez rodziny, chce, by każde z nich w przyszłości stało się apostołem Bożego Miłosierdzia, żeby w 2010 r. cały stan Kerala mówił: „Jezu, ufam Tobie!”, a w 2020 r. - całe Indie.
Pracom Kongresu pobłogosławił metropolita krakowski abp S. Dziwisz, który podkreślił znaczenie szerzenia kultu Bożego Miłosierdzia na całym świecie.
Uczestnicy Kongresu słuchali wykładów o Bożym Miłosierdziu - benedyktyn o. Marian Dąbek mówił o Miłosierdziu w Piśmie Świętym, na specyficzne cechy duchowości Miłosierdzia wskazał ks. prof. Edward Szymanek, zaś w ostatnim dniu Kongresu tematem wystąpienia ks. prof. Jana Machniaka było orędzie Miłosierdzia w nauczaniu Jana Pawła II. O duchowości s. Faustyny mówiły też jej współsiostry - s. Koleta Frąckowiak poddała analizie tajemnicę Miłosierdzia w Dzienniczku, o szkole ufności św. s. Faustyny mówiła s. Małgorzata Kocik, zaś s. Salwatricze Musiał mówiła o szkole Miłosierdzia s. Faustyny.
Uczestniczkami Kongresu były także siostry z nowo powstałej wspólnoty kontemplacyjnej Służebnic Bożego Miłosierdzia z Rybna.
Na zakończenie przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia - s. Gracjana Szewc ZMBM przekazała delegatom reprezentującym wszystkie kontynenty zadania apostolskie dla każdego lądu i symboliczny ogień, zapalony od płomienia przekazanego kustoszowi sanktuarium Bożego Miłosierdzia - bp. J. Zającowi przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Kongres, który odbył się w Tygodniu Miłosierdzia, ukazał, jak wielu wiernych na świecie wysłuchało apelu Jana Pawła II, wzywającego, aby orędzie o Bożej miłości dotarło do wszystkich zakątków ziemi i abyśmy wszyscy stawali się apostołami Bożego Miłosierdzia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

Graziako

Adam Chmielowski, „Ecce Homo” (fragment obrazu)

„Ecce Homo”. To nie jest zwykły obraz, bo też nie malował go zwykły artysta. Medytacja nad „Ecce Homo” nie jest przeżyciem przede wszystkim estetycznym, jakie nam zwykle towarzyszy, kiedy spotykamy się ze sztuką. Ten obraz nie został namalowany po to, żeby cieszyć oczy. Można powiedzieć nawet mocniej – nie został namalowany po to, żeby zdobić kościół.

Więcej ...

Spotkanie Rodzin Wielodzietnych w Jodłówce

2024-06-17 10:34
Wokół bł. Rodziny Ulmów

ks. Piotr Czarniecki

Wokół bł. Rodziny Ulmów

W niedzielę, 16 czerwca 2024 r., przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce po raz 8. odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych. Tym razem towarzyszyła im bł. Rodzina Ulmów, której relikwie wprowadzono w tym dniu do świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy