„Z Niemcami ryzykujemy utratę niepodległości, z Sowietami ryzykujemy utratę duszy”. Te słowa Marszałka Piłsudskiego przypomniał min. Beck w swojej odpowiedzi ambasadorowi Francji
Noëlowi na jego pytanie zadane latem 1939 r., w ostatnich chwilach przed atakiem Niemiec na Polskę: dlaczego Polska w obliczu niemieckiego zagrożenia odrzuca złożoną jej przez Sowiety propozycję - wejścia wojsk sowieckich na polskie terytorium dla „obrony państwa polskiego”.
Styczeń 2006 r. - rocznica wkroczenia Sowietów w 1945 r. do serca Warszawy. Częstochowa, styczeń 2006 r. - czekamy na uroczystość złożenia kamienia węgielnego i wmurowania aktu erekcyjnego pod pomnik Orląt Lwowskich. Pomnik stanie na placu o tej samej nazwie, przy alei Pokoju, w miejscu, gdzie za PRL-u był pomnik enkawudzisty Bieruta. Pomnik Orląt Miasta Zawsze Wiernego powstał staraniem częstochowskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich pod przewodem prezesa Wacława Baczyńskiego, staraniem wszystkich, którzy kochają Lwów. W hołdzie Lwowskim Orlętom Edward Słoński 16 stycznia 1919 r. napisał wiersz Dzieci. Niedawno, w 87. rocznicę oswobodzenia Lwowa, ten wiersz otrzymał melodię. Jej twórcą jest Kazimierz Wesołowski, kompozytor, dyrektor zespołu muzycznego „Gloria” z tarnowskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Powstałą pieśń dedykował młodzieży Szkoły Podstawowej nr 9 im. Orląt Lwowskich w Tarnowie. Otrzymałem od Kazimierza Wesołowskiego nuty i nagranie prawykonania pieśni Dzieci przez „Glorię”. Dziękuję serdecznie, pozdrawiam „Glorię”, pana Kazimierza i młodzież Szkoły im. Orląt Lwowskich.
Przypominam: 1 listopada 1918 r. Ukraińcy opanowali Lwów. Lwowiacy przystąpili do walki o oswobodzenie Miasta Zawsze Wiernego. Jedną czwartą polskich obrońców stanowiły dzieci. Było ich 1421. Najstarsze miały po 17 lat, najmłodsze - lat 10. Był też 9-letni chłopiec. W zaciętych walkach odzyskano część miasta. 20 listopada z Przemyśla dotarła odsiecz -1200 żołnierzy pod dowództwem ppłk. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Połączonymi siłami Polacy oswobodzili miasto.
22 listopada Lwów był wolny. W walkach zginęło 439 osób, w tym 109 uczniów szkół średnich, 79 studentów, kilkunastu uczniów szkół podstawowych - jednym z nich był harcerz Jurek Bitschan - śpiewamy o nim piosenkę. Wszyscy spoczęli na swoim Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym Cmentarzem Orląt. Wśród ocalonych piosenek o Orlętach jest Pośród wichrów i zamieci śpiewana na melodię Marsza Lwowskich Dzieci: W dzień deszczowy i ponury, z Cytadeli idą Góry, szeregami lwowskie dzieci idą tułać się po świecie...
„Pośród wichrów i zamieci”
(1918 r.)
Pośród wichrów i zamieci
Idą, idą Lwowskie Dzieci,
Drży karabin w słabej dłoni,
niech ich Łaska Boska broni.
Wszak nie każdy żołnierz ginie,
Tylko pacierz zmów, może wrócę zdrów
I zobaczę wolny Lwów.
Prowadź, prowadź, Panno Święta,
Walczą Lwowskie dziś Orlęta,
Przysięgają Tobie święcie:
Polskim Lwów na wieki będzie.
Kulom nadstawiają skronie.
Święty domu próg nie przekroczy wróg,
A więc prowadź, prowadź, Bóg!
Co łączy Warszawę i Lwów? - Grób Nieznanego Żołnierza w sercu Warszawy, na placu Marszałka Piłsudskiego. Od 2 listopada 1925 r. spoczywa w nim obrońca Lwowa, nieznany szeregowiec, ochotnik legionista, tulący u boku szarą maciejówkę. Na płycie grobu napis: „Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę”. Ten bezimienny żołnierz symbolizuje wszystkich, którzy oddali życie Polsce. Oddaje mu hołd legionowa piosenka: „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie”.
Dzieci
Słowa: Edward Słoński, 16 I 1919 r.,
melodia: Kazimierz Wesołowski, 22 XI 2005 r.
Andante
Przyśniła się dzieciom Polska
czekana przez tyle lat,
do której modlił się ojciec,
za którą umierał dziad.
w purpurze żołnierskiej krwi -
szła z pola bitym gościńcem,
szła i pukała do drzwi.
Wybiegły dzieci z komory,
przypadły Polsce do nóg
i patrzą - w mrokach przyziemnych
posępny czai się wróg.
zbójecką podnosi dłoń...
Więc obudziły się dzieci
i pochwyciły za broń.
Poniosły w groźny wir bitwy
zwycięski parol swych snów
i osłoniły przed wrogiem
własnymi piersiami Lwów.
układły na wieczny sen
swych oczu modre bławaty
i płowy swych główek len.
Pomóż w rozwoju naszego portalu