Reklama

Na wyspie kultury

Będzin - miasto w Zagłębiu Dąbrowskim - po raz dwunasty gościł rzeszę miłośników kolęd i pastorałek. Tradycyjnie już na cztery styczniowe dni królewskie miasto ożywiło się za sprawą Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Festiwal nazywany jest tutaj „pospolitym ruszeniem”, mobilizującym pomysłodawców, organizatorów, fundatorów nagród oraz ludzi goszczących w swoich domach artystów amatorów. I tym razem padł kolejny rekord zgłoszeń do udziału w konkursie. W jego I edycji kolędy i pastorałki śpiewało 70 wykonawców, a 12 lat później - blisko 17 tys., czyli 1200 tzw. podmiotów wykonawczych - zespołów, solistów, chórów. Z sukcesem liczbowym idzie w parze zmiana jakościowa wykonywanych utworów.
U podstaw Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie leżała zawsze idea spotkania z Bogiem. Jej narzędziem zaś były i są piękne polskie kolędy i pastorałki. Koncert galowy XII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek odbył się w zimowy wieczór 9 stycznia w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu w Będzinie Syberce. Świątynia poświęcona Matce Jezusa przez 3 godziny rozbrzmiewała najpiękniejszymi aranżacjami bożonarodzeniowych pieśni.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jednej rodzinie

Wielką galę swoją obecnością zaszczycili patroni honorowi Festiwalu - biskup sosnowiecki dr Adam Śmigielski SDB, prezydent miasta Będzina Radosław Baran oraz inni zaproszeni goście. Jury w składzie: prof. Marek Rocławski - przewodniczący, prof. Mirosława Knapik i ks. prof. Kazimierz Szymonik wyraziło ogromne uznanie dla organizatorów i gratulowało całej społeczności 12-letniego zaangażowania w kontynuację tak wspaniałego dzieła, jakim jest ten największy pod względem uczestników i bogactwa form festiwal kolędowy w Polsce. - Gdy startowaliśmy z tym muzycznym pomysłem przed 12 laty, nawet przez myśl nam nie przemknęło, że będzińska impreza muzyczna będzie odpowiadać na tak olbrzymie zapotrzebowanie i osiągnie ogólnopolskie, a nawet międzynarodowe rozmiary - wyjaśnia pomysłodawca muzycznego przedsięwzięcia, dyrektor Festiwalu, wikariusz parafii św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu ks. Piotr Pilśniak.
Festiwal jest największą tego typu imprezą w naszym kraju, organizowaną w cudownym, niezwykle ciepłym i rodzinnym klimacie świąt Bożego Narodzenia. I to pewnie dlatego zdecydowanej większości wykonawców nie chodzi o rywalizację, ale o to, by śpiewem najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek zaznaczyć ten wspaniały okres liturgiczny, gdy wspominamy Boga przychodzącego na ziemię z miłości do człowieka. - Choć każdy występ wywołuje w nas jakiś rodzaj napięcia i stresu, to jednak nie istnieje na tym Festiwalu duch niezdrowej konkurencji czy rywalizacji. Wręcz przeciwnie, wszyscy, łącznie z organizatorami, rodzinami, które nas goszczą, oraz uczestnikami przesłuchań i koncertu galowego, stajemy się jedną wielką rodziną, którą łączy wspólne pragnienie, aby poprzez śpiew kolęd wyrażać radosną nowinę o Narodzeniu Bożej Dzieciny - zauważają wykonawcy, którzy nie po raz pierwszy mają okazję uczestniczyć w będzińskim Festiwalu.

Z pokolenia na pokolenie

W swej XII edycji Festiwal reprezentowany był w 27 ośrodkach eliminacyjnych w Polsce oraz w jednym na Ukrainie. Został wzbogacony o II konkurs kompozytorski na kolędę i pastorałkę, co z kolei jest wspaniałym znakiem kulturotwórczej roli tej inicjatywy. Nie bez powodu jest on rozpoznawany jako „wyspa działalności kulturalnej”, której istnienie oparto na tradycji i wartościach chrześcijańskich oraz kultywowaniu kultury muzycznej o wysokim poziomie kompozytorskim i wykonawczym, stanowiącej formę oporu wobec rozprzestrzeniającej się kultury masowej. Podczas koncertu galowego wielu zaproszonych gości dziękowało za stworzenie artystycznego i duchowego święta radości z Narodzenia Pana Jezusa, wyrażonej w pięknej formie pieśni bożonarodzeniowej, którą po raz pierwszy określono terminami: kolęda, kantyczka, pastorałka lub symfonia w wieku XVI, a której dzisiejsze znaczenie zostało utrwalone w kulturze i tradycji polskiej w wieku XVII. Festiwal jest pięknym przykładem kultywowania i przekazywania z pokolenia na pokolenie tradycji, więzi międzypokoleniowej i budowania rzeczywistych fundamentów i wartości kultury polskiej. Poprzez kolędy zaznacza się głęboka jedność i ciągłość kulturowa w szerokim tego słowa znaczeniu, gdyż tylko tak można określić śpiewane we współczesnych opracowaniach utwory znane od stuleci, jak np. najstarsza polska kolęda Anioł Pasterzom mówił z połowy XVI wieku, Przybieżeli do Betlejem z połowy wieku XVII czy znane od połowy XIX wieku Mizerna cicha i Bóg się rodzi. Festiwal bogaty jest również we współczesne formy oraz propozycje muzyczne, literackie i wykonawcze. Różnorodność środków, rzetelność prezentacji, ciekawe propozycje wykonawcze i interpretacyjne są zasługą nie tylko samych wykonawców, ale i ich nauczycieli, instruktorów i dyrygentów.

Festiwal im. ks. Kazimierza Szwarlika

Będziński Festiwal to swoisty fenomen na mapie kulturalnej kraju, a o jego potrzebie zaświadczają tysiące osób, które na różne sposoby biorą w nim udział. Nagrodę Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie wyśpiewała 12-letnia solistka Anna Pioterczak z Koczarg Nowych.
Festiwal z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi, rośnie nie tylko liczba osób pragnących śpiewem chwalić Bożą Dziecinę, ale i liczba sympatyków Festiwalu, którzy wypełniają po brzegi mury potężnej świątyni. Wygląda na to, że już za rok znowu spotkamy się w stolicy polskiej kolędy, bo - jak podkreśla Ksiądz Piotr - organizatorzy, gdy tylko zakończy się gala finałowa, już będą myśleć o kolejnej edycji.
Warto zaznaczyć, że kiedy rozpoczynały się tegoroczne przesłuchania, odszedł do wieczności ojciec duchowy tej unikalnej imprezy kulturalnej - ks. kan. Kazimierz Szwarlik. Był osobowością niezwykłą, związaną z tym Festiwalem przez wszystkie lata i niewątpliwie przyczynił się do jego powstania, rozwoju i świetności. To właśnie w parafii Świętej Trójcy w Będzinie, kiedy jej proboszczem był ks. Szwarlik, zrodziła się festiwalowa myśl. Gdyby nie jego poparcie, Festiwal po prostu by nie zaistniał, dlatego, zgodnie z tradycją wielu polskich festiwali chóralnych, jurorzy tegorocznej edycji wnieśli o nadanie Ogólnopolskiemu Festiwalowi Kolęd i Pastorałek w Będzinie imienia ks. kan. Kazimierza Szwarlika, co spotkało się z ogromnym uznaniem zgromadzonej na gali finałowej publiczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kto przeprosi panią Annę?

2024-05-22 07:07
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Anna Michalska została odwołana z funkcji rzeczniczki prasowej Straży Granicznej. Była twarzą kryzysu na granicy Polsko-Białoruskiej. Zasłynęła zdaniem „Dzieci z Michałowa? Mój ulubiony temat” – komunikat takiej treści 25 stycznia br. wyrzucił z siebie pan Artur Molęda z TVN24.

Więcej ...

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

Więcej ...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele