Reklama

Miejsca, które odwiedzi Benedykt XVI

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katedra św. Jana w Warszawie

Sługa Boży Jan Paweł II odwiedzał to miejsce pięciokrotnie podczas swoich pielgrzymek: 2 czerwca 1979 r. (spotkanie z przedstawicielami archidiecezji i metropolii warszawskiej), 16 czerwca 1983 r. (Msza św.), 8 czerwca 1987 r. (spotkanie z zakonnicami klauzurowymi), 8 czerwca 1991 r. (nabożeństwo dziękczynne za Konstytucję 3 Maja) i 11 czerwca 1999 r. (zamknięcie II Synodu Plenarnego Kościoła w Polsce). Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z 1339 r., choć zapewne istniał już wcześniej. Na przestrzeni wieków świątynia przechodziła wiele przeobrażeń oraz była świadkiem wielu doniosłych aktów, jak koronacje królewskie czy przysięgi szlachty na wierność Konstytucji 3 Maja. Tytuł katedry nosi od 1798 r. W podziemiach znajdują się krypty osób zasłużonych dla Kościoła, państwa i kultury.

Kościół ewangelicki świętej Trójcy w Warszawie

W tym miejscu 9 czerwca 1991 r. sługa Boży Jan Paweł II spotkał się z przedstawicielami Polskiej Rady Ekumenicznej.
Świątynia została wybudowana w 1781 r. na mocy przywileju króla Stanisława Augusta. Wzniesiono ją w stylu klasycystycznym - jako jeden z pierwszych budynków tego nurtu architektury w Europie. Kościół uległ poważnym uszkodzeniom podczas II wojny światowej. Po wojnie rozpoczęto odbudowę. W 1951 r. zawłaszczyli go komuniści. Zwrócili w 1956 r. Należy do parafii ewangelicko-augsburskiej w Warszawie. Szacuje się, że w Polsce mieszka ok. 80 tys. chrześcijan tradycji ewangelicko-augsburskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Plac Piłsudskiego

W tym miejscu sługa Boży Jan Paweł II dwukrotnie sprawował Eucharystię. Pierwszą, pamiętną, która przyniosła powiew wolności i pozwoliła podnieść głowy, Ojciec Święty odprawił 2 czerwca 1979 r., podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny. Jan Paweł II wypowiedział tu słynną modlitwę: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!”. Wtedy miejsce to nosiło nazwę placu Zwycięstwa. Drugi raz, już na placu Piłsudskiego, Ojciec Święty celebrował Mszę św. 20 lat później. Tutaj także warszawiacy oddawali hołd osobie Ojca Świętego w 2005 r., po jego odejściu do Domu Ojca.
Ołtarz, przy którym Najświętszą Ofiarę sprawować będzie Benedykt XVI, przez symbolikę nawiąże do ołtarza z 1979 r.

Reklama

Jasna Góra

Sześć razy Jan Paweł II odwiedzał Jasną Górę podczas swoich pielgrzymek do Polski. Te najbardziej pamiętne wizyty to rok 1983 i dziękczynienie Panu Bogu za 600-letnią obecność Matki Bożej w Jasnogórskiej Ikonie oraz rok 1991 i Światowy Dzień Młodzieży. To spotkanie zgromadziło w Częstochowie ponad milion młodych z całego świata, w tym wielu zza żelaznej kurtyny, która właśnie popękała. Na Jasnej Górze ogniskuje się to, co polskie, i to, co katolickie. To najważniejsze miejsce dla polskiego ducha, prawdziwa duchowa stolica kraju.

Wadowice

Wszyscy pamiętamy wzruszające spotkanie z Janem Pawłem II w Wadowicach w 1999 r. - ten słynny dialog Ojca Świętego, osłodzony wspomnieniami o kremówkach, na które chodził z kolegami szkolnymi. Wadowice to dziś 20-tysięczne miasteczko z bogatą, prawie 700-letnią historią. Na rynku stoi kościół Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, w którym 20 maja 1920 r. sakrament chrztu św. przyjął Karol Wojtyła. Tuż obok znajduje się dom rodzinny naszego Papieża - dziś mieści się tam Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kalwaria Zebrzydowska

To pierwsze sanktuarium, do którego pielgrzymował mały Karol Wojtyła. Tu uczył się, jeśli można tak powiedzieć, pełnego zawierzenia Matce Bożej. Jako namiestnik Chrystusa pielgrzymował tu dwukrotnie - podczas pierwszej i ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny. To tutaj padły słowa, które pełnego znaczenia nabrały po 2 kwietnia 2005 r.: „Módlcie się za mnie za życia i po śmierci”.
Kalwaria jest jednym z najważniejszych polskich sanktuariów maryjnych. W centrum kultu jest pochodzący z XVI wieku obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Do tego - „dróżki” modlitwy, szczególne miejsce kultu Męki Pańskiej.

Reklama

Łagiewniki

Bez wątpienia Janowi Pawłowi II zawdzięczamy rozwój kultu Miłosierdzia Bożego. Jedna z jego pierwszych encyklik była poświęcona Bożemu Miłosierdziu (Dives in misericordia, 1980), beatyfikował i kanonizował s. Faustynę Kowalską, Apostołkę Bożego Miłosierdzia, oraz poświęcił w 2002 r. sanktuarium w Łagiewnikach. Wcześniej pielgrzymował tu w 1997r.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia istnieje w Łagiewnikach od 1992 r. W 1999 r. rozpoczęto budowę nowego kościoła. W szybkim tempie ukończono prace, a świątynię poświęcił 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II.

Katedra na Wawelu w Krakowie

To w tym kościele, dokładnie w krypcie św. Leonarda, swoją pierwszą Mszę św. odprawił ks. Karol Wojtyła. Było to 1 listopada 1946 r.
Katedra na Wawelu jest najcenniejszym obiektem sakralnym w Polsce. Tu spoczywają polscy królowie. Tu wreszcie znajduje się konfesja św. Stanisława, nazywana Ołtarzem Ojczyzny. Miejsce święte dla wszystkich Polaków.

Błonia Krakowskie

Pięciokrotnie spotykał się tu z rodakami Jan Paweł II. W 1979, 1983, 1987, 1997 i podczas ostatniego, rekordowego spotkania w sierpniu 2002 r. Przybyło nań ponad 2,5 mln pielgrzymów. To nieoficjalny rekord Europy. Tutaj odbyły się beatyfikacje o. Rafała Józefa Kalinowskiego i br. Alberta Chmielowskiego (w 1983 r.) oraz kanonizacja św. Jadwigi Królowej (w 1997 r.). W tym miejscu krakowianie żegnali też swojego Biskupa w 2005 r. Zadaszenie ołtarza, przy którym Mszę św. odprawi Benedykt XVI, będzie miało kształt arki - m.in. na pamiątkę ulubionej pieśni młodzieżowej polskiego Papieża.

Auschwitz

Największe miejsce zagłady Żydów podczas II wojny światowej i największy obóz koncentracyjny założony przez Niemców. Symbol tragedii i największego, obok komunizmu, zła XX wieku. Jan Paweł II pielgrzymował do Auschwitz w 1979 r., podczas swej pierwszej pielgrzymki do rodzinnego kraju.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Św. Rita

fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Św. Rita

W dzisiejsze wspomnienie św. Rity prezentujemy świadectwa cudów, jakie ta święta wyprosiła przed obliczem Boga. Publikujemy również historię o tym, jak to się stało, że św. Rita została patronką Wspólnoty Rodzin działającej przy parafii św. Trójcy we Wrocławiu.

Więcej ...

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Więcej ...

Jasna Góra: 15. Pielgrzymka Szkół im. kard. Stefana Wyszyńskiego

2024-05-22 20:31

Jasna Góra/Facebook

„Maryjo, powiedz: Którędy droga?" - to motto Pielgrzymki Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się na Jasnej Górze. Podczas pielgrzymki uczniowie zastanawiali się jak w różnorodności powołań i dróg życiowych znaleźć swoje miejsce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele