Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czechy

Katedra dla Kościoła

Katedra św. Wita w Pradze jest znów własnością Kościoła. Trwający od 1989 r. spór prawny między państwem a Kościołem zakończył 25 października br. sąd rejonowy stolicy Czech wyrokiem przyznającym katedrę Kościołowi katolickiemu.
Po przejęciu władzy przez komunistów w 1948 r. wszystkie wspólnoty wyznaniowe zostały pozbawione swoich własności. W 1954 r. ogłoszono, że katedra jest własnością państwa. W 1994 r. sąd przyznał katedrę Kościołowi, wywołując swoim stanowiskiem falę protestów. Wyrok ten anulowały decyzje sądów wyższej instancji.
Katedra św. Wita jest miejscem pochówku królów czeskich oraz wielu świętych. Stoi na terenie zamku praskiego, obecnej siedziby prezydenta Republiki Czeskiej. Decyzja Kościoła katolickiego z 1996 r., by katedrę „podarować” narodowi, wywołała kolejne kontrowersje. Arcybiskup Pragi kard. Miloslav Vlk oświadczył wówczas, że katedra nie jest godna sporów prawnych i dlatego Kościół zdecydował wycofać żądanie jej zwrotu. Podkreślił, że licząca 650 lat świątynia jest pomnikiem historycznym całego narodu czeskiego i dlatego powinna zostać jego własnością.
Wtedy też kard. Vlk wysunął warunek, że musi zostać cofnięty dekret z 1954 r. o upaństwowieniu świątyni, a w to miejsce należałoby ogłosić nowe przepisy prawne dotyczące własności. Zażądał, aby Kościół był włączony w zarządzanie katedrą oraz aby mógł bez przeszkód korzystać z niej w celach religijnych. Porozumienie nie doszło jednak do skutku, w związku z czym Kościół na nowo podjął kroki prawne, zakończone w tym roku sukcesem.

Turcja

Jaka wolność?

Niecałe trzy tygodnie po rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Unią Europejską Turcja znalazła się w ogniu ostrej krytyki frakcji chrześcijańskich demokratów w Parlamencie Europejskim za brak wolności religijnej. Podobnego zdania jest także honorowy zwierzchnik światowego prawosławia patriarcha Bartłomiej I.
„Władze cały czas podtrzymują decyzję z 1971 r. o zamknięciu prawosławnej Akademii Teologicznej na wyspie Chalki na Morzu Marmara, odmawiają rejestracji fundacji religijnych, zwrotu majątków kościelnych i nabywania nowych” - powiedział patriarcha.
Jego zdaniem, zamknięcie akademii jest „śmiertelnym zagrożeniem” dla prawosławia w Turcji. „Jeśli nie będzie żadnego wykształconego w tym kraju duchownego prawosławnego, będę miał coraz mniej współpracowników i w końcu nie będę miał następcy, który - według tutejszego prawa - powinien być obywatelem Turcji” - żalił się Bartłomiej I.
Przewodniczący chrześcijańsko-konserwatywnej frakcji EVP w Parlamencie Europejskim Hans-Gert Pöttering wezwał Turcję do przestrzegania zasad wolności religijnej. Oskarżył miejscowe władze m.in. o to, że w połowie 2005 r., powołując się na przepisy administracyjne, nakazały zamknąć kilka świątyń chrześcijańskich. Podobne zarzuty stawiał odpowiedzialny za kontakty z Turcją z ramienia Parlamentu Europejskiego holenderski polityk Camiel Eurlings.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Włochy

Wzrasta liczba katolików

Kościół katolicki rośnie liczbowo na całym świecie, za wyjątkiem Europy. Tak wynika z watykańskich statystyk opublikowanych przez agencję Fides przy okazji tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego. Dane pochodzą z końca 2003 r., w ciągu którego ogólna liczba ochrzczonych katolików wzrosła o 0,3%, przez co stanowili oni 17,23% światowej populacji. W liczbach bezwzględnych oznacza to 1085557000 przy wzroście o ponad 15 mln w porównaniu z rokiem poprzednim. Największy wzrost zanotowano w Afryce (0,34%) i Ameryce (0,17%). Natomiast w Europie przeciwnie - na przestrzeni 2003 r. ubyło 214 tys. katolików, co stanowi spadek o 0,31%. W skali globalnej zanotowano w tym czasie pewien wzrost liczby kapłanów diecezjalnych (o 707), który jednak nie zrekompensował ogólnej tendencji do zwiększania się liczby wiernych przypadających na jednego duszpasterza (2677). Jednocześnie spadała liczba osób zakonnych i seminarzystów, natomiast znacząco wzrastała liczba świeckich misjonarzy (172331 - wzrost o 28586) i katechistów (2847673 - wzrost o 80222). Rozwijały się także struktury administracyjne Kościoła różnych szczebli, czemu towarzyszył wzrost liczby biskupów - pod koniec 2003 r. było ich 4742.

Reklama

Indonezja

Atak na chrześcijan

Radykalni muzułmanie zaatakowali grupę chrześcijan należących do 3 różnych wspólnot wyznaniowych, którzy modlili się na ulicy miasta Jatimulya w zachodniej Jawie. Do zdarzenia doszło w niedzielę 16 października, gdy wyznawcy Chrystusa zebrali się na ulicach, gdyż 5 tygodni wcześniej burmistrz miasta nakazał zamknięcie trzech miejscowych świątyń chrześcijańskich. Napaści dokonali członkowie skrajnego ugrupowania islamskiego Sojusz przeciw Apostazji. Jeden z chrześcijan, który powiadomił o wszystkim włoską agencję misyjną AsiaNews, zwrócił uwagę, że chociaż konstytucja Indonezji zapewnia wolność sumienia i wyznania, to w praktyce miejscowi fundamentaliści islamscy zabraniają modlitw w domach i zamykają kościoły.

Ludzie

Kard. Kazimierz Świątek - metropolita mińsko-mohylewski i administrator apostolski diecezji pińskiej na Białorusi skończył 21 października 91 lat. Mimo sędziwego wieku i lat spędzonych w sowieckich łagrach, nadal jest bardzo aktywny, cieszy się dobrym zdrowiem i przewodniczy Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi. Jest najstarszym czynnym członkiem Kolegium Kardynalskiego.

Przyszły kardynał urodził się 21 października 1914 r. w mieście Valga w Estonii. Gdy miał dwa lata, jego rodzina przeniosła się na ziemie dzisiejszej Białorusi; tam wstąpił do seminarium duchownego w Pińsku. W 1939 r. przyjął święcenia. Wkrótce wybuchła wojna. W 1941 r. młody kapłan trafił do więzienia za „działalność antyradziecką”, skazano go na karę śmierci, ale zdołał uciec. W 1944 r. skazano go na 10 lat łagru i pracy przymusowej na Syberii. Później pracował w katedrze pińskiej. W 1991 r. przyjął sakrę biskupią. Kardynałem został trzy lata później.

Meksyk

W Tijuanie, mieście leżącym na granicy Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi, zastrzelono kapłana katolickiego. Ofiarą bandytów padł 51-letni ks. Luis Velasquez. Był on profesorem prawa kanonicznego, a jednocześnie pracował w parafii Colinas de Agua Caliente. Na terenie tym działa wiele gangów handlarzy narkotykami. Miejscowy ordynariusz bp Rafael Romo wezwał wiernych do modlitwy za tragicznie zmarłego kapłana oraz do walki ze zorganizowaną przestępczością. Zdaniem władz śledczych, sposób dokonania zbrodni zdaje się wskazywać, że jej sprawcami były zorganizowane grupy przestępcze. Od początku roku w Tijuanie zginęło z rąk bandytów 330 osób.

Reklama

Serbia

W Belgradzie, stolicy Serbii, trwają prace nad przygotowaniem wizyty Benedykta XVI. „Wizyta nie nastąpi jutro, ale jest w programie” - podkreślił 21 października katolicki arcybiskup Belgradu Stanislav Hocevar podczas konferencji prasowej. „Wizyta Benedykta XVI w Belgradzie byłaby ukoronowaniem naturalnego procesu, który mógłby pomóc w nawiązaniu lepszych stosunków Serbii i Czarnogóry z Europą” - stwierdził bp Hocevar.

Korea Płd.

W Seulu przedstawiono „Seong-gyeong” - nowe pełne tłumaczenie Pisma Świętego na współczesny język koreański. Jest to zarazem pierwszy przekład dokonany w całości wyłącznie przez katolików. Prace nad nim trwały 17 lat. Dzieło zaprezentowano 10 października na spotkaniu z dziennikarzami, zorganizowanym przez Konferencję Biskupów Katolickich Korei, z udziałem ok. 200 osób - biblistów, językoznawców i przywódców protestanckich.

Tydzień na świecie

Abp Giovanni Lajolo - sekretarz ds. stosunków z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu udał się z wizytą do stolicy Rosji, by rozmawiać m.in. o podniesieniu przedstawicielstw dyplomatycznych Rosji i Stolicy Apostolskiej do szczebla ambasad i ewentualnym zawarciu porozumienia między obu państwami.

Sekretarz stanu USA Condoleezza Rice na przesłuchaniach przed Komisją Spraw Zagranicznych Senatu odmówiła udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak długo jeszcze wojska USA pozostaną w Iraku.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan ostrzegł, że mieszkańcom pakistańskiej części Kaszmiru, niedawno dotkniętej tragicznym trzęsieniem ziemi, grozi druga fala zgonów, tym razem spowodowana brakiem żywności i dotkliwym chłodem. Tymczasem władze Pakistanu ujawniły bilans trzęsienia ziemi w Kaszmirze: prawie 53 tys. zabitych i ponad 65 tys. rannych; ponad 2 mln ludzi straciło dach nad głową.

Władze towarzystwa ubezpieczeniowego AXA uznały za ważne polisy ubezpieczeniowe na życie Ormian, którzy zginęli w latach 1915-1923 w wyniku tureckiego ludobójstwa. W efekcie ich spadkobiercom zostaną wypłacone stosowne odszkodowania. Decyzja ta wywołała w Turcji falę oburzenia.

Oderwanie Czarnogóry od Serbii i ogłoszenie niepodległości w maju 2006 r. zapowiedział premier Czarnogóry Milo Dziukanović.

W Rosji ukazała się „wojskowa” Biblia, obejmująca wszystkie kanoniczne księgi Starego i Nowego Testamentu. Jest ona przeznaczona do użytku w siłach zbrojnych, wśród wojskowych, ich rodzin i poborowych. Wydawcą dzieła jest Związek Chrześcijan-Wojskowych Rosji.

Rosyjska prokuratura ponownie stwierdziła, że jednostki specjalne nie popełniły błędów podczas szturmu w 2004 r. na szkołę w Biesłanie. Natomiast zdaniem świadków, ostrzał z czołgów specnazu spowodował pożar i eksplozje w budynku, gdzie zginęły dzieci. W Rosji obchodzono też 3. rocznicę ataku terrorystycznego na teatr na moskiewskiej Dubrowce, gdzie, podobnie jak w Biesłanie, specnaz przypuścił tragiczny w skutkach szturm, a prokuratura sprawę zatuszowała. Krewni ofiar zaapelowali do prezydenta Władimira Putina o niezależne śledztwo.

Kilka dni po ataku na Nalczyk, stolicę Kabardo-Bałkarii, bojownicy czeczeńscy uderzyli ponownie - tym razem na miejscowość Jandar w Inguszetii, republice wchodzącej w skład Federacji Rosyjskiej.

Przebywający z wizytą w Chinach amerykański minister obrony Donald Rumsfeld ponaglił władze w Pekinie do większej przejrzystości i ujawnienia rzeczywistych wydatków na zbrojenia. Tymczasem na zlecenie rządu w Pekinie powstał raport Budowa politycznej demokracji w Chinach, w którym podkreślono m.in. demokratyczne zmiany w strukturach partii, systemie sądowniczym, a także w regionach autonomicznych, takich jak Tybet.

Chiny poprowadziły linię kolejową do Tybetu. Wiedzie ona przez przełęcz Kunlun (4767 m n. p. m.); ze względu na wysokość pociągi mają specjalne hermetyczne wagony.

Nowe ogniska ptasiej grypy potwierdzono w Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Rumunii, Rosji, Chinach, Wietnamie i Tajlandii. Węgierski minister zdrowia Jeno Racz, powołując się na wyniki specjalistycznych badań podał, że opracowana przez tamtejszych naukowców szczepionka przeciwko wirusowi ptasiej grypy dla ludzi i zwierząt jest skuteczna. Nie potwierdziły tego jednak niezależne ośrodki badawcze.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Droga nawrócenia św. Augustyna

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim