Reklama

Porady prawnika

Nowe zasady sprzedaży mieszkań spółdzielczych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ustawa z 3 czerwca 2005 r. (obowiązuje od 22 lipca) wprowadziła zmiany w wykupie mieszkań spółdzielczych (nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Od 22 lipca nie ma dowolności przy udzielaniu bonifikat przy wykupie mieszkań spółdzielczych. Wcześniej każda spółdzielnia stosowała dowolne upusty przy przekształcaniu prawa lokatorskiego, a zasady ich stosowania określały statuty poszczególnych spółdzielni. Trybunał Konstytucyjny uznał to za niezgodne z ustawą zasadniczą, czyli Konstytucją, bowiem w praktyce istniały ogromne rozbieżności w wysokości owych upustów. W niektórych spółdzielniach wynosiły one zaledwie kilka procent, w innych kilkadziesiąt.
Do upustów mają prawo zarówno lokatorzy, którzy żądają przekształcenia lokatorskiego prawa na własnościowe, jak i ci, którzy zamierzają nabyć odrębną własność lokalu wraz z gruntem.
Osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, może wystąpić z wnioskiem o przekształcenie tego prawa w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Spółdzielnia jest wówczas zobowiązana do zawarcia umowy.
Zainteresowany przekształceniem musi jednak wcześniej dokonać rozliczeń finansowych ze spółdzielnią. Dotyczy to:
- spłaty przypadającej na ten lokal części zobowiązań spółdzielni związanych z budową, szczególnie odpowiedniej części zadłużenia kredytowego spółdzielni wraz z odsetkami;
- spłaty przypadającego na lokal uzupełnienia wkładu mieszkaniowego z tytułu modernizacji budynku;
- spłaty przypadających na ten lokal zobowiązań spółdzielni z tytułu kredytów i pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie kosztów remontu nieruchomości, w której znajduje się mieszkanie;
- spłaty zadłużenia z tytułu opłat eksploatacyjnych;
- wpłaty różnicy między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części; jeśli spółdzielnia skorzystała z pomocy uzyskanej ze środków publicznych, spółdzielca może liczyć na 50-procentową bonifikatę.
Wysokość wkładu mieszkaniowego waloryzuje się proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu. Określenia kosztów tej wartości dokonuje jej rzeczoznawca majątkowy, obciążając osobę, z którą spółdzielnia zawiera umowę o przekształcenie lokalu mieszkalnego. Tylko w dwóch przypadkach nie będzie możliwe takie przekształcenie:
- w domach dla inwalidów, osób samotnych i innych domach o specjalnym przeznaczeniu, jeśli statut spółdzielni przewiduje ograniczenie w przekształceniu;
- w budynkach wybudowanych z udziałem środków z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
Umowa o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe powinna być zawarta na piśmie - nie jest wymagany akt notarialny.
Członek spółdzielni, któremu przysługuje lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, może też zażądać, aby spółdzielnia przeniosła na niego własność lokalu. W tym przypadku również konieczne jest dokonanie wcześniej rozliczeń ze spółdzielnią. Jeśli ta korzystała z pomocy ze środków publicznych, budując lokal, spółdzielca otrzyma 50-procentową bonifikatę. Jak w poprzednim przypadku przekształcenia lokalu, tak i tu są ograniczenia. Dotyczą one lokali mieszkalnych w domach dla inwalidów, osób samotnych i innych domach o specjalnym przeznaczeniu. Niedopuszczalne jest przeniesienie przez spółdzielnię na inną osobę własności lokalu mieszkalnego w budynku wybudowanym ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu wymaga aktu notarialnego. Koszty określenia wartości rynkowej lokalu, zawarcia umowy, założenia księgi wieczystej i wpisu do niej ponosi członek, na rzecz którego przenoszona jest odrębna własność lokalu. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych określa stałe stawki za zawarcie umowy notarialnej oraz założenie księgi wieczystej i wpis. Jest to 1/3 najniższego wynagrodzenia za pracę (obecnie najniższe wynagrodzenie wynosi 849 zł), a więc 283 zł. Zatem wynagrodzenie notariusza wyniesie 283 zł. Tyle samo zapłacimy za wpis do księgi wieczystej.
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych dopuszcza jeszcze trzecią formę przekształcenia. Osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, może wystąpić z pisemnym żądaniem do spółdzielni o zawarcie umowy przeniesienia własności lokalu (w odrębną własność). Tu również konieczne jest wcześniejsze rozliczenie ze spółdzielnią. Ustanowienie odrębnej własności wymaga aktu notarialnego (cena umowy i wpisu do księgi wieczystej - jak w poprzednim przypadku). Osoba nabywająca własność lokalu w tym trybie nie ma prawa do bonifikaty.
Podstawa prawna: Ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, ostatnie zmiany - Dziennik Ustaw z 2005 r. nr 122, poz. 1024.

(E)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie, jedyne w Polsce zatwierdzone przez Kościół

2024-06-27 07:09
Matka Boża Gietrzwałdzka

TZ

Matka Boża Gietrzwałdzka

Wieczorem 27 czerwca 1877 roku rozpoczęły się trwające do 16 września tego roku objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Są to jedyne w Polsce objawienia, które uznał Kościół katolicki.

Więcej ...

Średniowieczny dokument z Gniezna na liście UNESCO

2024-06-27 18:58
Dyrektor Archiwum ks. dr Michał Sołomieniuk (P) odbiera certyfikat dla dokumentu papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1136 r.) przechowywanego w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

PAP/Albert Zawada

Dyrektor Archiwum ks. dr Michał Sołomieniuk (P) odbiera certyfikat dla dokumentu papieża Innocentego II dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego (1136 r.) przechowywanego w Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Dokument protekcyjny papieża Innocentego II z 1136 roku dla arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, przechowywany w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie, został wpisany na listę krajową programu UNESCO „Pamięć świata”. Decyzję o wpisie podjął Polski Komitet ds. UNEESCO.

Więcej ...

Sejm znowelizował Kodeks karny: nowa definicja gwałtu

2024-06-28 09:46

Adobe Stock

Parlamentarzyści zagłosowali za zmianą kodeksu karnego w zakresie definicji gwałtu. Zgodnie z nowymi przepisami za gwałt uznawane będzie doprowadzenie innej osoby do obcowania płciowego przemocą, groźbą, podstępem lub w inny sposób bez jej zgody.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Wiara

147 lat temu rozpoczęły się objawienia gietrzwałdzkie,...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...