Reklama

Szopki neapolitańskie w Lyonie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W numerze noworocznym Niedzieli, 1 stycznia 2006 r., ukazał się bardzo ciekawy artykuł Juliusza Stachiry pt. Szopki neapolitańskie. Obecnie wystawę szopek neapolitańskich można oglądać w Lyonie, w bazylice Notre Dame de Fourvière, gdzie od lat w okresie Bożego Narodzenia organizowane są wystawy szopek z różnych kontynentów.
W tym roku do Lyonu przyjechały szopki z Neapolu, które ozdobiły kościół dolny.
Otwarcie wystawy miało miejsce 9 grudnia 2005 r., w obecności kard. Philippe’a Barbarina, arcybiskupa Lyonu i prymasa Galii, ks. Jean Marie Jouhama - rektora bazyliki Notre Dame de Fourvière, Ludovico Ortona - ambasadora Włoch we Francji, Giulio Marongiu - konsula generalnego Włoch w Lyonie, Jean-Dominique Duranda - przewodniczącego Fondation Fourvière i Piotra Adamiuka - konsula generalnego Polski w Lyonie.
Charakterystyczną cechą szopek neapolitańskich (XVII-XIX wieku) jest bogactwo kompozycji, scenerii, kolorystyki, światła. Są to często olbrzymich rozmiarów rozbudowane konstrukcje, w których obok sceny Narodzenia przedstawione są sceny z życia mieszkańców wiosek i miasteczek włoskich. Misterium Bożego Narodzenia wtapia się w codzienne życie człowieka. Tak więc hołd Dzieciątku oddają rolnicy, przynosząc do szopki swe zbiory, sprzedawcy owoców i warzyw, postaci z ludu, kramarze, pasterze, którym towarzyszą zwierzęta, wędrowni żebracy.
Obficie napełnione kosze symbolizują urodzaj i mają go zapewnić w nadchodzącym nowym roku.
Często też Święta Rodzina umieszczona jest w grocie, na tle ruin fantastycznej starożytnej świątyni. Czasem towarzyszą scenie Narodzenia postacie z komedii dell’arte: Arlequin i Polichinelle, którzy śpiewając i grając na różnych instrumentach muzycznych, oddają hołd Nowonarodzonemu.
Kunsztowne kompozycje wymagały ogromnych środków finansowych. Wystarczy wspomnieć, że postacie zdobiono drogocennymi kamieniami, ich szaty wykonywano z jedwabiu, a do dekoracji całości często używano złota. Dodajmy, że szopki neapolitańskie, znane dziś w całym świecie, nie są dziełami anonimowymi. Oto kilka nazwisk ich autorów: Valentino Balsamo, Antonio Piscopo, Sandro Giliberti, Angela Romano, Maria Iappeli, Luigi Baia, Isabella Dioniso, bracia Ercolano, Angelo Signore, Tina Catalano i wielu innych.
Do szopek neapolitańskich w Lyonie przybywają tłumy Francuzów i cudzoziemców. Odwiedzają bazylikę Notre Dame de Fourvière mieszkańcy Lyonu i goście, zwłaszcza rodzice z dziećmi. Często porównują oni szopki neapolitańskie z krakowskimi (z ubiegłego roku) i zdarza się usłyszeć uwagę, że polskie szopki są ładniejsze... My, Polacy, cieszymy się i jesteśmy z tego dumni. Ale nie nam rozstrzygać, które przedstawienia są ładniejsze czy ciekawsze. Istotą każdej szopki jest uchwycenie przez oglądającego sensu jej przedstawienia. I pochylenie się w skupieniu nad odwieczną tajemnicą Bożego Narodzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Co się wydarzyło nad Jordanem?

2025-01-09 14:32

Grażyna Kołek/Niedziela

Zapraszamy na komentarz do Ewangelii na Niedzielę Chrztu Pańskiego roku C.

Więcej ...

Ks. Józef Tischner jednym z patronów 2025 Roku ustanowionym przez Senat RP

2025-01-09 07:15

wikipedia.org.pl

Senat RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera - duchownego, filozofa i intelektualisty. W bieżącym roku przypada 25 rocznica śmierci autora "Świata ludzkiej nadziei" i kapelana Związku Podhalan.

Więcej ...

Panie, udziel nam łaski, byśmy odkryli w sobie moce, których udzielasz nam w sakramencie chrztu!

2025-01-09 14:39

Adobe Stock

Dzisiejsza niedziela jest mocnym wołaniem o nawrócenie. Kiedy św. Jan Chrzciciel rozpoczął działalność, zwracał się do słuchaczy: „Wydajcie więc owoce godne nawrócenia” (Łk 3, 8-9). Były to ostre słowa. Nie brzmiały miło wtedy i niemiło ich słuchać dzisiaj. A jednak są ciągle aktualne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

Kościół

Nie żyje ks. infułat Edmund Skalski

Dlaczego się boję, dlaczego jestem małej wiary?

Wiara

Dlaczego się boję, dlaczego jestem małej wiary?

Sosnowiec: Wniosek o aresztowanie księdza, w którego...

Wiadomości

Sosnowiec: Wniosek o aresztowanie księdza, w którego...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...

Wiara

Bóg chce, abyśmy wchodzili w nowy rok z sercem...