Reklama

Chrześcijaństwo a jedność Europy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 26-27 kwietnia br., w przeddzień 2. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II miała miejsce konferencja naukowa pod hasłem Chrześcijaństwo a jedność Europy. Doświadczenia i wyzwania. Konferencja, odbywająca się pod patronatem prof. Michała Seweryńskiego - ministra edukacji i nauki, zgromadziła wybitnych prelegentów, którzy podjęli zagadnienia związków jedności Europy i chrześcijaństwa, chrześcijańskich korzeni i kulturotwórczej roli Kościoła katolickiego oraz specyfiki aksjologicznej Europy.
„Musimy zapytać nie tylko o to, co Unia Europejska może nam dać, ale też co my możemy jej zaproponować. Postawę roszczeniową trzeba uzupełnić postawą troski i współodpowiedzialności” - podkreślił rektor KUL - ks. prof. Stanisław Wilk, otwierając obrady. Reprezentujący Ministra Edukacji min. Stanisław Sławiński podkreślił, że pytając o jedność Europy i znaczenie chrześcijaństwa, pytamy też o przyszłość Europy, ciągłość kultury i tożsamość europejską oraz o przyszłość polskości. Przypominając dzieje Europy, prof. Jerzy Kłoczowski podkreślił, że „u początku Europy ważne są korzenie starożytne, judeochrześcijańskie, greckie i rzymskie, ale wielkość Europy polega na tym, że z tych korzeni stworzyła się oryginalna cywilizacja. W XI-XII wieku nazwa w tym kręgu cywilizacyjnym to «respublica christiana», czyli «rzeczpospolita chrześcijańska». Jest to nazwa używana do XVII wieku - mówił prelegent. - Jeżeli ktoś to dziś neguje, to jest albo analfabetą, albo człowiekiem złej woli, albo chce się absolutnie odciąć od korzeni - podkreślił historyk. - (...) Stoimy dziś na rozdrożu, szansa jest na pewno duża, ale pod warunkiem, że będziemy świadomi swych korzeni. Mamy wielką potrzebę dialogu z różnymi ludźmi, ale pod warunkiem szacunku, zrozumienia, także dla ich korzeni. Myślę, że w końcu Europa na to się zdobędzie” - spointował prof. Kłoczowski.
- „Bóg jest Bogiem dla wszystkich, jest Bogiem prawdziwie ekumenicznym” - zaznaczył ks. prof. Wacław Hryniewicz OMI, który w refleksjach teologiczno-ekumenicznych podjął zagadnienie jedności Europy a jedności chrześcijan. Abp Józef Życiński mówił, iż „solidarność Kościoła, który był obecny w sercu dramatów Europy, jest zadaniem dla naszego pokolenia. To Kościół kształtował duchowe oblicze kontynentu, wznosząc uniwersytety, budując klasztory, ukazując wzorce świętości; uczył radykalizmu, którego cenę stanowiła także krew męczenników. Dziś nie wolno nam zapomnieć o tej wielkiej tradycji pokoleń po to, by zamknąć się w łatwym sceptycyzmie czy powierzchownej krytyce”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież pobłogosławił pierwszemu laureatowi Nagrody św. Jana Pawła II

2024-05-22 15:46

PAP/EPA/Alessandro Di Meo

Papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji laureata Nagrody św. Jana Pawła II, ks. Leonarda Olobo kierującego Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności papieża Polaka oraz jego wpływu na życie Kościoła i świata.

Więcej ...

Niesamowita święta Rita

Karol Porwich/Niedziela

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele