Reklama

Zapomniana piosenka, gdzieś pod sercem ukryta...

Niedziela Ogólnopolska 43/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chwila refleksji... Jakiej Polski pragnę? Jakiej Polski pragniemy? Polski bez kłamstwa, Polski opartej na fundamencie Prawdy. Polski bez cenzury, która mimo że oficjalnie zniesiona, dalej istnieje - przykład: nasze Wieczory ocalonych od zapomnienia piosenek nie mogą być rejestrowane przez żadne media, nie może być o nich reportaży i wywiadów ze mną. Pragniemy Polski, w której ludzie czyniący dobro i wierni Prawdzie nie będą obywatelami drugiej kategorii. Pragniemy Polski niewyrzucającej na śmietnik honoru, godności i odwagi cywilnej. Pragniemy Polski będącej nie przedmiotem, ale podmiotem w toczących się dziejach Europy i świata. Taką Polskę budujmy.
Uśmiech złotej jesieni... Na jej powitanie i pożegnanie lata spotkaliśmy się w Galerii Malarstwa Gaude Mater na naszym 72. Wieczorze ukrytych pod sercem piosenek. A mnie jest szkoda lata... - tytuł piosenki żegnającej polskie lato 1939 r. stał się tytułem naszego Wieczoru. Przyniosłem na ten Wieczór swoje obrazy lata i złotej jesieni, malowane w ogrodzie i nad rzeką, ustawiłem na sztalugach. I przyniosłem z ogrodu wielkie pnącza dzikiego wina. Udało się stworzyć nastrój złotojesiennej altany. Dziękuję panu Robertowi Sękiewiczowi, kierownikowi Galerii, za pomoc. Płomień świec, płomienisty bukiecik nasturcji, płonące barwami liście dzikiego wina i słońce w obrazach. Poezję mówili - Marlena Hamala i uczniowie Gimnazjum Katolickiego: Kasia Karaś, Karolina Bieniek, Kacper Szczukocki, „Cyganka z taboru” - Kalina Kozak i w prawdziwej sukni ślubnej Iga Bruś z „panem młodym”, Adrianem Stolarskim. Swoje wiersze czytały poetki: Olga Bąkowska, Teresa Nengo i Elżbieta Żabińska. Była muzyka Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, melodia ludowa - grali je na fortepianie: prof. Stanisław Tomczyński i Janusz Markowski, uczeń Ogniska Muzycznego „Konsonans”, oraz uczniowie Liceum i Gimnazjum Muzycznego w Częstochowie: Karol Brańka grający na skrzypcach, z akompaniującą mu Joanną Cyrulik, i Kasia Karaś na wiolonczeli. Wspólnemu i solowemu śpiewaniu akompaniował na fortepianie Kajetan Wojsyk. Było jak zawsze wiele ocalonych od zapomnienia, ukrytych pod sercem piosenek - najwięcej o miłości. Większość z nich jeszcze nie ukazała się w Niedzieli, ale wszystkie były w przygotowanym przeze mnie na ten Wieczór 78-stronicowym śpiewniku. Płynęły rozmarzone chwile w ogrodzie u malarza. Ten nastrój przypomniał mi podróż do Ustronia, gdzie prowadziłem Wieczór w „Prażakówce”. Zanim Wieczór się zaczął, odwiedziłem „zaczarowaną” letnią gospodę „Diabli Dołek”, gdzie można dobrze i tanio zjeść. Tak, zaczarowaną, bo wszystko w niej było trochę zaczarowane, także dorożka, z powożącym nią czartem, na dachu, jak ze snu, i „Burdak szczęścia” - odwiewacz plew od ziarna - na jego łopatkach w kształcie serc (jak na kole młyńskim), zanurzających się i wynurzających ze skrzącego w słońcu strumienia, słowa: „kocha”, „lubi”, „szanuje”, „nie chce”, „nie dba”, „żartuje”. Na filarach pawilonu z zaczarowaną dorożką na dachu, serca z imionami: Adam, Asia, Ewka, Iza, Jaś, Rysio, Jolka, Agata, Maciek... Nad bramą zapraszają słowa: „Gościu, siądź pod lipą”. I zapraszają dźwięki miłych sercu polskich piosenek. Zachęcam wszystkich, którzy trafią do Ustronia, do odwiedzin tego zaczarowanego miejsca. Podaję jego adres: ul. Grażyńskiego 2 (obok Rynku). Pozdrawiam serdecznych gospodarzy gospody - Edwarda Nowakowskiego i Ryszarda Oszala, dziękując za wspomnienie dobrych chwil. A dzisiaj na pożegnanie złotej jesieni - nostalgiczne tango Złociste chryzantemy...

Złociste chryzantemy

tango

Słowa i muzyka: Zbigniew Maciejowski

Chryzantemy cudne, szczerozłote na wystawie czekały co dzień,
Wysyłając w przestrzeń swą tęsknotę, od poranku aż po wieczorny cień.
I przyszedł ktoś, tak smutnie zadumany,
co w oczach miał kryształy srebrnych łez,
I w jesienny ranek zapłakany wyczekiwań chryzantem nadszedł kres.

Chryzantemy złociste w kryształowym wazonie
stoją na fortepianie, kojąc smutek i żal.
Poprzez łzy srebrnomgliste do nich wyciągam dłonie,
szepcąc wciąż jedno zdanie: Czemuś odeszła w dal?
Nic mnie dzisiaj nie cieszy, gdy skończyły się sny,
Któż me serce uleczy i otrze z oczu łzy?
Chryzantemy złociste, uśmiechnijcie się do mnie,
może wśród dawnych wspomnień zaginie żal...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Polska przegrała z Holandią 1:2 w meczu piłkarskich mistrzostw Europy

2024-06-16 16:55

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Więcej ...

Gdańsk: 15-tysięcy uczestników Marszu dla Życia i Rodziny

2024-06-17 13:16

PAP/Paweł Supernak

Około 15 tys. uczestników zgromadził Marsz dla Życia i rodziny, który przeszedł w niedzielę ulicami Gdańska. Obecni byli mieszkańcy Archidiecezji Gdańskiej oraz z całej Polski, a także goście z Londynu, Berlina i Luksemburga. W Marszu uczestniczył metropolita gdański i przewodniczący Episkopatu abp Tadeusz Wojda. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem "Zaufaj Panu".

Więcej ...

Spotkanie, które łączy pokolenia

2024-06-17 14:05
Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Marzena Cyfert

Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną we Wrocławiu-Osobowicach

Na Świętym Wzgórzu na Osobowicach odbyło się doroczne „Międzypokoleniowe Spotkanie z Piosenką Religijną”. Rozpoczęło się Mszą św. a po niej nastąpił przegląd zespołów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Kościół

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy