Reklama

Wczoraj i jutro

Maj 80 lat temu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

80 lat temu II Rzeczpospolita znalazła się na zakręcie, i to nie na skutek zagrożenia z zewnątrz - z bolszewickiej nawałnicy w 1920 r. wyszła zwycięsko. W 1926 r. Polacy zagrozili sami sobie. Parlament zamienił się w targowisko próżności. Sejmowe kłótnie wiązały ręce kolejnym rządom. Jak zawsze w takich sytuacjach, sąsiedzi zacierali ręce, patrząc na kłócących się Polaków.
Ci, których niepokoiła sytuacja, z nadzieją kierowali spojrzenia na Józefa Piłsudskiego. Co uczyni? Czy wreszcie przerwie milczenie, czy opuści Sulejówek, gdzie zaszył się przygnębiony i zniechęcony stylem polityki uprawianej przez rodaków? Głęboko przeżył zamordowanie prezydenta Gabriela Narutowicza (za mordem stały koła nacjonalistyczne).
29 kwietnia 1926 r. w wywiadzie dla Kuriera Porannego Piłsudski na pytanie, czy wziąłby sprawę w swoje ręce, czy przejąłby dyktaturę, odpowiedział: „W ramach konstytucyjnych praca silnego da się uskutecznić, tylko trzeba uczynić wszystko, by skończyć ze złymi zwyczajami sejmowymi. Albowiem złe zwyczaje sejmowe są gorsze od złej konstytucji”. 11 maja 1926 r. w wywiadzie dla tej samej gazety Marszałek poszedł dalej i oświadczył: „Staję do walki z głównym złem państwa: panowaniem rozwydrzonych partii i stronnictw nad Polską, zapominaniem o imponderabiliach, a pamiętaniem tylko o groszu i korzyści”.
Tak oto doszło do majowego przewrotu w 1926 r. Przewrotu dyktatorskiego, który uratował wątłą, młodą polską demokrację.
Przewrót majowy Piłsudskiego był zamachem stanu. Wszak obalony został prezydent. Za lat kilka proces brzeski ukaże jeszcze bardziej ciemną stronę majowej rewolty. Ale mimo to kraj został uratowany. Marszałek Piłsudski chciał uchronić państwo przed najgorszymi polskimi cechami: politycznym warcholstwem, waśniami grup i grupek, kupczeniem Ojczyzną pod przykrywką ratowania wolności, demokracji itp. Targowica w naszych dziejach miała różne barwy. Zawsze prowadziła do zguby. 80 lat temu Józef Piłsudski uratował kraj przed zgubą.
Bratobójcze walki między żołnierzami Marszałka i żołnierzami prezydenta Wojciechowskiego trwały 3 dni. Zginęło 379 osób (w tym 164 cywilów), rannych zostało 920 osób. Po zakończeniu walk w zwycięskim rozkazie z 22 maja 1926 r. Piłsudski nikogo nie oskarżał. Oficerów, którzy - wykonując swoje obowiązki - stanęli po innej niż on stronie barykady, za jakiś czas awansował (m.in. płk. Władysława Andersa).
Nie jest prawdą, że historia lubi się powtarzać. Historia nie może się powtarzać, gdyż dzieje każdego kraju, każdego społeczeństwa nie są stawem - są rzeką, która ciągle płynie. Ale dzieje tworzą ludzie. Złe cechy wyplenia się najtrudniej. Potrafią przetrwać wieki. Wystarczy, jeśli spojrzymy na siebie i porównamy się z naszymi ojcami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Jasna Góra: „by nie bali się pająków i wojen” - dzieci o misjach i misjonarzach podczas gali konkursu „Mój szkolny kolega z misji"

2024-05-22 17:42

Jasna Góra/Facebook

By lepiej zrozumieć świat, obudzić ducha solidarności, zobaczyć piękno i różnorodność Kościoła - to cel ogólnopolskiego konkursu „Mój szkolny kolega z misji” adresowanego do uczniów szkół podstawowych. Dziś na Jasnej Górze odbyła się gala laureatów 23. jego edycji, której tematem było: „Świat potrzebuje misjonarzy”. Dzieci wspólnie z bp. Janem Piotrowskim, przewodniczącym Komisji KEP ds. Misji modliły się za wszystkich niosących Dobrą Nowinę Chrystusa na krańce ziemi. Organizatorem konkursu jest Dzieło Pomocy „Ad Gentes” we współpracy z dyrektorami i nauczycielami.

Więcej ...

Sąd stwierdza winę „Nergala”. Muzyk znieważył wizerunek Jezusa

2024-05-22 19:27

Karol Porwich/Niedziela

Sąd Okręgowy Gdańsk-Południe uznał Adama D., ps. „Nergal” winnym popełnienia przestępstwa z art. 196 Kodeksu karnego, czyli obrazy uczyć religijnych. Sprawa dotyczyła nagrania zamieszczonego przez muzyka w Internecie w 2018 r. Na filmie „Nergal” w sposób obsceniczny znieważył wizerunek Jezusa Chrystusa. Sąd jednocześnie warunkowo umorzył postępowanie z okresem próby na okres dwóch lat. Muzyk musi też zapłacić 2 tys. zł świadczenia pieniężnego. Sąd nie podzielił argumentacji oskarżonego, który wskazywał, że jego działanie mieściło się w granicach swobody artystycznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele