Reklama

Dziedzictwo otwarte

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego znajduje się u podnóża Jasnej Góry. Kryje w swoich murach wielkie dziedzictwo myśli i działalności duszpasterskiej Prymasa Tysiąclecia. Stanowi jednocześnie centrum duchowości i formacji. Zdaniem Anny Rastawickiej, odpowiedzialnej generalnej Instytutu Prymasowskiego, Dom ma być przede wszystkim pamiątką nauczania kard. Wyszyńskiego i miejscem przekazywania wielkiej mądrości, którą przez niego dał nam Bóg. Wyraziła ona radość z faktu, że Dom Pamięci znajduje się w zasięgu spojrzenia Maryi Jasnogórskiej, która nie zapomniała i z pewnością nigdy nie zapomni swojego wiernego sługi Prymasa Tysiąclecia. Wyraziła nadzieję, iż ten Dom będzie przypominał jeszcze innego wielkiego Polaka - tego, który w 1978 r. w Watykanie powiedział, że nie byłoby na Stolicy Piotrowej Papieża Polaka, gdyby nie było wiary Prymasa Wyszyńskiego, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, jego zawierzenia Maryi, a także gdyby nie było Jasnej Góry.
Zachętą do budowy Domu stały się słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Uczyńcie przedmiotem medytacji całe wielkie dziedzictwo, które zostawił, oby Kościół i naród był mocny dziedzictwem kard. Wyszyńskiego. Oby to dziedzictwo trwało w nas!”. A inicjatywę budowy Domu Pamięci podjął Instytut Prymasowski, założony przez Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

*

Reklama

Pochodzący z drzwi świętych Bazyliki św. Piotra w Rzymie, kamień węgielny pod budowę Domu Pamięci został przekazany w 2000 r. przez Papieża Jana Pawła II.
28 lutego 2000 r. abp Stanisław Nowak dokonał wmurowania kamienia, a 12 lutego 2005 r. poświęcił kaplicę. Dom Pamięci oddany został do użytku 2 maja 2006 r., a więc w przeddzień 40. rocznicy Milenijnego Aktu Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, w roku 25. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia i w roku 50. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu, których autorem jest sługa Boży Stefan Kardynał Wyszyński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

*

Poświęcenia Domu dokonał abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz z kard. Józefem Glempem, prymasem Polski. Na uroczystości obecny był abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Przybyło również wielu biskupów, kapłanów i zakonników oraz przedstawicieli instytucji, które wspierają dzieło powstania Domu.
Anna Rastawicka wyjaśniła, dlaczego Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego powstał właśnie w tym konkretnym miejscu, na działce sąsiadującej z Jasną Górą, odczytała też listy, które na uroczystość przesłali m.in. abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz kard. Henryk Gulbinowicz.
- Dom Pamięci jest wyrazem wdzięczności Bogu i Matce Najświętszej za życie i dzieło Prymasa Tysiąclecia, wielkiego nauczyciela i męża stanu, z którego dziedzictwa tak obficie mogą korzystać kolejne pokolenia - powiedział abp Michalik i dodał, że kard. Wyszyński u podstaw swego posługiwania położył cierpienie, nie lękając się nawet więzienia. W jego osobie zostało utrwalone wielkie dziedzictwo polskiego, umęczonego Kościoła. Abp Michalik wskazał, jak osobiście korzysta z mądrości wielkiego Prymasa. Do tej pory pamięta jego maksymę, mówiącą, że do głoszenia prawdy wystarczy jeden człowiek, a do szerzenia kłamstwa potrzeba wielu.

*

Uroczystość poświęcenia Domu Pamięci była też okazją do wyróżnienia osób, które przyczyniły się do jego powstania. Medal Jubileuszowy 25-lecia Prymasostwa z rąk kard. Glempa otrzymali: Tadeusz Wrona - prezydent miasta Częstochowy, o. Izydor Matuszewski - generał Zakonu Paulinów, ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli, Maria Okońska - założycielka Instytutu Prymasowskiego, Janina Michalska - współzałożycielka Instytutu. Natomiast Order dla Zasłużonych dla Kościoła i Ojczyzny otrzymali przedstawiciele różnych firm i urzędów zaangażowanych w dzieło budowy Domu, wraz z Ireną Czerwińską - architektem i Stanisławą Grochowską - dyrektorem Domu.
Prezydent Miasta Częstochowy, dziękując w imieniu osób wyróżnionych, powiedział, że największe wyróżnienie otrzymała Częstochowa, bo w tym maryjnym mieście przy ul. kard. Wyszyńskiego 12 został otwarty Dom Pamięci wielkiego Polaka, który przeprowadził Naród z czasów niewoli komunistycznej do czasów Solidarności. Częstochowianie mają więc najbliżej do skarbnicy zgromadzonej u stóp Jasnej Góry.

*

W Domu, obok kaplicy, znajduje się także sala muzealna, gdzie wkrótce umieszczone zostaną pamiątki z życia i posługi Prymasa Tysiąclecia, można będzie też korzystać z archiwum tekstów, zdjęć oraz biblioteki dzieł Prymasa Tysiąclecia, a nawet posłuchać głosu kard. Wyszyńskiego. Daje to szansę na zrealizowanie wskazania Jana Pawła II, aby „szczególnym przedmiotem medytacji uczynić postać niezapomnianego Prymasa Tysiąclecia”. Faktem jest, że wszystkie drogi Polaków prowadzą ku Jasnej Górze, dobrze, że na jednej z nich stanął Dom Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego, człowieka, który wszystko postawił na Maryję.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

14 września - Święto Podwyższenia Krzyża

-C-designs/fotolia.com

14 września Kościół obchodzi Święto Podwyższenia Krzyża. Wiąże się ono z odnalezieniem drzewa krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, a także wyraża głęboki sens krzyża w życiu chrześcijanina. Istotą święta jest ukazanie tajemnicy Krzyża jako ceny zbawienia człowieka.

Więcej ...

PSP: 1300 interwencji strażaków, stan alarmowy przekroczony w Głuchołazach

2024-09-14 08:18

PAP/Art Service

Do godz. 6 rano strażacy odnotowali 1300 interwencji związanych z usuwaniem skutków deszczu - poinformowała w sobotę rano Państwowa Straż Pożarna. W Głuchołazach (woj. opolskie) rzeka przekroczyła stan alarmowy o ponad 2 metry.

Więcej ...

Mazowieckie/ Silny wiatr uszkodził dachy w pow. radomskim i kozienickim

2024-09-14 22:31
Zdjęcie poglądowe

Adobe Stock

Zdjęcie poglądowe

Po godz. 15 silny wiatr uszkodził dachy w miejscowościach w gm. Jedlińsk

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Wiara

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Dzięki krzyżowi Chrystusa każdy z nas może być zbawiony

Wiara

Dzięki krzyżowi Chrystusa każdy z nas może być zbawiony

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Kościół

Oświadczenie Księży Sercanów ws. Ks. Michała...

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Kościół

Martwy mężczyzna w mieszkaniu wikariusza w Drobinie –...

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Kościół

Biskup świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę w...

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?

Wiara

Co tak naprawdę wydarzyło się w Gietrzwałdzie?