Reklama

Porady prawnika

Zwolnienia grupowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno pisaliśmy o tym, że pracodawca ma prawo wypowiedzieć pracownikowi dotychczasowe warunki pracy i płacy, czyli wręczyć mu tzw. wypowiedzenie zmieniające. Czasami pracodawcy nadużywają tego prawa. Chcąc uniknąć wypłacenia odpraw pracownikom, których chcą zwolnić, a musieliby to uczynić w ramach zwolnień grupowych, uciekają się do wypowiedzenia zmieniającego, bo wiedzą, że pracownik nie przyjmie nowych, niekorzystnych warunków. Gdyby pracodawca zamiast takiego wypowiedzenia (zmieniającego) zdecydowanie rozwiązał stosunek pracy z przyczyn ekonomicznych, czyli leżących po stronie pracodawcy, musiałby zwalnianym pracownikom wypłacić odprawy pieniężne. I tu dotykamy problemu zwolnień grupowych.
Przepisy o zwolnieniach grupowych dotyczą pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Oznacza to, że w zakładach pracy, gdzie pracowników jest mniej, pracodawca nie musi konsultować zamiaru dokonania zwolnień z zakładowymi organizacjami (np. związkami zawodowymi), nie zawiera porozumień w tej sprawie, nie wydaje regulaminu zwolnień grupowych, nie ma też obowiązku zawiadamiania na piśmie powiatowego urzędu pracy. Takiego pracodawcę nie obowiązuje ustawa o zwolnieniach grupowych, ale przepisy kodeksu pracy. Liczbę pracowników zatrudnionych w danym zakładzie ustala się, biorąc pod uwagę wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę - bez względu na wymiar czasu pracy.
Umowa o pracę może być rozwiązana w ramach zwolnienia grupowego tylko z inicjatywy pracodawcy. Do rozwiązania stosunku pracy może też dojść na mocy porozumienia stron (pracownika z pracodawcą).
Przyczyna wypowiedzenia (a także zawarcia porozumienia) nie może dotyczyć pracownika, a zatem jego wydajności, kompetencji itp. Najczęściej są to kłopoty finansowe pracodawcy, reorganizacja zakładu czy zmiana branży.
Pracodawca powinien więc, w piśmie wypowiadającym umowę o pracę, podać przyczynę zwolnienia, np. likwidacja stanowiska, reorganizacja działu, likwidacja działu... Przyczyna zwolnienia może też mieć swoje źródło poza zakładem, np. zmiana stanu prawnego.
Zwolnienie ma charakter grupowy, jeżeli przewidziana przepisami liczba pracowników zostanie zwolniona w terminie do 30 dni, a zatem tryb zwolnień grupowych zostanie spełniony, jeżeli pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników, zwolni co najmniej 10 w ciągu 30 dni. Jeżeli zatrudnia do 100 pracowników - musi to być co najmniej 10 proc. załogi, jeżeli zatrudnia do 299 pracowników - musi zwolnić co najmniej 30 pracowników. Jeżeli zatrudnia 300 pracowników i więcej, jest zobowiązany skonsultować zamiar przeprowadzenia zwolnienia z zakładowymi organizacjami, które działają w jego zakładzie. Konsultacje mogą trwać do 20 dni, a ich celem jest zawarcie porozumienia dotyczącego zwolnień. Jeżeli z jakichś powodów do porozumienia nie dojdzie, pracodawca zasadę zwolnień grupowych ustala w regulaminie.
Pracownikowi, z którym zostanie rozwiązany stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości: miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata; 2-miesięcznego wynagrodzenia przy zatrudnieniu od 2 do 8 lat; 3-miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli był zatrudniony ponad 8 lat. Odprawy nie dostaną osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, umowy agencyjnej. Z tzw. chałupnikami, czyli osobami wykonującymi pracę nakładczą, sprawa wygląda nieco inaczej.
Jeżeli zakład jest w stanie upadłości, likwidacji lub ogranicza system pracy, odprawa przysługuje i wynosi wówczas: jednomiesięczne wynagrodzenie - jeżeli łączny okres pracy wynosi mniej niż 10 lat; 2-miesięczne wynagrodzenie - jeżeli łączny okres pracy wynosi ponad 10 lat, ale mniej niż 20 lat; 3-miesięczne wynagrodzenie - jeżeli łączny okres pracy wynosi 20 lat i więcej. Pamiętajmy, że wysokość odprawy należnej chałupnikom jest związana z ich ogólnym stażem pracy, a nie stażem u danego pracodawcy, jak to ma miejsce w przypadku pracowników.
Przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych nie stosuje się do pracowników zatrudnionych na podstawie mianowania. Dotyczy to niektórych pracowników służby cywilnej, administracji państwowej, pracowników samorządowych, nauczycieli. Nie oznacza to jednak, że zwolnieni nie mają prawa do odpraw. Sprawę tę regulują odrębne przepisy.
Nie każdemu pracownikowi pracodawca może definitywnie wypowiedzieć stosunek pracy. Do pracowników, których nie można zwolnić z tytułu zwolnień grupowych, należą:

pracownicy, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do emerytury; pracownice w ciąży, na urlopie macierzyńskim lub ojcowie na urlopie macierzyńskim; pracownicy będący społecznymi inspektorami pracy; pracownicy powołani do czynnej służby wojskowej, służby zastępczej, zasadniczej służby wojskowej albo przeszkolenia wojskowego; członkowie specjalnego zespołu negocjacyjnego lub europejskiej rady zakładowej; imiennie wskazani pracownicy będący członkami zarządu zakładowej organizacji związkowej; pracownicy będący członkami rady pracowniczej przedsiębiorstwa państwowego.

(E)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Kard. Müller: samobójstwo dla chrześcijan nie jest opcją

2024-05-21 14:30
Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Karol Porwich/Niedziela

Bóg nie unika kontaktu z nami. On nas dotyka i obejmuje – powiedział kard. Müller

Samounicestwienie przez samobójstwo, narkotyki i alkohol lub powiedzenie «nie» naszej męskiej lub kobiecej seksualności nie są opcjami dla chrześcijan - stwierdził na zakończenie tradycyjnej pielgrzymki do Chartres były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Müller. Przewodniczył on w Poniedziałek Wielkanocny w tym sanktuarium Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z udziałem 18 tys. wiernych. Wśród młodych, którzy przybyli w poniedziałek do katedry w Chartres, było także 1500 zagranicznych pielgrzymów, głównie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, ale także z USA i wielu innych krajów. Trzydniowa pielgrzymka, odbywająca się od 1983 roku przyciągnęła w tym roku rekordową liczbę pątników.

Więcej ...

Premier: konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich będą działania służb i prokuratury

2024-05-21 16:41

PAP/Piotr Nowak

Premier Donald Tusk podkreślił, że konsekwencją pracy komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich "mogą być i będą z całą pewnością" działania służb i prokuratury. Zapewnił, że celem komisji nie jest ściganie przeciwników politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj