Reklama

„Wołyń czasu zagłady 1939-1945”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzeum Niepodległości w Warszawie już 16. rok niestrudzenie - przez wystawy, spotkania, koncerty i inne inicjatywy - troszczy się o naszą narodową świadomość. Przypomina o rzeczach więcej czy mniej znanych w naszej historii. Działalność Muzeum skierowana jest głównie ku ludziom młodym, którzy celowo byli dezinformowani. Wymieniona w tytule wystawa należy do białych plam w naszej historii.
Obszary południowo-wschodnie przedwojennej Polski zamieszkane były przez ludność ukraińską (prawie 70%). Szczególnie jaskrawo występowało to na wsi. Miasta były zamieszkane przez ludność polską i żydowską. Obszar Wołynia przypadł Polsce w traktacie ryskim (1921 r.), choć ziemie te były spolonizowane przez historię i polskie dwory. Ludność ukraińska odnosiła się bardzo wrogo do Polaków. Już w okresie międzywojennym działała nielegalna organizacja nacjonalistów ukraińskich (OUN), stosująca terror wobec Polaków.
Wołyń po 17 września 1939 r. został zajęty przez Sowietów. Inteligencję polską wywieziono na Wschód. Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej Wołyń znalazł się pod panowaniem niemieckim w obrębie tzw. Reichskommisariat Ukraine. Ukraińcy widzieli w Niemcach swoich sojuszników. Działania ukraińskie przeciwko Polakom rozpoczęły się osławioną akcją w prawosławne święto Świętych Piotra i Pawła (11 lipca 1943 r., niedziela) - pogromem ludności polskiej, zgromadzonej w kościołach, w tym dzieci pierwszokomunijnych. Cerkiew prawosławna popierała te działania - popi święcili noże. Rozpoczęła się wielomiesięczna akcja rzezi ludności polskiej, dokonywana w sposób nieopisanie bestialski. Niewiarygodne, że takie rzeczy mogły się dziać w środku Europy. Po wielu latach pisał o tym Melchior Wańkowicz. Obrona polska była bardzo słaba, gdyż sławna 27. Wołyńska Dywizja Piechoty AK jeszcze nie powstała. Państwo Siemaszkowie, którzy byli członkami tej dywizji i naocznymi świadkami, przez wiele lat zbierali materiały świadczące o rzezi dokonywanej przez Ukraińców na Polakach - powstała wielotomowa dokumentacja. Szacuje się, że zginęło wówczas ok. 50-60 tys. Polaków. Była to czystka etniczna. Główną winę ponosiła za to Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), mająca oparcie we wsiach ukraińskich. Niemcy niby formalnie zabraniali, ale było im to na rękę. Ukraińcy mordowali również Żydów.
Podobne mordy na Polakach miały miejsce także poza Wołyniem, tam, gdzie mieszkała ludność ukraińska. Dopiero Akcja „Wisła”, przeprowadzona latem 1947 r. przez Wojsko Polskie i Milicję, zakończona wysiedleniem ludności ukraińskiej, położyła temu kres.
Tytułowa wystawa jest głównie wystawą planszową, ale są na niej liczne zdjęcia o przejmującej wymowie, niekiedy makabryczne.
Wystawa czynna jest do 31 maja br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Kościół

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli