Reklama

gadu-gadu z księdzem

Równi i równiejsi podczas Mszy św.?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus nakazał nam spożywać chleb i pić wino na Jego pamiątkę. Niestety, my, katolicy świeccy, otrzymujemy Komunię św. pod jedną postacią - chleba, natomiast osoby duchowne pod dwiema postaciami - chleba i wina. Ja, przeciętny katolik, takiego prawa nie mam. A przecież wszyscy wierzący są sobie równi! Chyba w teorii, bo w praktyce są, tak jak wszędzie, „równi i równiejsi”, np. podczas Mszy św. księża przyjmują Komunię św. „po Bożemu”, natomiast stojący obok ministranci, jak też wierni uczestniczący we Mszy św., muszą zadowolić się tylko chlebem. Proszę mnie poinformować, co się stanie, kiedy pewnego razu, po przyjęciu Hostii, poproszę o łyk mszalnego wina (a mam zamiar tak uczynić)?
Stanisław

W Twoim pytaniu są co najmniej trzy problemy: pragnienie przyjmowania Krwi Pańskiej, wiara w obecność całego Jezusa w każdym z eucharystycznych znaków oraz problem równości osób w Kościele, zwłaszcza w zgromadzeniu liturgicznym. Bardzo się cieszę, że należysz do grona osób rozumiejących ogromną moc płynącą z Przenajdroższej Krwi Jezusa. W Biblii krew jest znakiem ważnych działań Bożych - przelana przez Chrystusa obmywa nas z grzechów i jest źródłem miłosierdzia. Jeśli ktoś to wszystko rozumie, ma pewnie olbrzymie pragnienie przyjmowania Eucharystii również pod postacią Krwi Jezusa. Chcę Cię pocieszyć, że Kościół w ostatnim czasie bardzo mocno rozumie tę potrzebę i proponuje, aby częściej niż dotychczas udzielać wiernym Komunii św. pod dwoma postaciami. Dobrze więc, jeśli udasz się do swojego duszpasterza i poprosisz go, aby może przynajmniej raz w tygodniu udzielał w ten sposób Komunii św. Nie polecam natomiast pomysłu, aby podczas Mszy św. zaskoczyć kapłana prośbą o „łyk mszalnego wina”. Wzbudziłoby to niepotrzebne emocje i zakłóciło porządek i pokój w liturgii. To prawda, że od dłuższego już czasu zrezygnowano w Kościele z częstego udzielania wiernym Komunii św. pod postacią Krwi Pańskiej, ale nie wynikało to z jakiejś umniejszonej czci do Krwi Chrystusa czy tym bardziej z chęci wyróżnienia kapłanów, a pomniejszenia roli świeckich. Po prostu zrezygnowano z tego, gdy wzrastała liczba uczestników liturgii, zwłaszcza że od początku Kościół nauczał, iż cały Chrystus obecny jest w najmniejszej nawet cząstce Eucharystii - cząstce Ciała czy kropli Krwi Jezusa. Trudno sobie przecież wyobrazić, że adorując Ciało Chrystusa, adorujemy Jezusa pozbawionego krwi - to przecież jest rzeczywisty i cały Chrystus. Chleb i wino to znaki, pod którymi obecny jest prawdziwie i rzeczywiście nasz Zbawiciel. Trudno też w sposobie udzielania Komunii św. doszukiwać się wprowadzania jakiejś hierarchii ważności między duchownymi a świeckimi. Jeśli jest różnica w sposobie uczestnictwa w liturgii i obrzędzie Komunii św., to nie wynika ona z ważności, ale z roli, jaką ktoś pełni w zgromadzeniu liturgicznym. Pamiętasz, jak w Liście do Koryntian św. Paweł tłumaczył tajemnicę Kościoła? Kościół przypomina w sposób mistyczny Ciało Chrystusa, w którym są różne członki, mające zupełnie inne role do spełnienia, ale wszystkie są jednakowo ważne w tym „zbiorowym ciele” (por. Kor 12, 12-31). Najważniejsze, że mimo tych różnic Chrystus każdemu z nas daje się w całości. Oto wielka tajemnica wiary!

Zachęcamy naszych Czytelników do dzielenia się swoimi wątpliwościami i pytaniami dotyczącymi wiary. Na niektóre z nich postaramy się znaleźć odpowiedź. Na naszych stronach internetowych (www.niedziela.pl) jest też specjalny adres, pod który można napisać w każdej sprawie: pytania@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...