Reklama

Uroczystości dożynkowe - Łęczna 2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto kocha wieś i rodzinę, ten kocha Ojczyznę

W ostatnią niedzielę wakacji 25 sierpnia br. w Łęcznej odbyły się parafialno-powiatowo-gminne dożynki. W tym roku w organizację tego ważnego rolniczego święta zaangażowały się - poza parafią pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej, w której rokrocznie spotykają się rolnicy - wspólnie Urząd Miejski oraz Starostwo Powiatowe w Łęcznej. Gospodarzami uroczystości było sołectwo Karolin, a starostami ceremonii byli Magdalena Florek i Adam Gliniewicz. Na uroczystość święta plonów poszczególne gminy i sołectwa powiatu łęczyńskiego przygotowały tradycyjne wieńce, uplecione z kłosów zbóż, które w asyście orkiestry dętej kopalni Bogdanka zostały złożone u stóp ołtarza.

Msza św. polowa w parku łęczyńskiego Podzamcza zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych powiatu, poczty sztandarowe instytucji, urzędów, zakładów pracy i łęczyńskich szkół, a przede wszystkim samych rolników, którzy w zgodzie z wielowiekową tradycją dziękowali w ten sposób Bogu za wszelkie plony tegorocznych żniw. "Zgromadziła nas tutaj wdzięczność za plony ziemi, pragniemy wyrazić tą Mszą św. wdzięczność wszystkim rolnikom, pracującym z takim trudem na ziemi"- powiedział dziekan ks. kan. Janusz Rzeźnik do wszystkich zgromadzonych na uroczystej Eucharystii. Wieńce ze zbóż złożone przy ołtarzu to widomy znak, że żniwa skończone, a owoce ziemi zebrane. Dlatego też, tak jak nasi praojcowie w geście podzięki za wszelkie dary, gromadzimy się w kościele, by dziękować Stwórcy wszelkiego stworzenia za plony polskiej ziemi. Wszystko to, jak zaznaczył Ksiądz Dziekan, jest wyrazem naszej więzi z wielowiekowym dziedzictwem, które pragniemy pielęgnować i przekazywać następnym pokoleniom. Czy możemy wyzbyć się tego wszystkiego, co jest naszą tradycją i siłą? Na pewno nie. Szczególnie dziś, w dobie globalizacji, musimy szczególnie pielęgnować tradycję naszych praojców. Jan Paweł II podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny powiedział, że Polska musi zachować swoje dziedzictwo i swoją tożsamość. Wobec powyższego, święto rolników kończące tegoroczne żniwa powinno skłaniać do refleksji nad rolą tradycji i powołaniem samych rolników oraz ich zadań we współczesnej Polsce. "Potrzebna jest nam nasza samoświadomość, nasze dziedzictwo wywodzące się spod polskiej strzechy". Czy możemy z tego wszystkiego zrezygnować, z tych ludowych strojów, wieńców, dożynek? Kiedy to odrzucimy, cóż nam pozostanie? - pytał zebranych Ksiądz Dziekan. Trzeba jeszcze powiedzieć o innym obliczu życia polskich rolników, którego nie godzi się pominąć. Niekończące się trudności ze zbytem plonów naszej ziemi. Trzeba o tym mówić, ponieważ jest to trudne do zaakceptowania i wszyscy bardzo nad tym bolejemy. Ale pomimo tego powinniśmy jeszcze większą nadzieję pokładać w Panu, ponieważ u Niego wszystko jest możliwe: "W Bogu więc pokładajmy naszą ufność, dziękując jednocześnie za otrzymane dary".

Uroczystości dożynkowe w Łęcznej były też dobrą okazją do jak najlepszego zaprezentowania się poszczególnych gmin i sołectw na szerszym forum, przedstawiano więc walory krajobrazowe, klimatyczne oraz osiągnięcia gospodarcze gmin, mówiono również o problemach z jakimi na co dzień borykają rolnicy. Uroczystościom dożynkowym towarzyszył tradycyjny kiermasz, na którym można było obejrzeć wystawę płodów rolnych, spróbować wypieków pieczywa z tegorocznej mąki, zobaczyć wyroby rękodzieła artystycznego, zapoznać się z kulturą ludową małych Ojczyzn, jej bogactwem i różnorodnością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów