Reklama

Opłatek przy Franciszkańskiej 3

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej w Krakowie, przy pomniku Ojca Świętego Jana Pawła II ciepłym blaskiem mrugały zapalane znicze; jeszcze bukiet kwiatów położony serdeczną ręką, odśpiewana przez łzy Barka, przejęte twarze dzieci i dorosłych - i szerokimi schodami podążamy na górę. Tak zaczęło się 20 stycznia 2006 r. opłatkowe spotkanie Fundacji Szlaki Papieskie i jej przyjaciół z abp. Stanisławem Dziwiszem - metropolitą krakowskim.
Nasz znakomity Gospodarz poprowadził uroczyste nabożeństwo Słowa, a na jego zakończenie powiedział: „Dla Was, tutaj zgromadzonych, szczególnie ważne stały się te drogi, te szlaki, którymi wędrował Ksiądz Karol - później Kardynał, a jeszcze później Papież Jan Paweł II. Drodzy Przyjaciele, podjęliście trud, aby te ścieżki ocalić i opisać, a nade wszystko ożywić. Pragniecie także zachować ich ducha. Były to bowiem drogi szczególnej modlitwy, spotkań, medytacji, kontemplacji Boga i odpoczynku - mówił abp Dziwisz. - Macie świadomość, że one zawsze prowadziły do Chrystusa. Wszystkie miejsca, które odwiedzał Karol Wojtyła i do których wędrował, były zarazem miejscami modlitwy, gdyż takim człowiekiem, takim kapłanem i kardynałem był On i całe Jego życie. Łączy Was wszystkich pasja zachowania, tworzenia Papieskich Szlaków i ich przesłanie. Pragniecie w ten sposób wskazywać ślady stóp Pielgrzyma wyjątkowego, Nauczyciela i Przyjaciela, a nade wszystko Człowieka świętego. Chodząc po tych szlakach, człowiek ubogaca się duchowo, umacnia w wierze i miłości do Boga i do ludzi. Ojciec Święty (...) Jan Paweł II to wielki dar Boży dla nas wszystkich. Jest On dla nas jak ta Gwiazda Betlejemska, która w mrokach tego świata wskazuje drogę do Chrystusa. Sługa Boży całym swoim życiem uczył, jak ocalić nadzieję, jak podjąć trud walki o świętość, o wartości. Wszystkim Wam bardzo serdecznie dziękuję za starania i bezinteresowną pracę na rzecz tego dobra, któremu na imię Papieskie Szlaki. Szczególne słowa wdzięczności kieruję do tych, którzy troszczą się o te szlaki jako świadkowie, a dziś znajdują się między nami, gdyż mieli szczęście być uczestnikami tamtych niezwykłych wędrówek, tamtych niezwykłych dni. Z całego serca życzę dzisiaj i modlę się, byście zawsze chodzili tymi szlakami i wybierali te szlaki, które prowadzą do spotkania z Chrystusem, i byście na tych szlakach wytrwali do końca. Na Chrystusowe i Papieskie Szlaki wprowadzajcie także tych, których Bóg postawił i postawi na Waszej drodze życia, aby na tych szlakach - na Szlakach Jana Pawła II zakosztowali dobra i piękna”.
Ponad 200 osób, które tego dnia przyjechały do Krakowa z różnych, także bardzo odległych stron Polski, wysłuchało w skupieniu tych słów. Życzenia opłatkowe złożyła Księdzu Arcybiskupowi w imieniu Fundacji prezes Urszula Własiuk: „Miłość do Ojca Świętego Jana Pawła II wprowadziła nas na szlaki Jego wędrówek w polskich górach i nad jeziorami - od Bałtyku po Tatry, Bieszczady i Gorce, malownicze szczyty Beskidu Śląskiego i najbliższy sercu rodzinny Beskid Mały. I na krakowskie ścieżki, gdzie znał każdy kamień. Dziś stanęliśmy po drugiej stronie historycznego okna na Franciszkańskiej, aby powiedzieć: Księże Arcybiskupie, to my - rodzina Szlaków Papieskich. Rozległa - od Słupska, Czaplinka po Zakopane; od Bieszczadów po Karkonosze. Ta rodzina stale się powiększa i czuje się mocna, odkąd została otoczona honorowym patronatem Waszej Ekscelencji.”
Spotkanie ubarwiły kolędy, śpiewane przez chóry Zespołu Pieśni i Tańca Krakus - AGH oraz Kantylena i dziecięcy zespół kolędniczy z Raby Wyżnej. Wśród licznych darów ofiarowanych Księdzu Arcybiskupowi był też wzruszający wiersz Izabeli Zającówny. Ksiądz Arcybiskup rozmawiał z każdym z zaproszonych gości, wśród których były: osoby ze Środowiska Ojca Świętego, przedstawiciele miast i gmin leżących na trasie Papieskich Szlaków - w tym szczególnie liczna grupa z Raby Wyżnej, przedstawiciele Fundacji w Beskidzie Sądeckim - Danuta Reśko, w Beskidzie Niskim i Bieszczadach - Józef Kaczor, w Beskidzie Żywieckim - Tadeusz Gołuch. Gorczański Park Narodowy reprezentował dyrektor Janusz Tomasiewicz. Przybyło wielu księży, wśród nich duszpasterze turystów - rzeszowski i krakowski: ks. Józef Obłój i ks. Maciej Ostrowski, duszpasterz środowisk twórczych - ks. inf. Jerzy Bryła, dyrektor Centrum Pielgrzymkowego im. Jana Pawła II w Starym Sączu - ks. Tadeusz Sajdak. Szlaki kajakowe reprezentowali: prezydent Słupska - Maciej Kobyliński oraz burmistrz Czaplinka - Cyryl Turczyk. Były również siostry albertynki z Mnikowa.
Blisko dwuipółgodzinne spotkanie przebiegało w ciepłej, pogodnej, rodzinnej atmosferze.
Fundacja Szlaki Papieskie serdecznie dziękuje ks. dr. Ireneuszowi Skubisiowi, redaktorowi naczelnemu Niedzieli - będącej patronem medialnym Fundacji, za przybycie na naszą uroczystość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Józef Guzdek: Trudno sobie wyobrazić przyszłość Kościoła bez większego otwarcia na świeckich

2024-12-15 09:55

Karol Porwich

- Synodalność to nic innego jak normalność - tłumaczy w rozmowie z KAI abp Józef Guzdek, metropolita białostocki. Podkreśla, że wszyscy, bez wyjątku, księża i świeccy, od chrztu świętego jesteśmy odpowiedzialni za Kościół w każdym jego wymiarze, a zwłaszcza za dzieło ewangelizacji. Kreśli przyszłość Kościoła w Polsce w sytuacji nacisku prądów sekularyzacyjnych i spadających powołań kapłańskich.

Więcej ...

Andrzej Duda: To była i jest kompromitacja III Rzeczypospolitej, że ci którzy wydali rozkazy nigdy nie zostali ukarani

2024-12-16 19:10

KPRP

Wierzę w to, że wolna, suwerenna i niepodległa Polska nigdy nie zapomni o swoich wiernych synach, o ofiarach tej walki. Nigdy nie zapomni o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę za to, by w 1989 roku i później ta Polska wreszcie mogła powrócić – mówił Prezydent Andrzej Duda w przeddzień 43. rocznicy pacyfikacji kopalni „Wujek”.

Więcej ...

Kard. Ryś: pytanie o nadzieję, to pytanie o stan serca

2024-12-16 20:35

Julia Saganiak

- Jezus pokazuje, że źródłem problemu, zmęczenia, braku nadziei jest zawsze stan serca. Pytanie o nadzieję, to jest pytanie o stan serca, nie o zewnętrzne okoliczności, które mogą być okropne - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas rekolekcji adwentowych dla Łodzi.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego...

Wiara

W czasie Adwentu chcemy otwierać serca dla przychodzącego...

Alarm bombowy w fundacji Lux Veritatis

Wiadomości

Alarm bombowy w fundacji Lux Veritatis

Jaką moc naprawdę mam?

Wiara

Jaką moc naprawdę mam?

Archidiecezja katowicka ma nowego administratora

Kościół

Archidiecezja katowicka ma nowego administratora

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Kościół

Świętokrzyskie: W wypadku samochodowym zginął proboszcz

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Wiara

Tajemnica wizerunku Matki Bożej z Guadalupe

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Wiara

Bóg zaprasza nas dziś do szczerości, do stanięcia w...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...